Ako dlho trvá, kým sa kofeín nakopne?

Membrány vášho tela absorbujú kofeín veľmi rýchlo, takže účinky kofeínu by ste mali pocítiť do 15 až 45 minút po konzumácii kofeínu, ale v závislosti od fyziológie človeka je známe, že kofeín na niektorých ľudí pôsobí už do 5 minút.

Ako telo spracováva kofeín?

Potom, čo telesné membrány vykonali prácu absorbovania kofeínu, skupina enzýmov v pečeni metabolizuje a odbúrava kofeín.

Vaša genetická výbava určuje, koľko enzýmu produkujete, takže to znamená, že kým niektorí jedinci metabolizujú (alebo štiepia) kofeín extrémne pomaly, iní tak rýchlo, že si jeho stimulačné účinky takmer nevšimnú. Naozaj záleží na jednotlivcovi!

Skutočne pochopiť, ako spracovávate kofeín, môžete len vtedy, keď ho skutočne pijete a sledujete, čo sa deje. “Kávové nervozity”, ktoré môžu zahŕňať búšenie srdca, nevoľnosť, hnačku, nepokoj, úzkosť a podráždenosť, môžu pociťovať ľudia, ktorí sú precitlivení na kofeín, dokonca aj v malých dávkach (napríklad pol šálky kávy).

Zatiaľ čo ak ste hyposenzitívny, znamená to, že kofeín na vás nemá silný účinok, normálna dávka nebude mať príliš stimulujúci účinok, aj keď ste kávu nikdy predtým nepili.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *