Ako dlho je káva vhodná v chladničke?

Možno sa raňajky skončili, ale stále máte kanvicu na kávu plnú vzácnej tekutiny. Alebo sa možno pokúšate premeniť skromnú instantnú kávu na ľadový java drink.

Tak či onak, existuje jednoduché riešenie: skladovanie kávy v chladničke.

Ale predtým, ako dáte do chladničky a zabudnete, musíte zvážiť dôležitú otázku. Ako dlho vydrží káva v chladničke?

Možno nemáte toľko času, ako si myslíte.

Ako dlho vydrží káva v chladničke?

Uvarená káva vydrží v chladničke 7 až 14 dní. Presná životnosť však závisí od skladovacej nádoby, mliečnych prísad a spôsobu varenia.

Chladená čierna káva bude bezpečná na pitie až dva týždne. Ale bezpečná šálka kávy nie je to isté ako lahodná šálka kávy. Pre najčerstvejšiu chuť kávy kávu spotrebujte počas prvých 1-2 dní od chladenia.

Vzduchotesná nádoba maximalizuje životnosť kávy v chladničke. Pridanie mliečnych výrobkov alebo smotany do kávy znižuje jej trvanlivosť.

Rôzne metódy varenia tiež ovplyvňujú, ako dlho môžete kávu chladiť, v podstate vďaka úrovniam oxidácie. Zjednodušene povedané, varenie s chladnejšou vodou predlžuje trvanlivosť viac ako varenie s horúcou vodou.

Pozrime sa bližšie na jednotlivé spôsoby varenia.

Cold Brew

V porovnaní s inými spôsobmi varenia vydrží káva za studena v chladničke dlhšie.

Pokiaľ ide o čerstvú kávu, táto metóda je dlhodobým zážitkom. Varenie môže trvať od 12 do 24 hodín, v závislosti od toho, ako sa vám to páči. Ale výhoda čakania? Predĺžená životnosť chladničky.

Aby sme pochopili, prečo táto čokoládová chuť obstojí v skúške času chladničky, zopakujme si niekoľko faktov o chémii kávy.

Zatuchnutá chuť kávy vzniká v dôsledku oxidácie. Pre naše účely je oxidácia chemická reakcia, pri ktorej sa k látke pridáva kyslík.

Keď sa káva ochladzuje, molekuly v kvapaline vibrujú s oveľa nižšou frekvenciou. To spôsobuje zvýšenú oxidáciu.

Ale studený nápoj dostal svoje meno, pretože sa varí so studenou vodou alebo vodou pri izbovej teplote. Takže keď dáte kávu do chladničky, proces oxidácie je menej drastický, ako keby ste chladili kávu uvarenú horúcou vodou.

(Utesnenie kvapaliny vo vzduchotesnej nádobe ešte viac zníži oxidáciu. Ale o tom o niečo viac.)

Odhliadnuc od chémie, znie to ako zdravý rozum: metóda varenia určená na výrobu studenej javy odoláva chladeniu lepšie ako metódy varenia určené na výrobu horúcej javy.

Snažíte sa zachrániť ten posledný kúsok nitro, ktorý ste si zobrali z miestnej kaviarne? Pred vložením nápoja do chladničky odstráňte všetky kocky ľadu.

Majte tiež na pamäti, že ak do kávy pridáte smotanu alebo akúkoľvek mliečnu látku, zníži sa tým životnosť chladničky. (Viac o tom v ďalšej časti.)

Chladený nápoj som nechal niekoľko dní v chladničke bez problémov. Niektorí tvrdia, že v chladničke vydrží až dva týždne.

Technicky bude. Pokiaľ ste nepridali mlieko, káva bude bezpečná na pitie na 14. deň. Ale chuť nebude skvelá.

studený nápoj uložený v chladiči

Ľadová káva

Ľadová káva vydrží v chladničke deň až dva.

Keď máte v horúci letný deň chuť na niečo chladivé a kofeínové, možno vás rozdiel medzi ľadovou kávou a studeným nápojom veľmi nezaujíma.

(Tvrdil by som, že tieto dva nápoje chutia úplne inak. Ale nie každý je taký náročný ako bývalý barista.)

Bez ohľadu na to, kde v diskusii stojíte, existuje dôležitý rozdiel, pokiaľ ide o to, ako dlho tieto tekutiny vydržia v chladničke.

Pamätáte si, čo som povedal o oxidácii? Zamyslite sa nad tým, ako sa vyrába ľadová káva. Horúca káva sa uvarí a potom sa naleje na ľad. To znamená, že káva začala oxidovať skôr, ako sa dostane do chladničky.

Je teda vedecký fakt, že najlepšiu chuť si vychutnáte, ak si ľadovú kávu vypijete hneď, ako si ju pripravíte.

Ak to nie je možné, môžete ľadovú kávu skladovať v chladničke. Uistite sa však, že ste odstránili všetky kocky ľadu. Je to chladnička, nie mraznička. A keď sa ľad roztopí, zaleje vám nápoj.

Espresso

Espresso vydrží v chladničke až dva dni. Po tomto bode sa chuť začne zhoršovať.

Ale ak vám záleží na príprave kvalitnej šálky kávy, nedávajte espresso do chladničky. Aj na pár hodín. Nezohreje sa správne, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte. Navyše, už nikdy nebudete môcť krém znovu vytvoriť.

Môže byť lákavé vychladiť espresso v chladničke na ľadové latté. Ale je to zbytočný krok.

Ľadové latte je približne jeden diel espressa na štyri diely mlieka. Takže za predpokladu, že máte mlieko v chladničke, táto vopred vychladená tekutina plus šálka ľadu rýchlo ochladí espresso.

Ďalší dôvod, prečo sa vyhýbať dávaniu espressa do chladničky?

Existuje niekoľko situácií, kedy sa náhodou dostanete k prebytočným dávkam espressa, ktoré nechcete minúť. A tieto výnimky sa väčšinou odohrávajú v kaviarňach.

Raz som pracoval v kaviarni, kde sa podávalo espresso martini. Na urýchlenie procesu montáže sme espresso vopred nadávkovali a následne uložili do chladničky.

Nie som hrdý na svoje činy, ale podarilo sa mi to. Ale keď pripravujem nápoje po večeri pre priateľov a rodinu, určite používam čerstvé espresso.

Ak potrebujete (alebo chcete) pripraviť espresso vopred, najlepšie bude, ak ho necháte zatvorené na chladnom mieste mimo chladničky. Nenechajte to však sedieť dlhšie ako jeden deň.

Udržiavanie mliečnej kávy čerstvou

Bez ohľadu na to, ako kávu uvaríte, môžete čiernu kávu uchovávať v chladničke relatívne dlho bez toho, aby to ovplyvnilo jej pitnosť. Dva týždne stará čierna káva nemusí chutiť skvele. Ale bude bezpečné piť.

To isté nemôžem povedať o chladiacej káve zmiešanej s mliekom alebo smotanou. Mliečna káva vydrží oveľa kratšiu dobu ako čierna.

Každé mlieko má dátum spotreby, ktorý je ovplyvnený najmä tým, či bolo alebo nebolo otvorené. Táto trvanlivosť sa bude tiež líšiť v závislosti od typu. Mlieko má tendenciu trvať kratšiu dobu ako sójové, ovsené a mandľové mlieko.

Nalievanie mlieka do kávy nič nemení na tom, že má obmedzenú životnosť. Baktérie sa prirodzene vyskytujú v mlieku a rastú pri teplotách nad 40 stupňov Fahrenheita.

Ak je to možné, uchovávajte mlieko oddelene od uvarenej kávy, kým nebudete pripravení ju vypiť. Vďaka tomu zostane káva dlhšie čerstvá. Potom jednoducho pridajte mlieko, keď ho potrebujete.

V opačnom prípade skonzumujte mliečnu kávu do dvoch dní od chladenia. A možno si urobte rýchlu kontrolu čuchania pred quaffovaním. Zachráňte sa pred chuťou pokazených mliečnych výrobkov.

Kávu nemusíte skladovať v chladničke

Termoska funguje krátkodobo

Niekedy predbežné dávkovanie nie je zámerné. Niekedy preceňujete, koľko kofeínu môžete vypiť pred začiatkom pracovného dňa.

Nikto však nechce vylievať kávu do odpadu. Aj keby bol prebytok náhodný. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako minimalizovať odpad bez kompromisov v chuti.

Ak uvaríte viac kávy, ako je potrebné, použite termosku, ktorá ju na krátky čas udrží horúcu. Niektoré vákuovo izolované termosky tvrdia, že udržia teplotu horúcej kávy až 24 hodín.

Ak chcete maximalizovať výkon, predhrejte termosku horúcou vodou. Potom preneste zvyšnú kávu z kanvice do termosky, kým je káva ešte horúca.

Mliečnu kávu môžete uchovávať v termoske. Čierna káva si ale zachová svoju chuť lepšie ako mliečna.

Reálne očakávajte, že nekvalitná termoska udrží kávu čerstvú šesť hodín. Prémiová banka by mala dobre fungovať až 12 hodín.

ľadová káva v chladničke

Kávové kocky ľadu

Ďalším spôsobom, ako znížiť odpad z kávy, je zmraziť prebytočnú tekutinu do kociek kávového ľadu. Jednoducho nalejte uvarenú kávu alebo espresso do formy na kocky ľadu, vložte ju do mrazničky a bam.

Keď si nabudúce pripravíte ľadovú kávu, nebudete sa musieť báť, že vám roztopený ľad zaleje nápoj. Namiesto toho vám kocky jednoducho pridajú do kávy viac kávy.

Myslite na to ako na svojpomocný postup.

Ako je to so skladovaním kávových zŕn a mletej kávy?

V ideálnom svete si zrnká pomeliete tesne predtým, ako si pripravíte základ pre čerstvú šálku kávy.

Som si vedomý toho, že nežijeme v ideálnom svete. Pohodlie a náklady nás niekedy nútia používať predmletú kávu namiesto kávy z celých zŕn.

Nech už je váš dôvod na použitie predmletej kávy akýkoľvek, neuvarenú kávu nemusíte skladovať v chladničke. To isté platí pre kávové zrná.

Káva stráca sviežosť, keď je vystavená svetlu, vzduchu alebo teplu. Takže chladnička môže znieť ako ideálne miesto na uskladnenie. Ak je však nesprávne uzavretá, káva absorbuje iné aromatické látky chladničky.

A nikto nechce, aby jeho káva chutila ako kapusta, ryba alebo čokoľvek iné, čo ste zabudli vzadu v chladničke.

Namiesto rizika krížovej kontaminácie skladujte kávovú usadeninu a zrná mimo chladničky vo vzduchotesnej nádobe. Jednoducho povedané, vákuovo uzavretá nádoba je najlepší spôsob, ako zabrániť oxidácii a zachovať čistotu chuti. Len sa uistite, že nádoba je čistá a neporézna.

Ak chcete maximalizovať trvanlivosť, umiestnite kávu na chladné miesto mimo dosahu svetla. Dobre poslúži skriňa vzdialená od sporáka a rúry.

Keď som vyrastal, moji rodičia nakupovali kávovú usadeninu vo veľkom a prebytočnú mletú skladovali v mrazničke. Táto taktika bola dobrá pre rozpočet, ale nie taká dobrá na varenie lahodnej prekvapkávanej kávy.

Aj keď kávové zrná skladujete v skutočne vzduchotesnej nádobe, stále by ste ich nemali zmrazovať.

Kávové zrná obsahujú molekuly vlhkosti. Keď tieto molekuly zamrznú, rozšíria sa. Táto expanzia vytvára vo vnútri fazule drobné praskliny. V priebehu času sa vzduch zachytený v týchto zlomeninách stáva zatuchnutým.

Áno, viem. Nákup kávy v menšom množstve môže byť za príplatok. Odplatou sú však čerstvejšie chute.

Takže, aby som to zhrnul: najlepší spôsob, ako pripraviť kávu, je uchovávať ju vo vzduchotesnej nádobe. Nerobte si starosti s chladením alebo mrazením.

Zabaliť sa

Uskladnenie kávy na neskoršie pitie vám neprinesie tú najlepšiu chuť, akú druh kávy pozná. Ale niekedy dokonca aj ľudia, ktorí milujú kávu, obetujú chuť pre pohodlie.

Ako dlho teda káva vydrží v chladničke? Odpoveď závisí od niekoľkých faktorov: skladovacia nádoba, mliečne prísady a spôsob varenia.

Pri správnom skladovaní vydrží ľadová káva v chladničke deň až dva. Káva uvarená bez horúcej vody vydrží o niekoľko dní dlhšie. Espresso vydrží asi jeden deň, ale naozaj by sa nemalo uchovávať v chladničke.

Pamätajte tiež, že smotany a mlieka znižujú životnosť kávy v chladničke. Pred popíjaním pričuchnite, aby ste sa uistili, že sa nápoj nepokazil.

Ak máte pochybnosti, uistite sa, že káva, ktorú uchovávate v chladničke, je čierna. Bez cukru, bez sirupu, bez smotany. Len čierna. Po zohriatí šálky kávy môžete vždy pridať mliečnu dobrotu.

Jedna posledná pripomienka. Kávovú usadeninu ani zrnkovú kávu nedávajte do chladničky. Namiesto toho ich uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe mimo dosahu tepla alebo slnečného žiarenia.

Najlepšia šálka kávy je čerstvá šálka kávy. Niekedy však skladovanie uvarenej kávy môže znížiť množstvo odpadu alebo urýchliť vašu rannú rutinu – dva veľmi dôležité ciele.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *