Ktorá je tá správna kúpa pre vaše potreby? (2022)

 • Chemex je unikátne a obľúbené zariadenie vo svete varenia kávy.
 • 6-poháre a 8-hrnčeky sú najlepšie veľkosti Chemex pre väčšinu domácností.
 • Dizajn, veľkosť kanvice a hrubosť mletia kávy sú tri hlavné faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere veľkosti Chemex.
 • Ak sa snažíte vybrať medzi ručne fúkaným alebo klasickým Chemexom. Choďte na klasiku; Ak hľadáte celosklenenú alternatívu, ktorá sa ľahšie prenáša a čistí, vyberte si variant sklenenej rukoväte.

Vo svete varenia kávy sa len málo zariadení približuje jedinečnému vzhľadu a funkcii Chemexu.

Nemecký vynález z roku 1941 prešiel od doby prípravy čaju dlhú cestu a stal sa jedným z najobľúbenejších nástrojov na varenie kávy medzi znalcami kávy na celom svete.

Pri nákupe nového Chemexu sa však široká škála čísiel a veľkostí na výber môže zdať ohromujúca – napokon, ako sa rozhodnúť pre tú správnu?

Najlepšie veľkosti Chemex pre väčšinu domácností sú 6 šálok a 8 šálok. Zariadenie sa dodáva aj vo formáte 3 šálok, 10 šálok a 13 šálok. 3-šálky sú najmenšej veľkosti a ideálne, ak si vždy pripravujete jednu. 10 a 13 môžu byť príliš veľké pre priemernú domácnosť, ale perfektné na varenie pre dav.

Chemex 8-Cup

Chemex 8-Cup

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Najlepšie pre 2-3-členné domácnosti

Chemex 6-Cup

Chemex 6-Cup

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Chemex 3-Cup

Výborná do väčších domácností

Pohár Chemex 10

Pohár Chemex 10

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

V tomto článku nájdete všetky informácie, ktoré potrebujete na výber správnej veľkosti Chemex pre vaše potreby.

Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o najdôležitejších faktoroch, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere Chemexu.

Tiež vás naučím viac o možnostiach dimenzovania Chemex a o tom, ako urobiť najlepšie informované rozhodnutie, ktoré vyhovuje vašim potrebám a želaniam.

Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere veľkosti Chemex

Žiaľ, pri výbere správnej veľkosti Chemex pre vás neexistuje jednoznačná odpoveď.

Aj keď je niekoľko modelov obľúbenejších ako ostatné, stále existuje niekoľko faktorov, ktoré budete chcieť pri nákupe vziať do úvahy, aby ste sa uistili, že zo svojej investície vyťažíte maximum.

Tu sú tri základné faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere veľkosti Chemex:

 • Dizajn
 • Veľkosť kanvice
 • Hrubosť mletej kávy

Každý z týchto prvkov hrá kľúčovú úlohu vo funkčnosti konkrétnej veľkosti Chemex. Preto predtým, ako podrobnejšie rozvediem rôzne možnosti veľkosti, najprv vás prevediem týmito tromi faktormi rozhodovania.

Dizajn

Dizajn Chemexu neovplyvňuje len jeho estetiku, ale ovplyvní aj jeho funkčnosť.

Každý model obsahuje iné materiály, vlastnosti a drobné tvarové rozdiely. V dôsledku toho môžu medzi nimi existovať určité cenové rozdiely.

Rozložený Chemex, pripravený na opätovné zloženie.

Preto, ak sa snažíte lepšie pochopiť, či tento drahý ručne fúkaný Chemex stojí za investíciu, alebo ak sa radšej rozhodnete pre klasický dizajn, čítajte ďalej a dozviete sa viac o vlastnostiach každej alternatívy.

Klasický Chemex

Klasické chemexy historicky pozostávali z Borosilikátové sklo. Tento vysoko odolný materiál je známy tým, že zvláda extrémne zmeny teploty s malým alebo žiadnym vplyvom na jeho štrukturálnu integritu.

Zatiaľ čo väčšina typov skla sa rozťahuje a zmršťuje pri vystavení príliš vysokým alebo nízkym teplotám, odroda borosilikátov obsahuje oxid boritýčo mu dáva pozoruhodne nízky koeficient tepelnej rozťažnosti.

Môžete si len predstaviť, aká užitočná môže byť táto kvalita pri každodennom narábaní s horúcou vodou.

Klasický obojok Chemex je navyše vyrobený z dreva, čo uľahčuje vyberanie nádoby a jej použitie podľa potreby:

Chemex je na svojej strane.

Vzhľadom na ich celkový tvar a dizajn sa tieto modely zvyčajne nedodávajú v 13-pohárovej variante, čo znamená, že pri nákupe jednej pravdepodobne nájdete iba štyri možné veľkosti.

Zatiaľ čo formáty na 6, 8 a 10 šálok majú viac podobností, kužeľ s 3 šálkami má úplne iný uhol, čo je potrebné zvážiť, ak hľadáte špecifický vzhľad, zážitok alebo dokonca chuť (uhol kornútok môže ovplyvniť chuť vašej kávy).

Ručne fúkaný Chemex

Povaha tohto dizajnu je celkom samozrejmá. Tieto modely sú vyrábané ručne, fúkané v malých dávkach.

Výsledkom je, že ich tvar a veľkosť budú pri jednotlivých Chemexoch o niečo menej konzistentné.

Keďže sú však ručne vyrábané, zvyčajne poskytujú lepší pocit a celkovú estetiku ako ich klasické náprotivky, čo je kvalita, ktorú mnohí znalci kávy dokážu oceniť.

Ako si viete predstaviť, prichádza to za pridanú cenu. A ručne fúkaný Chemex vás zvyčajne môže stáť stovky dolárov, viac ako dvojnásobok toho, čo by ste museli zaplatiť za klasickú odrodu.

Preto, ak si chcete kúpiť svoj prvý Chemex, odporúčam vám zvoliť spoľahlivú klasiku, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ako sa cítite o zariadení a kvalite kávy, ktorú varí.

Ak ste však zanietený kávový nadšenec ochotný zaplatiť prémiu za osobný dotyk v Chemexe, nie je dôvod, prečo by ste nemali utrácať za ručne fúkaný model.

Sklenená rukoväť Chemex

Pamätáte si, ako som spomínal, že klasický Chemex má rustikálnu drevenú rukoväť? Ak hľadáte celosklenenú alternatívu, ktorá sa ľahšie prenáša a čistí, mám pre vás práve túto možnosť.

Sklenená rukoväť Chemex má elegantný a zároveň funkčný dizajn s krásne zakrivenou rukoväťou.

Chemex – Séria sklenených rúčok – 3 šálky

 • Použite polkruhové filtre CHEMEX FP-2

Aj keď nenájdete rovnaký leštený drevený golier a koženú kravatu, variácia sklenenej rukoväte bude nádherným doplnkom vašej kuchynskej linky.

Vzhľadom na to, že v tomto prípade musí byť materiál viac izolačný, aby ste si nepopálili prsty, všimnete si, že sklenené rukoväte chemexov sú zvyčajne hrubšie a ťažšie ako ich klasické a ručne fúkané náprotivky.

Tieto modely sa však stále ľahšie prenášajú, pretože vystavujú vaše ruky oveľa menšiemu počtu možných popálenín.

Navyše sa vo všeobecnosti ľahšie čistia a starajú sa o ne, pretože ich pred čistením nebudete musieť rozoberať.

Tip: V tomto článku nájdete päť rôznych spôsobov čistenia Chemexu!

V dôsledku toho možno s istotou povedať, že ak plánujete varenie pre davy, lepšou voľbou môže byť sklenená rukoväť Chemexes.

Ak však žijete v relatívne malej domácnosti, tento typ Chemexu môže byť príliš objemný na to, na čo ho budete používať.

Veľkosť kanvice

Môžeme tu stáť celý deň a diskutovať o tom, ktorá veľkosť Chemex je najfunkčnejším a najestetickejším doplnkom vo vašej kuchyni. Ak však vaša ideálna voľba nie je kompatibilná s vašou rýchlovarnou kanvicou, môže byť dokonca zbytočná. Tu je dôvod.

Ak chcete variť pre väčší počet ľudí a rozhodli ste sa pre 10-šálkový Chemex, no máte iba 1-litrovú (33,8 oz) kanvicu na ohrev vody, množstvo tekutiny, ktoré budete mať možnosť pridať do vášho varného zariadenia nebude stačiť.

V dôsledku toho budete musieť vyprázdniť kanvicu a znova zohriať trochu vody, čím sa celý proces skomplikuje oveľa viac, než je potrebné.

Preto predtým, ako strávite všetok svoj čas premýšľaním o tom, aká veľkosť Chemex by najlepšie vyhovovala vašim potrebám, štýlu alebo kuchyni, dajte na prvé miesto praktickosť a zvážte, ktorá z nich by sa hodila k vašej existujúcej veľkosti kanvice.

Hrubosť mletej kávy

Ak máte ráno neuveriteľne nabitý program, už viete, že načasovanie je všetko.

Vo všeobecnosti budete chcieť, aby sa voda dostala cez zomletú kávu za menej ako štyri minúty.

Veľkosť mletia kávy, ktorá sa používa pre kávu Chemex.

V závislosti od hrubosti vašej kávy sa však budete musieť dohodnúť s objemom vody, aby ste kávu pripravili včas.

Tento prvok si môže vyžadovať trochu úpravy a experimentovania, aby bol správny. Pamätajte, že hrubšie mleté ​​jedlá budú vyžadovať väčšie množstvo vody, aby sa uvoľnila ich chuť a aróma v priebehu požadovaných 4 minút.

Ak máte záujem dozvedieť sa o ňom viac, môžete si pozrieť tohto kompletného sprievodcu varením kávy pomocou Chemexu.

Veľkosti Chemex

Aj keď som v predchádzajúcich častiach stručne spomenul všetky veľkosti Chemex, usúdil som, že vyžadujú svoju vlastnú vyhradenú časť, ak sa na nich chcete založiť pri nákupe.

V nasledujúcich odsekoch vylúčim z úvahy možnosť 13 šálok, pretože väčšinou je to pre priemernú domácnosť nepraktické a náročné na hľadanie.

Toto sú niektoré z najpopulárnejších veľkostí Chemex a čo o nich potrebujete vedieť:

 • 3 šálky: 3-hrnček je najmenšia veľkosť Chemex. Zvyčajne uvarí jednu alebo dve porcie kávy (16 uncí alebo 473 ml), vďaka čomu je ideálny pre tých, ktorí žijú sami, ktorí nechcú zaberať väčšinu miesta na pulte objemným Chemexom.
 • 6 šálok: Táto odroda má kapacitu 30 uncí (887 ml), vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre domácnosti 2-3 osôb.
 • 8 šálok: 8 šálok je štandardná veľkosť Chemex, pretože je najpraktickejšia a najobľúbenejšia medzi domácnosťami konzumujúcimi kávu. Jeho kapacita 40 uncí (1,2 litra) sa dá preložiť na 6-8 šálok.
 • 10 šálok: Aj keď ide o menej populárnu variáciu, táto veľkosť je výborná do väčších domácností. Model na 10 šálok má kapacitu 50 uncí (takmer 1,5 litra), vďaka čomu môžete pripraviť viac ako 10 šálok kávy.

Akú veľkosť Chemexu si mám kúpiť?

Zvyčajne by ste si mali kúpiť buď 6- alebo 8-hrnčekový Chemex. 6 šálok kávy pripraví 2-3 šálky kávy naraz, zatiaľ čo 8 šálok dokáže pripraviť 6-8 šálok kávy. Ak varíte jednu, mali by ste si kúpiť verziu s 3 šálkami. Ak však chcete pripraviť desať alebo viac šálok kávy naraz, vyberte si 10 šálok kávy.

Takže, keď sa rozhodnete, budete musieť premýšľať o tom, koľko kávy vy a vaša domácnosť vypijete.

Možno budete musieť zohľadniť aj to, koľko nehnuteľností máte na kuchynskej linke, pretože väčšie veľkosti Chemex môžu zaberať cenný priestor. Pozrite si nižšie uvedenú tabuľku, aby ste znova videli najlepšie možnosti:

Chemex 8-Cup

Chemex 8-Cup

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Najlepšie pre 2-3-členné domácnosti

Chemex 6-Cup

Chemex 6-Cup

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Chemex 3-Cup

Výborná do väčších domácností

Pohár Chemex 10

Pohár Chemex 10

 • Použite lepené filtre CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Záver

Správna veľkosť Chemex pre vaše potreby bude závisieť od množstva kávy, ktorú chcete uvariť, od dizajnu, ktorý uprednostňujete, od veľkosti vašej kanvice a od hrubosti vašej kávovej usadeniny.

Najobľúbenejšie veľkosti Chemex sú 6-šálky a 8-šálky, pretože dokážu vyprodukovať 2-8 šálok kávy, čo je ideálne množstvo pre priemernú domácnosť.

Ak by ste chceli vyskúšať nejaké lahodné recepty na kávu, ktoré sa dajú pripraviť pomocou vášho Chemexu, pozrite sa nižšie!

Kávové recepty na vyskúšanie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *