Unilever môže v roku 2023 uviesť na trh svoju prvú mliečnu zmrzlinu bez zvierat

Mnohonárodné potravinový gigant Unilever odhaľuje, že v súčasnosti používa presné fermentačné techniky na vývoj svojej prvej mliečnej zmrzliny bez zvierat. Spoločnosť by mohla niekedy na budúci rok uviesť na trh svoj prvý presne fermentovaný zmrzlinový výrobok, správy Bloomberg.

„Pravdepodobne to bude na jednej z našich veľkých globálnych značiek“

Unilever je najväčším svetovým výrobcom zmrzliny a vlastní najpredávanejšie značky ako Ben & Jerry’s, Breyers, Magnum a Klondike.

Andy Sztehlo, vedúci výskumu a vývoja spoločnosti Unilever, hovorí, že spoločnosť spolupracuje s niekoľkými startupmi na verziách svojej zmrzliny bez zvierat a ak bude úspešná, pravdepodobne by v roku 2023 uviedla na trh fermentované mliečne bielkoviny v jednej zo svojich hlavných značiek. Tiež poznamenal, že nedávno ochutnal prototypy.

Vstup do mliekarní bez zvierat je súčasťou environmentálnej stratégie spoločnosti Unilever, ktorá sa snaží znížiť skleníkové plyny produkované konvenčnými zmrzlinovými výrobkami.

Vedecké laboratórium Unilever
© Unilever

Skutočné mlieko bez kráv

Presná fermentácia namiesto kráv využíva kvasinky a iné mikróby na výrobu skutočných mliečnych bielkovín, ako je kazeín a srvátka. Táto technológia bola pôvodne priekopníkmi startupov ako Perfect Day, ktorí v roku 2020 spustili svoj vlastný rad zmrzliny bez zvierat, Brave Robot. Perfect Day sa tiež spojil s tradičnými výrobcami zmrzliny, ako sú Cool Haus a Graeter’s, aby prerobili zmrzlinu týchto spoločností. produkty využívajúce jeho fermentačné techniky.

Unilever nie je jediným potravinárskym konglomerátom, ktorý testuje mliečne výrobky bez zvierat – v septembri 2022 spoločnosť Nestle oznámila, že spolupracuje s Perfect Day na vývoji „mlieku podobných“ nápojov, ktoré začne testovať vo vybraných obchodoch v USA v nešpecifikovanom dátume.

Mikrobiálny proteín Perfect Day Chocolate Ice Cream
©Perfect Day Foods

Prvá veľká spoločnosť

Niekoľko značiek zmrzliny Unilever, vrátane Ben & Jerry’s a Magnum, už vydalo bezmliečne verzie svojich výrobkov vyrobených z prísad, ako je mandľové mlieko. S možným uvedením fermentovaných mliečnych bielkovín by sa Unilever stala prvou veľkou potravinárskou spoločnosťou, ktorá debutovala s vlastnou mliečnou zmrzlinou bez zvierat.

“Pravdepodobne to bude na jednej z našich veľkých globálnych značiek, možno na jednej z našich severoamerických značiek,” povedal Sztehlo novinárom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *