21 jednoduchých receptov pre fajčiarov: chutné a zdravé

Hľadáte jednoduché recepty pre vašu udiareň alebo gril? Tieto lahodné údenárske recepty na ryby, kuracie mäso, mäso a zeleninu posunú vašu večeru na vyššiu úroveň.

Najlepšie recepty pre fajčiarov

Či už chcete prehĺbiť chuť mäsa a zeleniny, alebo len vyskúšať niečo iné, tieto jednoduché recepty na údeniny vám pomôžu pripraviť chutné a zdravé jedlá.

Proces údenia využíva nepriame tepelné varenie pri nízkych teplotách, zvyčajne na drevených štiepkach, aby sa naplnili neuveriteľne údené chute, ktoré pri tradičných spôsoboch varenia len tak nedostanete. Údenie je pomalšie ako tradičné priame grilovanie, pretože teplota údiarne je udržiavaná na nízkej úrovni – ale čakanie sa oplatí!

Fajčiarky sú skvelé na vonkajšie grilovanie s bravčovým mäsom, morskými plodmi, kuracím mäsom, rebrami a klobásami, ale sú úžasné aj na prípravu sviatočných jedál. Morčacie mäso, šunka, sladké zemiaky, maslová tekvica a ďalšie môžu ťažiť z nízkeho a pomalého procesu varenia namiesto voňavých drevených lupienkov, ako je hikor a mesquite, alebo ovocných možností, ako je jablko alebo čerešňa.

Či už používate peletovú, elektrickú, plynovú, uhliarsku alebo iný typ udiareň, práve tu v tejto kolekcii nájdete tie najchutnejšie a najlepšie recepty na udiareň.

Najlepšie recepty pre fajčiarov

Vyskúšajte niečo nové a chutné s týmito receptami na lahodné predjedlá, hlavné jedlo a prílohy pre všetko od kuracích krídel až po karfiol!

Údené krevety

Údené krevety

Krevety, mrazené alebo čerstvé, ošúpané alebo neošúpané, môžu byť údené do lahodnej chuti vo vašej udiarni alebo grile za menej ako 20 minút. Pred pridaním do údiarne krevety premiešajte s olivovým olejom naplneným cesnakom, morskou soľou a čiernym korením.

Podávame ako predjedlo alebo hlavné jedlo s ľahkou maslovou cesnakovo-bylinkovou omáčkou.
Recept

Chrumkavé údené kuracie krídelká

Chrumkavé údené kuracie krídelká

Nečakajte na herné dni a vytvorte tieto úžasné údené kuracie krídelká! Ich fajčenie napĺňa poburujúcu chuť aj na obyčajných krídlach. Môžete určite pridať suché trenie, ale nie je to potrebné.

Budú potrebovať asi hodinu v udiarni alebo na vašom grile s drevenými štiepkami, aby rozvinuli chuť a zachovali si šťavnatosť. Podávajte s obľúbenou omáčkou alebo kúskami limetky a čerstvým koriandrom.
Recept

Maslová tekvica údená javorová

Údená tekvica javorová

Oriešková tekvica je dokonalou jesennou zeleninou, ktorú môžete pridať do svojho údenára ako chutnú prílohu na Deň vďakyvzdania. Pred vložením do udiarne tekvicu pozdĺžne rozrežte a odstráňte semienka.

Pomaly údte až 3 hodiny pre neuveriteľnú chuť. Vydlabte údenú dužinu a zmiešajte ju s trochou ghí a javorovým sirupom na sviatočnú prílohu, ktorá bude zaručene hitom.
Recept

Údené Turecko

Urobte zo svojho moriaka na Deň vďakyvzdania nezabudnuteľný hlavný chod, ktorý za svoju pôsobivú chuť vďačí vášmu spôsobu varenia. K rozmrazenému morčaciemu mäsu pridajte suché korenie a údte ho na štiepkach z jablčného dreva približne 3 hodiny, v závislosti od veľkosti vtáka.

Rub spolu s jablčným octom na dne pekáča dodá vlhkosť a chuť spolu s mletou paprikou, cibuľovým práškom, šalviou a cesnakovým práškom. (Umiestnite kokosový cukor za hnedý cukor v trúbe, aby zostal paleo). A čo je najlepšie? Fajčením moriaka zostane vaša rúra voľná pre iných sviatočných obľúbených!
Recept od My Organized Chaos

Údená morka v pekáči

Ako zohriať údenú morku

Nechcete mať problémy s fajčením vlastného celého moriaka? Vždy si môžete kúpiť jeden predúdený a prihriať si ho sami, aby ste dosiahli to najlepšie z oboch svetov. Budete mať lahodnú údenú morku, ktorú si môžete zohriať v rúre.

Je to jednoduchý a spoľahlivý spôsob, ako mať na sviatky údeného moriaka bez všetkej práce!
Recept od Coastal Wandering

Údená hruď

Pred pridaním do udiarne alebo grilu pri udržiavanej teplote 225 stupňov Fahrenheita sa hruď nasucho rozotrie z papriky, kajenu, cesnaku, cibule, červených čili vločiek a ďalších.

Nechajte údiť až 6 hodín na štiepkach z bieleho dreva alebo mesquite, aby ste získali neuveriteľnú chuť. Vychutnajte si toto predjedlo teraz a neskôr, pretože zvyšky údenej hovädzej hrude sú ideálne pre horúci BBQ sendvič!
Recept od The Kitchen Magpie

Údené bravčové kotlety

Pre úžasne jemné bravčové kotlety použite pred údením slaný nálev z jablčného muštu. Použite kotlety od kosti alebo vykostené a pridajte ich do slaného nálevu aspoň na dve hodiny pred vybratím.

Bravčové kotlety pred pridaním do údiarne zakryte suchým trením. Hickory alebo čerešňové lupienky sú úžasné na vylúhovanie dymovej chuti. Bravčové kotlety budú údiť za menej ako 30 minút, takže ich sledujte a použite teplomer, aby ste sa uistili, že sú hotové.
Recept od Spicy Perspective

Bravčové údené, batáty, kotlety

Slaninou zabalené údené kuracie prsia

Vylepšite svoju kuraciu večeru týmto úžasne chutným jedlom z kuracích pŕs obalených slaninou. Trik je pomaly údiť kurča na čerešňových alebo jablkových drevených trieskach v udiarni.

Najprv kura na pár hodín nahovárajte vo vodnom roztoku s cesnakom, čiernym korením a kóšer soľou. Potom pridajte suché trenie a zabaľte ich do prúžkov surovej slaniny. Kuracie prsia budú potrebovať až 90 minút v závislosti od hrúbky, aby dosiahli vnútornú teplotu 165 stupňov, ako ukazuje teplomer na mäso.
Recept od Fox Valley Foodie

Glazovaná údená šunka

Údenie sušenej a predvarenej špirálovo krájanej šunky s kosťou trvá len dve hodiny s touto medovo-jablčnou polevou (pod kokosovým cukrom pre hnedý cukor, aby zostala paleo). Poleva je vyrobená z medu, jablkovej šťavy, nového korenia a dijonskej horčice, aby to trochu nakoplo.

Údia sa tu na peletovom grile, ale krásne poslúži aj na grile na drevené uhlie alebo plynovom grile. Zosilnite svoju sviatočnú šunku týmto sladko údeným a aromatickým spôsobom varenia.
Recept od An Affair From The Heart

Údené ťahané bravčové pliecko

Super jemné, vlhké a údené k dokonalosti sú charakteristické znaky tohto receptu na bravčové mäso. Bravčové pliecko alebo bravčový zadok s kosťou sa potrie olivovým olejom a domácou pikantnou suchou potierkou.

Údené na jabloňovom dreve si zachováva vlhkosť jablkovým džúsom a striekaním z jablčného octu, ktoré budete používať počas údenia. Varenie by malo trvať asi 4 hodiny na približne 200 stupňov Celzia, čo je optimálna teplota pre dokonale údené bravčové pliecko. Pred strúhaním necháme odležať, aby sa rozdelila šťava.
Recept od The Chunky Chef

Údené krevety, ťahané bravčové mäso, morka

Pečené zemiaky na pelety

Nízke, pomalé a údené s čerešňovými, hikorovými, pekanovými alebo dubovými peletami podľa vášho výberu, tieto pečené zemiaky stoja za 3 hodiny na grile pre ich skvelú chuť. Môžete si ich uvariť spolu s hlavným jedlom ako jedlo typu všetko v jednom.

Podávajte tieto jemné zemiaky v pare so všetkými vašimi obľúbenými polevami a vychutnajte si jedinečné údené chute.
Recept od Derricka Richesa

Údený losos

Horúci údený losos je neuveriteľne chutný a určite oceníte, aké ľahké je to urobiť s udiarňou. Použite celý filet z lososa a jednoduchú soľanku s niekoľkými prísadami. Lososom krásne fungujú namočené triesky z jelšového, jabloňového alebo čerešňového dreva.

Lososa údte až hodinu, v závislosti od hrúbky a veľkosti. Na tento úžasný recept na údený losos môžete použiť udiareň na drevené uhlie alebo pelety.
Recept od Salt Pepper Panvice

Údené morčacie prsia

Ozvláštnite svoje sviatočné jedlá podávaním údených morčacích pŕs. Rozmrazené prsia s kosťou cez noc naplňte jablkovou šťavou, jablkami, citrónom, zrnkami čierneho korenia, javorovým sirupom a rozmarínovou zmesou.

Pred pridaním na pelety, drevené uhlie alebo plynový gril ho natrite nasucho pomocou sezónnych drevených triesok, ako sú čerešňa, jablko, javor alebo pekan. Výsledky? Nezabudnuteľný Deň vďakyvzdania alebo vianočné predjedlo.
Recept od House Of Yum

Údené bravčové mäso, losos, kuracie krídelká

Údené sladké zemiaky

Pečené sladké zemiaky sú lahodné, ale keď ich uvaríte na udiarni, stanú sa neopísateľne lahodnými. Sladké zemiaky pred pridaním do údiarne očistite, prepichnite a zľahka zalejte olivovým olejom a kóšer soľou.

Údte niekoľko hodín, kým nezmäkne, nad mesquite, bielym orechom alebo ovocnými drevinami. Urobte si javorové maslo na epickú polevu k týmto údeným sladkým zemiakom, ktoré sú perfektnou prílohou na Deň vďakyvzdania alebo Veľkú noc.
Recept od Grits And Pine Cones

Hovädzie rebrá na grilovanie v štýle Texas

Milovníci hovädzieho mäsa budú zbožňovať tieto husté údené rebrá, ktoré si vyžadujú nízky a pomalý proces varenia, takže preferovaným spôsobom je údiť ich na jemnosť pred hikorom. Pred vložením roštu na udiareň kosťou nadol sa aplikuje jednoduchá suchá soľ, korenie a cesnak.

Postriekajte ich roztokom jablčného octu, keď vnútorne dosiahnu 165 stupňov. Zabaľte stojan na hovädzie mäso do fólie a pokračujte v údení a striekaní každú hodinu, kým vnútorná teplota nedosiahne 210 stupňov Fahrenheita. Poznámka: údenie hrubých rezov, ako sú tieto rebrá, môže trvať až 10 hodín. Začnite skoro!
Recept od Girl Carnivore

Bravčové rebrá na grile na pelety

Domáca suchá zmes z údenej papriky, soli, cesnaku a cibuľového prášku je chutným korením na bravčové rebierka. Na peletovom grile sa varia pomaly a pomaly najmenej 6 hodín, pričom do polovice postriekajú jablčným octom, aby rebrá zostali vlhké.

Údte 3 hodiny, stojan zabaľte na 2 hodiny do fólie a potom pokračujte vo varení 1 hodinu bez obalu metódou údenia 3-2-1. Výsledok? Jemné, pikantné a chutné. Podávajte ako také alebo s obľúbenou BBQ omáčkou.
Recept od A Grill For All Seasons

Údené rebrá, karfiol, hruď

Údený Chuck Roast

Chuck pečienka sa pripraví na údenie na čerešňových peletách s výdatným nočným suchým nálevom z hrubej morskej soli a čierneho korenia.

Pečeň údite na čerešňových peletách asi 6 hodín a potom ju zabaľte do fólie, keď dosiahne vnútornú teplotu 160 stupňov. Pokračujte v údení, kým vnútorná teplota nedosiahne 200 stupňov. Budete prekvapení, ako chutne a vlhko tento spôsob varenia zanechá vaše skľučovadlo pečené.
Povedaťpe od Food Folks And Fun

Údený karfiol

Po blanšírovaní hlávky karfiolu vo vriacej vode ju pred vložením do pekáča v údiare prikryte trením s cesnakovým maslom. Na údenie na chutnú a jemnú dobrotu potrebuje len 30 minút.

Pred podávaním ozdobte nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou a podľa potreby čerstvo nastrúhaným parmezánom. Je to skvelá vedľajšia položka, ktorú môžete pridať do udiarne počas posledného času varenia pre akékoľvek mäso, ktoré náhodou údite.
Recept posypané rovnováhou

Údený bravčový bôčik

Údený bôčik s väčším množstvom tuku ako slanina a rovnakou chuťou je úžasný na pridanie do polievok, dusených pokrmov alebo akéhokoľvek jedla, kde chcete viac chuti. Je tiež ideálny ako predjedlo s BBQ omáčkou.

Nakrájajte plát celého bravčového bôčika na hrubé prúžky a naneste suchý BBQ rub. Pred podlievaním domácou mokrou barbecue omáčkou údte niekoľko hodín a údte ďalších niekoľko hodín. Na prípravu tejto chutnej maškrty použite svoju obľúbenú udiareň.
Recept od The Country Cook

Údená klobása

Posuňte klobásu na novú úroveň pomalým fajčením článkov na peletovom grile na kúskoch bieleho chleba. Všeobecne platí, že údenie párkov trvá len niečo málo cez hodinu, kým vnútorná teplota nedosiahne 160 stupňov Fahrenheita. Vďaka tomu sú ideálne na fajčenie spolu s iným predmetom počas poslednej hodiny.

Bonus: údenie klobásy je jednoduchý spôsob varenia: už žiadne striekanie tuku! A samozrejme, úžasnú príchuť údeného nezískate inak.
Recept od A Grill For All Seasons

Texaské údené ťahané bravčové mäso

Vyskúšajte tento klasický recept na bravčové mäso z južného ťahu, ktoré je údené do dokonalosti na hikorovom dreve. Pre extra korenistú chuť sa na bravčové pliecko natrie horčica pred nanesením suchého trenia. Vložte do udiarne a po niekoľkých hodinách postriekajte mäso zmesou jablčného octu a vody.

Striekajte každú hodinu, aby ste ho udržali vlhký a kým jeho vnútorná teplota nedosiahne 160 ℉. V tomto bode zabaľte bravčové mäso do fólie a pokračujte v údení, kým vnútorná teplota nedosiahne 195-205 ℉. Pred strúhaním necháme aspoň hodinu odpočívať, aby sa šťava mohla prerozdeliť.
Recept od House Of Yumm

Tieto jednoduché recepty na udiareň naplnia váš domov lahodnou vôňou a prinútia vašich hostí žiadať viac.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *