Ako vyrobiť vanilkový extrakt

Výroba domáceho vanilkového extraktu je taká jednoduchá! Potrebujete len dve ingrediencie a trochu času. Skvelé na vlastné pečenie alebo ako darček!

Ako vyrobiť vanilkový extrakt bakeorbreak.com

Domáci vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt je základnou ingredienciou pri pečení. Dokonca aj pridanie malého množstva do pečiva môže výrazne zlepšiť chuť.

Aj keď je k dispozícii množstvo rôznych značiek vanilkového extraktu, je skutočne jednoduché vyrobiť si vlastný len s vanilkovými strukami, alkoholom, nádobou a trochou trpezlivosti.

Výroba vanilkového extraktu je nielen jednoduchá a ekonomická, ale z fliaš domáceho vanilkového extraktu sú aj úžasné darčeky pre priateľov na pečenie. Nájdite malé sklenené fľaše v remeselnom obchode. Potom vytvorte štítok pre extrakt pomocou malých nálepiek alebo štítkov. Dokončite peknou stuhou alebo špagátom.

Aký druh vanilkových strukov použiť

K dispozícii sú rôzne druhy vanilkových strukov, pričom najčastejšie používané sú Madagaskar, Mexičan a Tahitian. Každý z nich má svoje vlastné jedinečné chuťové vlastnosti. Madagaskarské bourbonské vanilkové bôby sú najbežnejším druhom vanilkového struku. Ich chuť je pravdepodobne to, čo vykúzlite, keď si spomeniete na vanilkovú príchuť.

Akú odrodu použijete, je vecou preferencií. Ak by ste sa chceli o týchto a iných vanilkách dozvedieť viac, pripravte si môjho sprievodcu vanilkou.

Vanilkové bôby sú dostupné aj v triedach. Fazuľa triedy A je skvelá na varenie a pečenie. Majú vysoký obsah vlhkosti, takže ich chuť ľahko preniká. Vanilkové bôby triedy B sa všeobecne považujú za vhodnejšie na výrobu vanilkového extraktu kvôli ich nižšiemu obsahu vlhkosti. Ich chuť váš extrakt časom pekne zintenzívni.

vanilkové struky na malom bielom podnose

Koľko vanilkových strukov použiť

Pravdepodobne uvidíte nejaké rozdiely v odporúčanom počte vanilkových strukov, ktoré sa majú použiť na výrobu vanilkového extraktu. To závisí od preferencie chuti, aj keď existujú určité štandardy pre to, čo sa považuje za čistý vanilkový extrakt.

Pre čistý vanilkový extrakt FDA špecifikuje, že obsahuje 13,35 uncí vanilkových bôbov na galón alkoholu. My domáci pekári pravdepodobne nevyrobíme vanilkový extrakt po galónoch, takže si môžete urobiť malú matematiku, aby ste zistili, koľko vanilkových strukov potrebujete na množstvo alkoholu, ktoré chcete použiť.

Môžete zmerať vanilkové struky podľa hmotnosti alebo urobiť približnú hodnotu. Unca vanilkových strukov bude zvyčajne 6 až 8 vanilkových strukov.

Fľaše, ktoré vidíte na týchto fotografiách, majú kapacitu 100 ml alebo približne 3,3 unce. Na tento objem používam podľa veľkosti fazule 2 alebo 3 vanilkové struky. Ak robíte 4-uncovú fľašu, použite 3 alebo 4 fazule. Pre fľašu s objemom 8 uncí použite 6 až 8 vanilkových strukov.

Single-fold vs Double-Fold vanilka

Vanilkový extrakt je možné vyrobiť ako jednorazový alebo dvojitý. Vyššie uvedený pomer je štandardom pre výrobu jednorazovej vanilky. To je sila väčšiny vanilky, ktorú dostanete vo svojom obchode s potravinami.

Dvojnásobný vanilkový extrakt, ako by ste mohli hádať, je dvakrát silnejší. Ak uprednostňujete výraznú vanilkovú príchuť, potom pri príprave extraktu jednoducho použite dvakrát toľko vanilkových strukov.

Možno zistíte, že radi vyrábate niečo medzi jednoduchým a dvojitým skladaním, a to je úplne v poriadku. Postupne upravujte, aby ste našli ten správny pomer pre váš vkus.

vanilkové struky v sklenenej fľaši

Aký druh kontajnera použiť

Vyberte si sklenenú fľašu alebo nádobu, ktorá má dobré tesnenie. Fľaša so zátkou alebo zaváracia nádoba sú dobrou voľbou. Môžete tiež zmeniť použitie nádoby na výrobu vanilkového extraktu, ak je veko stále tesné. Vyberte si veľkosť, ktorá zodpovedá tomu, koľko extraktu chcete vyrobiť. Ak vyrábate niekoľko fliaš na darčeky, môžete urobiť jednu veľkú fľašu a porciovať neskôr, alebo môžete od začiatku vyrobiť menšie fľaše.

Pred začatím prípravy extraktu fľašu dôkladne očistite a vysušte. Fľaše môžete dezinfikovať aj tak, že ich na 10 minút vložíte do vriacej vody. Nie je to nevyhnutne potrebné, ale ak chcete, môžete tento krok urobiť.

Môžete použiť fľaše z číreho alebo jantárového skla. Jantárové fľaše pomôžu blokovať svetlo, aby sa váš vanilkový extrakt dobre udržal. Číre sklenené fľaše sú však v poriadku. Nezabudnite ich uložiť na tmavé miesto, ako je kuchynská skrinka. Pri oboch typoch fliaš uchovávajte vanilkový extrakt na chladnom a suchom mieste.

Jedna vec, ktorej sa treba vyhnúť pri skladovaní extraktu, je korková zátka. Tie sa môžu časom znehodnotiť a prepustiť do fľaše iné vône.

Aký druh alkoholu použiť na vanilkový extrakt

Ďalej si vyberte alkohol. Mal by to byť vysoko odolný alkohol ako vodka, rum, brandy alebo bourbon. Vo všeobecnosti je preferovaný alkohol 80-proof. Vodka sa bežne používa, pretože nepridáva žiadne ďalšie príchute. Ale určite môžete použiť akýkoľvek alkohol, ktorý uprednostňujete alebo ktorý máte náhodou po ruke.

Najradšej robím vanilkový extrakt s vodkou. Nie je potrebné utrácať sa za drahú vodku, pretože dokonalá chuť pochádza z vanilkových strukov.

Môžem vyrobiť nealkoholický vanilkový extrakt?

Aj keď som to neskúšal, vanilkový extrakt môžete pripraviť bez alkoholu. Alkohol nahraďte 3 dielmi potravinárskeho glycerínu a 1 dielom vody. Konzistencia a chuť bude iná, ale mala by fungovať ako dobrá náhrada pri pečení.

Ako pripraviť vanilkové struky

Môžete použiť buď neporušené, alebo vyškrabané vanilkové struky. Ak používate neporušenú fazuľu, nakrájajte fazuľu pozdĺžne ostrým nožom. To sa dá urobiť nožom alebo nožnicami. Nekrájajte celú cestu; stačí ich dostatočne otvoriť, aby ste odhalili vnútro.

Ak používate fazuľa, ktorá bola predtým použitá v recepte, uistite sa, že používate vanilkové struky, ktoré boli iba oškrabané, nie uvarené. Majte tiež na pamäti, že ak používate škrabané fazule, možno budete musieť pridať extra fazuľu, aby ste dosiahli podobnú chuť.

sklenená nádoba naplnená vanilkovými strukami a vodkou, s malým lievikom vloženým do vrchnej časti

Ako naplniť fľaše

Potom do nádoby vložte vanilkové struky. Ak sú príliš vysoké na to, aby sa zmestili, môžete ich zložiť alebo nastrihať tak, aby sa zmestili pod čiaru naplnenia tekutiny. Ak je to potrebné, použite úzky predmet, ako je palička, na zatlačenie fazule dole do nádoby.

Odmerajte alkohol v odmerke a nalejte do fľaše tak, aby pokrývala fazuľa. Ak má vaša nádoba úzky otvor, použite lievik, aby bol tento proces jednoduchší a menej chaotický.

Fľašu uzavrite a jemne pretrepte. Fľašu je dobré označiť štítkom, aj keď len dátumom výroby. Tí z vás s umeleckými schopnosťami si možno budú chcieť vytvoriť svoj vlastný štýl štítku. Pre jednoduchosť označíte jednoducho zakúpenou lepiacou etiketou. Umiestnite na chladné a tmavé miesto.

čerstvo vyrobená fľaša vanilkového extraktu

Teraz čo?

Asi raz týždenne fľašu opäť jemne pretrepte. Všimnete si, že kvapalina stmavne. Po 4 týždňoch je extrakt pripravený na použitie, najlepšie však bude asi po 8 týždňoch. Niektorí ľudia radšej počkajú až 6 mesiacov! Extrakt by mal pri správnom skladovaní uchovávať neurčito.

Keď je vanilkový extrakt pripravený na použitie, pridajte ho do receptov, ako by ste kupovali vanilkový extrakt z obchodu. Keď vyrábate viac dávok extraktu, vykonajte potrebné úpravy počtu zŕn alebo rôznych druhov alkoholu, aby ste svoj extrakt doladili podľa svojich chutí.

Môžem dopĺňať fľaše s vanilkovým extraktom?

Keď používate vanilku, môžete ju doplniť, ak chcete. Niektorí ľudia uprednostňujú bežné dopĺňanie vanilkových fliaš, aby boli fazuľa zakryté. Pridajte viac alkoholu, aby ste ho naplnili, a pretrepte.

V závislosti od toho, koľko alkoholu potrebujete pridať, možno budete musieť pridať ďalšiu fazuľu, aby sa chuť vrátila na požadovanú silu. Ak si všimnete, že vôňa nie je taká silná, pravdepodobne bude dobré pridať ďalšiu fazuľu.

Pri rozhodovaní, či chcete doplniť existujúcu fľašu alebo vyrobiť novú fľašu, majte na pamäti čas, ktorý trvá, kým sa vanilkový extrakt dostane do najlepšie použiteľného stavu.

niekoľko fliaš domáceho vanilkového extraktu

Môžu sa vanilkové struky znovu použiť na vanilkový extrakt?

Vanilkové struky môžete určite znova použiť na nové dávky vanilkového extraktu. Zakaždým, samozrejme, stratia časť svojej chuti, takže najlepšie výsledky pravdepodobne dosiahnete, ak ich skombinujete s novými fazuľkami.

Toto je úplne na vás. Ak nechcete vo svojom extrakte žiadne kúsky vanilky, môžete vanilku preliať cez jemné sitko, aby ste ich odstránili.

Ak je váš vanilkový extrakt vo vašej skrini už dosť dlho, fazuľa sa môže začať rozpadať. V takom prípade je dobré precediť a odstrániť tie veľké kúsky fazule.

fľaša domáceho vanilkového extraktu s detailným štítkom

Čo robiť s použitými vanilkovými strukami

Ak odstránite vanilkové struky z domáceho extraktu, môžete ich použiť na výrobu vanilkového cukru. Fazuľu najskôr dobre osušte. Potom fazuľu vložte do kryštálového cukru a skladujte ju tesne uzavretú. Na použitie by mal byť pripravený približne za mesiac.

Vanilkové recepty na pečenie

Akonáhle je váš vanilkový extrakt pripravený na použitie, vyskúšajte ho v jednom z týchto veľmi vanilkových receptov.

čerstvo vyrobená fľaša vanilkového extraktu pred niekoľkými fľašami odležaného vanilkového extraktu

čerstvo vyrobená fľaša vanilkového extraktu pred niekoľkými fľašami odležaného vanilkového extraktu

Ingrediencie

  • 6 až 8 vanilkových strukov (asi 1 unca alebo 28 g)

  • 8 uncí (236 ml) 80-proof vodky (alebo iného 8-proof alkoholu ako bourbon, rum alebo brandy)

  • sklenená nádoba s tesným uzáverom

Inštrukcie

  1. Ostrým nožom alebo nožnicami rozdeľte vanilkové struky v strede. Nekrájajte celú fazuľu.
  2. Vložte fazuľa do nádoby, podľa potreby ich preložte alebo nakrájajte.
  3. Fazuľu nalejte alkoholom a uistite sa, že je úplne ponorená.
  4. Nádobu pevne uzavrite a skladujte na chladnom a tmavom mieste.
  5. Extrakt bude pripravený na použitie už po 4 týždňoch, ale 8 týždňov je lepšie a dlhšie je pravdepodobne najlepšie.

Poznámky

Prispôsobte recept podľa potreby tak, aby ste vyrobili menšiu fľašu na osobné použitie alebo vyrobili niekoľko fliaš na uskladnenie a darovanie. (Fľaštičky na obrázku majú objem 100 ml.)

Skladujte na chladnom a tmavom mieste. Pri správnom skladovaní vám vanilkový extrakt vydrží roky.

Odporúčané produkty

Bake or Break je účastníkom programu Amazon Services LLC Associates Program, partnerského reklamného programu, ktorý nám poskytuje prostriedky na zarábanie poplatkov prepojením na Amazon.com a pridružené stránky.

často kladené otázky

Aký je najlepší alkohol na výrobu vanilkového extraktu?

Vodka je všeobecne považovaná za najlepšiu voľbu na výrobu vanilkového extraktu, pretože nepridáva žiadnu ďalšiu chuť. Môžete však použiť aj bourbon, brandy, rum alebo iný alkohol, ktorý je odolný voči 80.

Z akých vanilkových strukov je najlepší extrakt?

V skutočnosti neexistuje žiadne „najlepšie“, ale je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Pre všestranný vanilkový extrakt sú dobrou voľbou madagaskarské vanilkové struky. Poslúži však aj mexická, tahitská alebo iná odroda.

Mám použiť vanilkové struky triedy A alebo triedy B?

Fazuľa je klasifikovaná ako trieda A alebo trieda B. Tieto triedy sa týkajú len spôsobu ich použitia a nie ich kvality. Fazuľa triedy B sa často označuje ako „trieda extraktu“, pretože sa vo všeobecnosti uprednostňuje na výrobu extraktu kvôli nízkemu obsahu vlhkosti.

Koľko vanilkových strukov potrebujem na výrobu extraktu?

Dobrým všeobecným pravidlom je 3 až 4 fazule na 4 unce alkoholu alebo 6 až 8 fazule na 8 uncí.

Môžu sa vanilkové struky znovu použiť na výrobu extraktu?

Mali by ste byť schopní opätovne použiť vanilkové struky pre viacero dávok vanilkového extraktu. Postupom času získate klesajúce výnosy, ale môžete ich skombinovať s čerstvými fazuľkami, aby ste predĺžili ich použitie.

Zdieľajte toto:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *