8 kľúčových baristických zručností, ktoré sa musíte naučiť: Tipy pre odborníkov!

žena barista robí šálku kávy

Niekto by mohol povedať, že barista je len iný druh stravovacích služieb, ale ak ste to niekedy vyskúšali, viete, že to nie je pravda. Príprava dokonalej šálky kávy je zručné remeslo. To znamená, že spolu so všetkými základnými zručnosťami v oblasti služieb zákazníkom, ktoré si vyžaduje akákoľvek práca na verejnosti, potrebujú baristi aj celý súbor zručností, ktorý im pomôže splniť potreby ich zákazníkov.

Či už ste baristom teraz, dúfate, že sa ním čoskoro stanete, alebo si len chcete oprášiť nejaké zručnosti, ako zapôsobiť na hostí, tu je osem najdôležitejších zručností, ktoré bude potrebovať každý barista.

rozdeľovač 3

8 najlepších baristických zručností:

1. Naučte sa rozprávať fazuľa

kávové zrná a mletá káva
Obrazový kredit: wideonet, Shutterstock

Zručnosť je kombináciou vedomostí a aplikácií – a to znamená, že najprv musíte mať nejaké základné znalosti. Na to, aby ste boli dobrým baristom, nemusíte vedieť o káve všetko, ale mali by ste poznať základy rôznych druhov zŕn a praženíc, rôzne techniky spracovania a ako to ovplyvní chuť. To presahuje rámec toho, čo je na vašom jedálnom lístku – ak máte základné znalosti na to, aby ste sa porozprávali so zákazníkom, ktorý nevie, čo chce, budete míle pred svojimi kolegami.


2. Make Perfect Grind

mužský barista nalieva kávové zrná do kávovaru
Obrazový kredit: Oleksandr Nagaiets, Shutterstock

Baristi melú celý deň. Pred varením ho budete chcieť čo najskôr pomlieť, aby mal čo najčerstvejšiu chuť. Dokonalé mletie závisí od zrna, preferencií zákazníka a vášho mlynčeka. Kalibrácia brúsky je zložitá a pravdepodobne budete musieť tú svoju upravovať za chodu.

Nástroje sú tu kľúčové – lacná brúska tu nikdy nezíska potrebnú jednotnosť. Ak je vaša káva príliš horká, pomleli ste ju príliš jemne, zatiaľ čo ostrá alebo kyslá chuť znamená, že je príliš hrubá. Budete tiež chcieť, aby bola vaša násypka plná – potrebuje hmotnosť plnej náplne fazule, aby sa správne kŕmila.


3. Know How To Tamp

dusenie kávy
Obrazový kredit: Ketut Subiyanto, Pexels

Utláčaním sa vytvorí jednotný povrch, ktorý dodá vášmu nápoju rovnomernú chuť, ktorú váš zákazník hľadá. Ak espresso nie je správne natlačené, horúca voda presiakne najskôr cez menej kompaktné oblasti, takže sa bude variť nerovnomerne. Skôr ako začnete, postarajte sa o distribúciu svojich pozemkov. Potom budete chcieť použiť pevné zápästie a rameno na zhutnenie mletej kávy. Začnite s miernym tlakom, potom tlak zvýšte a otočte, aby ste vytvorili pevný, rovnomerný puk.


4. Udržujte svoje stroje

baristické čistenie parného kávovaru
Obrazový kredit: Iam_Anupong, Shutterstock

Existujú všetky druhy komerčných kávovarov a každý z nich má svoje vlastné potreby. Ak poznáte stroje svojej dielne zvnútra aj zvonku, budete vždy neoceniteľní. Ak sa dozviete viac o zariadení, ktoré používate, pomôže vám to pri riešení problémov, keď sa niečo pokazí, a uistíte sa, že je všetko čisté a funkčné. Počas cesty sa môžete zoznámiť so všetkými nastaveniami a možnosťami, ktoré vám pomôžu prispôsobiť varenie vašim potrebám.


barista pripravuje kávu v kaviarni v Thajsku
Obrazový kredit: Takaeshiro, Shutterstock

Ako barista musíte vedieť pripraviť ohromujúce množstvo nápojov. Ak sa neustále musíte hádať alebo hľadať, čo patrí do menej bežného nápoja, budete strácať čas aj čas zákazníkov. Každý nápoj má svoje vlastné zložky, vrátane prísad, spracovania a techniky nalievania. Či už robíte niečo jednoduché alebo zložité, vždy budete chcieť, aby úloha vyzerala bez námahy.


6. Vybudujte si svoje zručnosti v oblasti Latte Art

barista nalievajúci dusené mlieko do šálky kávy a robí krásne latte art
Obrazový kredit: Atstock Productions, Shutterstock

Latte art hodné Instagramu je zručnosť sama o sebe, ktorú by ste si mali časom vybudovať. Aj keď nemáte čas na vytvorenie zložitého portrétu, stále budete môcť venovať pozornosť estetike nápojov, ktoré vyrábate. Rovnomerné, atraktívne nalievanie je veľkým rozdielom v profesionalite nápoja a krásne, jednoduché latte art vás môže odlíšiť od davu. Nesnažte sa robiť príliš veľa prirýchlo – najskôr si osvojte základy a potom svoje zručnosti postupne rozširujte.


7. Udržujte čistý pracovný priestor

mužský barista pripravuje kávu v kaviarni
Obrazový kredit: quan le, Unsplash

Hygiena by mala byť samozrejmosťou, ale v zhone rušného rána môže byť ťažké zapamätať si udržiavanie čistého pracovného priestoru. Každý pracovný priestor má svoj vlastný systém, ale polovičaté čistenie môže mať vážne následky. Budete tiež chcieť vzbudiť dojem, že vaša kaviareň beží hladko a profesionálne. Nedbalý pracovný priestor – dokonca aj taký, ktorý technicky spĺňa bezpečnostné normy – môže odradiť zákazníkov a narušiť dôveru vo vašu značku.


8. Usporiadajte si nástroje

barista pripravuje objednávku
Obrazový kredit: Bhuwan Bansal, Unsplash

Vďaka dobre organizovanému pracovnému priestoru bude všetko ostatné o niečo plynulejšie. Všetky vaše nástroje – od vašich odmeriek a váh až po vaše tampóny a brúsky – by mali mať svoje vlastné miesta. Nestačí si len vybrať miesto – veci, ktoré často používate, by ste mali mať na dosah a usporiadať ich intuitívnym a ľahko udržiavateľným spôsobom. Ak je systém príliš komplikovaný alebo ťažký, je len otázkou času, kedy sa ním prestanete riadiť a zaobídete sa bez systému. Uistite sa, že máte všetko potrebné vždy po ruke, aby ste sa nemotali.

rozdeľovač 2

Posledné myšlienky

Všetky tieto zručnosti sú životne dôležité súčasti toho, aby ste sa stali baristom, ale ak práve začínate, je tu naozaj len jedna, ktorá je rozhodujúca – dychtivosť učiť sa a cvičiť. Každá zručnosť prichádza, keď skombinujete správne techniky s dostatočnou praxou, aby sa stala druhou prirodzenosťou, a tieto zručnosti sa nijako nelíšia. Bez ohľadu na to, kde ste na svojej ceste, mali by ste sa snažiť vyskúšať nové techniky, zvládnuť slabé zručnosti a zvýšiť svoje schopnosti.


Kredit za obrázok: Jacob Lund, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *