10 nulových tipov na plytvanie potravinami na sviatky

10 jednoduchých kuchynských tipov na dovolenku s nulovým plytvaním jedlom vrátane nápadov na dôkladnú prípravu, zábavu a zvyšky jedla.

jaV tomto príspevku je toho veľa, čo by som chcel povedať, tak poďme rovno.

Dnes sa pripájam k FAO, WFP a mnohých ďalších organizácií po celom svete pri príležitosti druhého ročníka Medzinárodného dňa povedomia o potravinových stratách a plytvaní potravinami. Zníženie plytvania potravinami je jedným z najvýznamnejších účinné akcie môžete pomôcť v boji proti klimatickým zmenám.

S blížiacimi sa sviatkami som chcel načrtnúť veľa životaschopných riešení, ktoré pomôžu znížiť straty jedla a plytvanie v tomto čase hodovania. Zatiaľ čo 811 miliónov ľudí chodí každú noc spať hladných, 1/3 všetkého jedla sa stratí alebo vyplytvá.

Tieto tipy na nulové plytvanie potravinami na sviatky sú jednoduché a praktické kroky, ktoré môžete podniknúť vo vlastnej kuchyni v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov – a za.

1. Stravovací plán, aby ste sa vyhli impulznému nákupu

Nadmerné nakupovanie je najväčším vinníkom plytvania potravinami počas sviatkov. Obchody zásobujú vaše sezónne obľúbené produkty, ako sú ovocné koláče a plesňový syr, a farmárske trhy sa môžu pochváliť množstvom miestnych produktov.

Svedomitý kuchár si zostaví jedálny plán, napíše nákupný zoznam a domov príde len s tým najnutnejším. Verte mi, je to možné!

Cristine Tizzard z Kuchyňa Zero Waste a autorom Varte viac, plytvajte menej súhlasí:

Jedným z najväčších prispievateľov k tomu, že sa doma plytvá potravinami, je nadmerné nakupovanie alebo impulzívne nákupy, a to platí najmä počas sviatkov. Dávajte pozor na to, koľko jedla reálne prejdete a snažte sa kúpiť len to, čo potrebujete. Tie škatuľky klementínok sú pravdepodobne lacnejšie, ale nie vtedy, ak sa polovica z nich pokazí skôr, ako sa zje.

2. Zvážte zoznam hostí

Jeden pekanový koláč alebo dva? Dôkladné plánovanie pri vytváraní jedálneho lístka môže ovplyvniť množstvo vyhodeného jedla počas sviatkov. Pred nákupom si potvrďte zoznamy hostí. Potom si naplánujte uvariť len toľko, koľko je potrebné pre vašu párty 4, 8, 10 alebo viac osôb.

Začnite tu: Plánovanie párty: 10 otázok, ktoré vám pomôžu definovať vaše menu

3. Používajte osvedčené recepty, aby ste sa vyhli kuchynským katastrofám

Vyzerá to celkom priamočiaro. Teraz, keby sa viac ľudí zmúdrelo! Páči sa mi, že sa mnohí z vás vracajú na moju jednoduchú pečenú morku. Zakaždým je to úspešný príbeh.

4. Namiesto trendových receptov varte rodinné obľúbené

Akokoľvek môže vyzerať sviatočná nátierka v luxusnom časopise o jedle, je pre vašich ľudí naozaj to najlepšie? Hovorím, že preskočte trendy v jedle a podávajte svoje obľúbené jedlá, ako napríklad tieto upokojujúce zemiakové kaše. Garantujem vám, že ak tak urobíte, neprídete o žiadne jedlo!

5. Vytvorte menu – a potom odstráňte jedno jedlo

Na veľké večere (Deň vďakyvzdania, Štedrý večer) si z jedálneho lístka orezajte jedno alebo dve jedlá. Ešte budeš mať dosť. Dôveruj mi.

Anne-Marie Bonneau z Zero Waste šéfkuchár a Zero Waste Chef kuchárska kniha súhlasí:

Cez sviatky rád varím, a tak zvyčajne vymyslím dosť veľké menu pre naše veľké jedlo. Potom som zo zoznamu vystrihol aspoň dve z týchto jedál. A keď nakupujem suroviny, myslím na to, že keďže naservírujem viac jedál ako zvyčajne, moji stravníci zjedia z každého menšie porcie. Aj na Deň vďakyvzdania sa vám na tanier zmestí len toľko.

6. Zvážte úplne bezodpadové jedlo

Tu je ukážka Zero-Waste vďakyvzdania menu s niekoľkými tipmi na varenie so zvyškami. Dokonalým príkladom by bola moja tekvica plnená obilninami a zeleninou s bylinkovou salsou.

Je to vegetariánske hlavné jedlo s výdatnými starodávnymi obilninami a výživnou zimnou zeleninou; receptúra ​​navrhnutá tak, aby minimalizovala plytvanie potravinami a maximalizovala využitie zvyškov.

7. Podávajte polievku

Sezónne polievky sú fantastický spôsob, ako spotrebovať zvyšky v zásuvke na zeleninu. Začnite domácim zeleninovým vývarom pre maximálnu chuť, potom uvarte maslovo-jablkovú polievku s pórom alebo smotanovým mrkvovým zázvorom.

PS: Urobte si vývar z morčacieho tela a uvarte veľkú dávku môjho receptu na kuracie rezancové polievky.

8. Precvičte si správu chladničky

Takže máte chladničku nabitú až po strechu plnkou z divokej ryže, polievkou, koláčovým cestom a všetkým ostatným pod slnkom. Iba praktizovaním jemného umenia správy chladničky sa vyhnete akémukoľvek plytvaniu potravinami.

Začnite tu: 8 spôsobov, ako maximalizovať úložnú kapacitu chladničky pri zábave. Potom sledujte všetko, čo ide dovnútra a von.

9. Milujte svoje zvyšky

Zvyšky skladujte v priehľadných, vzduchotesných nádobách, aby ste na prvý pohľad videli, čo máte. Potom myslieť mimo rámca a neobmedzujte sa na samozrejmé (morčacie sendviče)!

Vymyslite nové a rôzne spôsoby, ako môžete tieto zvyšky natiahnuť pomocou môjho Zvyšky Pinterest Board. Napríklad, premeňte zvyšky plnky na krutóny, pyré z pečenej repy na živý dip alebo pridajte morku do môjho zimného šalátu (vyššie).

Ak máte naozaj príliš veľa zvyškov, zaškatuľkujte ich a zdieľajte jedlo s priateľom.

Tara McKenna z Zero Waste Collective a autorom nadchádzajúceho Nebuď odpadový súhlasí:

Znížte plytvanie jedlom počas sviatkov plánovaním zvyškov. Ak máte hostí, môžete ľahko poslať zvyšky domov svojim blízkym, zmraziť doplnky na deň, keď sa vám nechce variť, a v nasledujúcich dňoch si zo zvyškov jedla pripraviť nové jedlá, aby ste predišli plytvaniu!

Najväčšou vecou, ​​ktorú robíme, aby sme znížili plytvanie sviatočným jedlom, je zabezpečiť, aby zvyšky jedla nevadili v chladničke. Skôr siahnem po zvyškoch, keď ich môžem premeniť na niečo úplne iné. Len s plechovkou kokosového mlieka a trochou kari sa restovaná zelenina rozmixuje na krémovú polievku. Včerajšie pečené zemiaky sa stanú chrumkavými hnedými; aromatická zelenina sa primiešava do polievok. Čo je nové, je vzrušujúcejšie ako to, čo je staré!

#StopTheWaste

Som partnerom WFP a pripájam sa k nim #StoptheWaste kampaň. Je to prísľub plytvať menej jedlom v mesiaci október, keďže nás čaká Svetový deň výživy 16. októbra.

Či už to bude akákoľvek nedeľa alebo pondelok vďakyvzdania, budem si dávať pozor na to, čo vyhodím do kompostu a odpadu.

Môžete pomôcť v boji proti hladu tým, že budete plytvať menším množstvom jedla a premeniť svoje úspory z tohto pozitívneho postupu na jedlo zachraňujúce život pre tých, ktorí to najviac potrebujú, prostredníctvom Svetového potravinového programu OSN.

Pridajte sa ku mne a našim priateľom vo WFP a pomôžte #StoptheWaste! Spoločne sa zaviažme robiť to lepšie.

Veľká vďaka týmto štyrom inšpirujúcim ženám, Christine, Anne-Marie, Tare a Maggy, za to, že sa s nami podelili o svoju múdrosť. Sú skutočnými priekopníkmi v relatívne mladom hnutí zero waste.

Ako sa vyhnete plytvaniu jedlom cez sviatky? Podeľte sa o svoje tipy v komentároch!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *