8 tipov na výrobu lepšieho espressa – 2022

Ak ste už niekedy skúšali pripraviť si vlastné espresso doma, budete vedieť, že to nie je vždy jednoduchá záležitosť. Jeden deň môžete mať dokonalé espresso a pri ďalšom pokuse špinavú vodu. Ak sa snažíte dostať svoje espresso na úroveň, tento článok je pre vás!

Máme pre vás skutočnú lahôdku s ôsmimi užitočnými tipmi, ktoré premenia vašu kávu z kalnej vody na skutočný chuťový vnem. Keď zvládnete tieto kroky, zapôsobíte na priateľov a rodinu svojimi odbornými znalosťami v oblasti varenia kávy.

Neotáľajme ďalej a vrhnime sa rovno na najdôležitejší krok, výber toho správneho druhu kávy!

1. Vyberte možnosť Pečené espresso

Prvá vec, ktorú treba zvážiť pri príprave espressa, je, či používate vhodné kávové zrná? Aby ste zo svojho kávovaru vyťažili maximum, naozaj chcete vyberať zrná, ktoré sú pražené s ohľadom na prípravu espressa. Niektoré značky kávy predávajú zrná uvedené ako „pražené espresso“, takže toto je skvelé miesto, kde začať, ak si nie ste istí, ktoré sú pre vás.

Ak nie je k dispozícii možnosť praženia espressa, vyberte radšej stredne tmavú praženú zrnku ako svetlejšiu praženú zrnku. Čím dlhší je proces praženia, tým viac kávových olejov sa uvoľní zo zŕn, čo prispieva k hustejšej creme. Tmavšie pečienky sú bohatšie na chute s jedným tónom, ktoré dobre vyniknú, keď ich uvaríte pomocou kávovaru na espresso.

2. Kúpte si čerstvo upraženú kávu

Ďalšou dôležitou úvahou je vybrať si najčerstvejšie fazule, aké nájdete. Najlepší čas na vychutnanie si kávy je približne 7-10 dní po dátume praženia. Po 1-2 mesiacoch si všimnete výrazný pokles vône a chutí, ktoré získate z fazule. Do 6 mesiacov začnú fazuľky mať nevýraznú, zatuchnutú chuť a sú za sebou.

Ideálne je kúpiť si čerstvo upražené zrná od miestnej pražiarne kávy. Budú stáť o niečo viac ako káva z obchodu s potravinami, ale cena za to stojí za to, čo získate späť v chuti. Navyše pomáhate podporovať miestne podniky a podporujete kvalitnejšiu kávu vo vašej oblasti!

3. Upravte veľkosť mletia

Varenie espressa, ktoré môže konkurovať baristovi, je náročná zručnosť. Mletie vašich kávových zŕn nie je výnimkou z tohto pravidla. Káva espresso sa varí pod vysokým tlakom a v krátkom čase, takže musíte maximalizovať povrch kávy, aby sa chute mohli rozptýliť do vody.

To znamená, že musíte tieto fazule rozdrviť na celkom jemný prášok. Problém je v tom, že príliš jemné mletie dodá procesu varenia príliš veľký odpor a zanechá hustý, trpký záber. Chcete správnu veľkosť mletia pre espressočo je stredne jemné mletie, to je približne konzistencia kuchynskej soli.

Problém je v tom, že nemôžete jednoducho zvoliť jedno nastavenie mletia a držať sa ho navždy. Ak prepnete na rôzne kávové zrná alebo niekedy dokonca len na inú dávku zŕn, budete musieť upraviť mletie. Je to hra pokus-omyl a chce to naozaj prax, aby to bolo dokonalé.

8 tipov na prípravu lepšieho espressa

4. Filtrovaná voda

Často zanedbávaným bodom pri príprave chutnej kávy je jediná ďalšia podstatná zložka. Teda voda! Ak je to dlhé a krátke, voda so zlou chuťou prinesie kávu zlej chuti. Kriedové minerály a iné nečistoty ovplyvňujú to, ako voda prijíma kávové arómy a zanechávajú vo vašich ústach horkú chuť.

Vyhnite sa tomuto problému filtrovaním vody, ktorú plánujete použiť na varenie kávy. Môžete to urobiť pomocou filtračnej nádoby na pridanie vody alebo namontovaním filtra na prívod vody do kávovaru.

5. Na tlaku záleží (a rovnako aj na košíku Portafilter!)

Je váš stroj na nule? Na prípravu „skutočného espressa“ skutočne potrebujete stroj, ktorý dokáže vytvoriť tlak aspoň 9 barov. Tlak vytváraný strojom je dôležitý pre optimálnu extrakciu chuti, ale nie je to jediný faktor, ktorý treba zvážiť. Dôležitý je aj filtračný kôš.

Koše Portafiltra sú tlakové alebo beztlakové. Aj keď natlakované môžu znieť dobre na povrchu, v skutočnosti nie sú najlepšie na prípravu espressa. Vytvárajú cremu pretláčaním kávy cez malý otvor, zatiaľ čo koše bez tlaku vytvárajú prostredie, ktoré je pod tlakom. Netlakové koše vytvárajú toto prostredie vďaka fáze podbíjania, kde kávu stlačíte na miesto. To dáva odpor prúdeniu vody a získate celkovú emulgáciu tukov z kávových zŕn, čím sa vytvorí hustá a chutná crema.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak použijete filtračný kôš bez tlaku a kávu dobre utlačíte!

6. Nízkotlaková predinfúzia

Toto je tip, ktorý funguje dobre, iba ak máte espresso kávovar, ktorý je na to pripravený. Nízkotlaková predinfúzia je proces, pri ktorom jemne namáčate kávovú usadeninu pri nízkom tlaku, ktorý postupne zvyšujete až po vrchol, vysoký tlak potrebný na extrakciu espressa.

Ide o to, že voda sa absorbuje celým pukom a to nasiakne usadeninu, čím sa zabráni stekaniu vody pri varení espressa. Je to podobné, ako keď necháte kávovú usadeninu „rozkvitnúť“ pri iných spôsoboch varenia.

Pomáha to vyhnúť sa vareniu kávy so zmesou nedostatočne extrahovaných a nadmerne extrahovaných porcií, takže nakoniec získate krásne vyvážené espresso. Môžete to urobiť iba vtedy, ak máte kávovar, v ktorom si môžete nastaviť tlak, alebo ktorý má zabudovaný, predinfúzny program.

7. Skontrolujte teplotu vody

Káva má optimálnu teplotu varenia. Ak je voda príliš studená, káva bude chutiť riedko a nedostatočne extrahovaná. Ak je príliš horúca, skončíte s pripálenou horkou šálkou joe.

Voda by mala mať 195-205F (90-96C) pre kávu, ktorá je uvarená k dokonalosti. Ak vaša káva neustále chutí, oplatí sa skontrolovať teplotu vášho prístroja, aby ste sa uistili, že sedí v tomto ideálnom rozsahu.

8. Skúste, skúste a skúste znova

Posledným tipom na prípravu lepšieho espressa je, že prax robí majstra. Príprava espressa je kombináciou umenia a vedy a musíte ovládať oba tieto aspekty, aby ste získali trvalo skvelú chuť java. Musíte porozumieť všetkým dôležitým parametrom, ako aj vyvinúť techniku, ktorá umožní, aby sa vaša príprava kávy stala kreatívnym odbytiskom, ktoré je pre vás jedinečné.

Ak sa vám to najskôr nepodarí, nevzdávajte sa nádeje. Pokračujte v cvičení a nakoniec sa tam dostanete. Skvelé espresso sa neuvarí zo dňa na deň, ale dobrou správou je, že môžete pokračovať v skúšaní, kým sa vám to nepodarí.

Záverečné myšlienky

Dúfam, že tieto tipy sa ukázali ako užitočné pri ukázaní mnohých spôsobov, ako môžete upraviť svoju techniku ​​varenia, aby ste skončili s perfektnou šálkou espressa. Bohatá, sirupovitá textúra a hustá crema je vašou odmenou za investovaný čas a úsilie. Ale nezabudnite, že na začiatok potrebujete dobrý kávovar na espresso. Veľa šťastia na vašej ceste za prípravou kávy a prajem vám príjemný zážitok z varenia kávy.

Upozorňujeme, že tento príspevok sponzoruje Nadpriemerná káva.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *