Ako je káva zbavená kofeínu?

Existujú tri hlavné metódy dekofeínu:

– Švajčiarsky proces dekofeinácie vody

– Proces dekofeinácie CO2

– Proces dekofeinácie metylénchloridu

– Etylacetátový dekofeinačný proces

Švajčiarsky vodný proces

Decadent Decaf používa iba bezkofeínové kávové zrná Swiss Water Process, ktoré sú certifikované ako 99,9% bez kofeínu a na dekofeínovanie zŕn používa vodu (žiadne otravné chemikálie).

Vyvinutý vo Švajčiarsku v 80. rokoch 20. storočia Švajčiarsky vodný proces je proces bez chemikálií. Zelené (surové) kávové zrná sa ponoria do vody, aby sa kofeín extrahoval vodou nasýtenou požadovanými kávovými zložkami, čím sa zníži extrakcia kávových olejov a chutí počas procesu bez kofeínu.

To znamená, že sa extrahuje kofeín, ale nie aróma. Tento proces naparovania trvá 8 až 10 hodín a zahŕňa presun dávky bez kofeínu do rôznych parných kúpeľov. V súčasnosti Decadent Decaf používa iba prémiové, vysokokvalitné kávové zrná bez kofeínu pomocou švajčiarskeho vodného procesu.

Podrobnejšie informácie o švajčiarskom procese bez kofeínu vo vode nájdete na našej stránke Stránka Swiss Water Decaf.

Proces CO2 bez kofeínu

Metódu CO2 vyvinul doktor Kurt Zosel z Inštitútu Maxa Plancka.

Vo vedeckej reči sa to nazýva extrakcia superkritickej tekutiny. Proces v podstate začína ponorením zŕn do oxidu uhličitého (rovnaký plyn ako v perlivej vode) na približne 10 hodín.

Niektorí pražiari to nazývajú Proces bez kofeínu v perlivej vodeale myslíme si, že to nie je presné a mali by používať správny výraz CO2 proces.

Po dôkladnom nasiaknutí sa stlačený CO2 obsahujúci rozpustený kofeín odstráni z komory, ktorá sa vráti na atmosférický tlak, čím sa CO2 odparí.

To umožňuje odstránenie kofeínu pomocou uhlíkových filtrov. Tento proces sa opäť vyhýba používaniu akýchkoľvek škodlivých látok a Decadent Decaf skúma získavanie prémiových, skvele chutiacich zŕn pomocou procesu CO2 pre budúcnosť.

Pokiaľ ide o životné prostredie, použitý CO2 je v permanentnom cykle a nie je vypúšťaný do atmosféry – po odstránení bôbov zo systému dôjde k ďalšiemu odplynovaniu (žiadny proces nie je dokonalý), ale väčšinou ide o uzavretý systém, čo je dobrá správa pre životné prostredie.

Metylénchloridový proces bez kofeínu (MCP)

Dekofeinácia rozpúšťadla metylénchloridom je staromódny spôsob zbavenia kávy bez kofeínu a stále je to spôsob, akým sa drvivá väčšina kávy celosvetovo zbavuje kofeínu.

Keď pijete instantnú kávu bez kofeínu, takmer určite bude zbavená kofeínu pomocou procesu rozpúšťadla metylénchloridu.

Podobne, ak na obale nie je zmienka o tom, ako bola pražená káva zbavená kofeínu, opäť je takmer isté, že ide o MCP.

ale čo je to?

Metylénchlorid je bezfarebné chemické rozpúšťadlo v tekutej forme s mierne sladkou arómou s bodom varu 104°F. Je to chemické rozpúšťadlo s mnohými spôsobmi použitia vrátane odstraňovača farieb a spreja na vlasy.

Metóda dekofeinácie rozpúšťadla je nasledovná:

  1. Najprv sa kávové zrná ošetria parou, aby sa kofeín dostal z vnútorného kávového zrna na vonkajší povrch zrna.
  2. Metylénchlorid sa aplikuje priamo na fazuľa. Ako chemické rozpúšťadlo MC odstraňuje kofeín.
  3. Potom sa na kávové zrná opäť aplikuje para, aby sa vytlačilo zvyškové rozpúšťadlo.
  4. Nakoniec sa zrná sušia a pražia, čím sa odstránia všetky ďalšie zvyšky chemického rozpúšťadla.
  5. Akékoľvek množstvo metylénchloridu, ktoré by zostalo v uvarenej káve, by bolo menšie ako jedna časť na milión.

Etylacetátový proces bez kofeínu (EA)

Čoraz populárnejším novým procesom bezkofeinácie je proces bez kofeínu s etylacetátom (EA), často nazývaný „bez kofeínu z cukrovej trstiny“, ale o čom je proces kávy bez kofeínu EA?

Jednoducho povedané, metóda Ethyl Acetate bez kofeínu využíva prírodné rozpúšťadlo – Ethyl Acetate – na zbavenie kofeínu z kávových zŕn.

Etylacetát niektorí považujú za „prírodnejší“ ako iné chemikálie, pretože sa prirodzene vyskytuje v nepatrných množstvách v dozrievajúcej vegetácii, ako je cukrová trstina, jablká a černice.

Preto, keďže sa toto rozpúšťadlo vyskytuje v prírode, často sa predáva ako „prirodzene“ bez kofeínu alebo ako “bez kofeínu z cukrovej trstiny” Etylacetát sa zvyčajne získava ako vedľajší produkt fermentácie cukrovej trstiny pri výrobe spracovaného cukru.

Ale podľa rôznych vedeckých zdrojov (zdroj: Coffee Confidential), kvôli nákladom na získavanie prírodného etylacetátu je chemikália používaná na dekofeináciu často skutočne syntetická.

Je to preto, že etylacetát je možné získať a vyrobiť za dostupnejšieho etylalkoholu a kyseliny octovej, ktoré sa bežne vyrábajú z prírodných zložiek a ropných derivátov.

Aký je vedecký proces dekofeinácie etylacetátu?

i) Zelené fazuľky sa najprv namočia do vody a potom sa naparia, aby sa bunky fazule rozšírili.

ii) Zelené fazuľky sa potom namočia a premyjú v roztoku etylacetátu, ktorý priťahuje a odstraňuje kofeín

iii) Po umytí etylacetátom sa káva opláchne, vysuší a zabalí na prepravu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *