600-ročná tradičná nemecká farma sa stáva biocyklickou a vegánskou – vegkonómkou

Gottschallerhofrodinná nemecká farma, ktorá funguje od roku 1435, prešla na biocyklické a vegánske metódy hospodárenia.

Farma prestala chovať hospodárske zvieratá v roku 2000, kedy farmár Nikodemus Gottschaller sa stal nepríjemným pri zabíjaní zvierat. Pred piatimi rokmi prestal jesť mäso úplne a teraz má prevažne vegánsku stravu. Farma v súčasnosti produkuje najmä tekvicové výrobky a obilniny.

“Chov zvierat už nie je schopný dostatočne nasýtiť ľudstvo.”

Gottschallerhof je spravovaný organicky od roku 1986 a minulý rok áno vstúpil do Nemeckej biocyklickej vegánskej asociácie. Tekvicový olej z farmy je teraz certifikovaný organizáciou.

V roku 1995 Gottschaller otvorila biopekáreň, v ktorej sa vyrába chlieb so špaldou a ražou z farmy spolu s obilninami od iných miestnych výrobcov. Takmer všetok chlieb je bez živočíšnych produktov a Gottschaller dúfa, že získa ďalšiu biocyklickú vegánsku certifikáciu pre pekáreň.

Obrázok: Gottschallerhof

Biocyklické vegánske poľnohospodárstvo

Biocyklické vegánske poľnohospodárstvo zahŕňa pestovanie plodín organicky bez živočíšnych vstupov. Plodiny sa zvyčajne pestujú striedavo a špecifické rastliny (napríklad ďatelina) sa používajú na viazanie atmosférického dusíka v pôde. Tieto rastliny môžu byť tiež pokosené a rozmiestnené na pôde, čím sa odstráni potreba hnoja zvierat.

Poľnohospodárska metóda rýchlo rastie na celom svete. Belgická ekologická farma Bioboer Mark získala vlani v októbri Biocyklickú vegánsku pečať kvality za pestovanie bylín a zeleniny a stala sa tak prvou v krajine, ktorá tak urobila. Kanadské L’Acadie Vineyards a sicílsky olivový olej Proverbio tiež patria medzi tie, ktoré využívajú biocyklické vegánske výrobné metódy.

„Ekologické poľnohospodárstvo bude nepochybne naďalej rásť,“ povedal Gottschaller. „Biocyklický vegánsky sektor musí tiež rásť, pretože, ako každý vie, chov zvierat už teraz nie je schopný dostatočne uživiť ľudstvo. Viac ľudí hladuje ako kedykoľvek predtým. Našou úlohou je ukázať spôsob, ako to urobiť lepšie.“

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *