Aký je rozdiel medzi studenou a ľadovou kávou?

Studená alebo ľadová káva? Mnoho ľudí si tieto dve veci mýli a myslia si, že sú to isté. V skutočnosti je však medzi týmito dvoma druhmi kávy veľa rozdielov.

Ak patríte medzi tých, ktorí si v lete radi doprajú osviežujúcu šálku kávy, možno sa pýtate, aký druh kávy je najlepší na porazenie horúčav. Dnes sa teda bližšie pozrieme na cold brew a ľadovú kávu a na to, čo ich odlišuje!

Čo je Cold Brew Coffee?

Ľadová káva vs Cold Brew

Ak ste niekedy boli v kaviarni Starbucks, pravdepodobne ste videli nápisy „cold brew“ káva. Káva uvarená za studena sa vyrába namáčaním kávovej usadeniny v studenej vode na dlhší čas, zvyčajne 12 hodín alebo viac (ešte lepšie je 24 hodín).

Výsledkom tohto spôsobu varenia je káva, ktorá je menej kyslá a má jemnejšiu chuť ako káva varená horúcou vodou. Studená káva tiež menej pravdepodobne spôsobí nervozitu alebo žalúdočnú nevoľnosť.

Súvisiace čítanie: Výhody studeného varenia

Ako pripraviť kávu za studena.

Na prípravu studenej kávy budete potrebovať kávovar na prípravu studenej kávy. Ak ho máte, môžete prejsť na ďalší krok. Ak nemáte kávovar na prípravu kávy za studena, nebojte sa, môžete si ho ľahko pripraviť doma s niekoľkými zásobami z miestneho obchodu s potravinami.

Na výrobu vlastného kávovaru na prípravu studenej kávy budete potrebovať:

  • Veľká nádoba alebo džbán
  • Kávový filter alebo gázu

Vezmite si veľkú nádobu alebo džbán a pridajte kávovú usadeninu na dno (stredne jemné mletie). Potom pomaly nalejte studenú vodu na kávovú usadeninu a uistite sa, že je všetka usadenina rovnomerne nasýtená.

Nádobu alebo džbán prikryte kávovým filtrom alebo gázou a nechajte 12-24 hodín odstáť. Po 12-24 hodinách sceďte kávu pomocou kávového filtra alebo gázy a vychutnajte si studený nápoj!

Čo je ľadová káva?

Ľadová káva zo Starbucks

Pravdou je, že ľadová káva existuje v mnohých variáciách. Ľadovú kávu je možné pripraviť varením horúcej kávy a jej následným zaliatím ľadom, alebo studeným varením kávy a jej následným preliatím na ľad.

Ľadová káva môže obsahovať aj prísady ako mlieko, smotanu, cukor a príchute. Jedným z najobľúbenejších nápojov je napr ľadová mokačo je ľadová káva so speneným mliekom a čokoládovým sirupom.

Pre každého, kto chce jednoduchú odpoveď na to, čo je ľadová káva, je to káva, ktorá sa podáva studená na ľade s pridanými chuťami.

Ako sa varí ľadová káva?

Ľadovú kávu je možné pripraviť z espressa alebo bežnej kávy. Ak chcete pripraviť ľadové espresso, jednoducho uvarte dávku espressa a nalejte ju na ľad. V prípade bežnej ľadovej kávy uvarte kanvicu kávy vami preferovanou metódou (ako Moka Pot alebo AeroPress) a potom ju nalejte na ľad.

Kľúčom je vychladiť kávu pred pridaním ľadu, inak skončíte s vodnatým nápojom. Za týmto účelom môžete kávu uvariť priamo na ľade (čo bude trvať dlhšie) alebo ju uvariť normálne a potom počkať, kým vychladne.

Keď je vaša káva vychladená, pridajte mlieko a ľad (ak chcete) a vychutnajte si!

TIP: Nenechávajte kávu odležať príliš dlho (okolo izbovej teploty), pretože začne oxidovať a stratiť svoju chuť.

Rozdiely medzi ľadovou kávou a studeným nápojom

Teraz je čas na chvíľu, na ktorú ste všetci čakali, rozdiely medzi cold brew a ľadovou kávou. Porovnáme ich v nasledujúcich kategóriách:

  • Ochutnajte
  • Čas prípravy
  • Obsah kofeínu
  • cena
  • Teplota vody
  • Použité kávové zrná

1. Ochutnajte.

Čo sa týka chuti, rozdiely sú zrejmé. Studený nápoj má menej kyslosti, jemnejšiu chuť a je menej horký. Ľadová káva chutí viac ako tradičná horúca káva, pretože proces varenia neodstráni toľko olejov, ktoré obsahujú arómu.

Hoci keď k tomu pridáte všetky doplnky ako mlieko a cukor, pôvodnú chuť kávy je ťažšie rozlíšiť. Ale stále je to príjemný studený nápoj v horúcom dni!

2. Čas prípravy.

Ako som už spomenul, varenie za studena trvá oveľa dlhšie ako ľadová alebo prekvapkávaná káva. Môže to trvať 12 hodín alebo viac! Myšlienkou cold brew je nechať kávovú usadeninu lúhovať v studenej vode po dlhú dobu. Vznikne tak koncentrát, ktorý možno skladovať v chladničke a používať na prípravu ľadovej kávy počas celého týždňa.

Ľadová káva sa na druhej strane varí horúcou vodou a potom sa ochladí. Je to oveľa rýchlejší proces a dá sa to urobiť za pár minút.

3. Obsah kofeínu.

Keď myslíme na kofeín, často myslíme na kávu. Pravdou však je, že všetky kofeínové nápoje majú rôzne hladiny kofeínu. A cold brew má viac kofeínu ako ľadová káva.

Je to preto, že proces varenia za studena je dlhší, čo znamená, že z bôbov sa extrahuje viac kofeínu. V jednej porcii má cold brew viac kávy ako ľadová káva. Ak teda hľadáte kofeínové nakopnutie, cold brew je správna cesta.

4. Cena.

Rozdiel v cene závisí od toho, ako si kávu pripravujete a odkiaľ ju kupujete. Ak si kupujete vopred pripravenú studenú alebo ľadovú kávu z kaviarne, s najväčšou pravdepodobnosťou budú stáť približne rovnako.

Napríklad grande cold brew od Starbucks stojí 3,25 dolára, zatiaľ čo grande ľadová káva stojí 2,95 dolára. Ak si kávu pripravujete doma, cold brew bude vo všeobecnosti drahšie. Je to preto, že budete musieť kúpiť viac kávových zŕn, pretože proces varenia spotrebuje viac kávy.

Cenu ovplyvní aj druh kávových zŕn, ktoré použijete. Napríklad, ak použijete špeciálnu zrnkovú kávu na varenie za studena, bude to drahšie ako používanie bežných kávových zŕn.

5. Teplota vody.

Keďže cold brew je viac zriedený ako ľadová káva, je dôležité zvážiť teplotu vody. Ak je voda príliš horúca, káva bude horká. Ideálna teplota vody pre studený nápoj je medzi 20-50 stupňami Fahrenheita.

V prípade ľadovej kávy nie je teplota vody taká dôležitá, pretože sa varí horúcou vodou a potom sa ochladí. Stále je však dôležité používať čerstvú studenú filtrovanú vodu, aby vaša káva nemala zatuchnutú chuť.

6. Použité kávové zrná.

Espresso pražené bude najlepším typom zŕn na použitie ako na ľadovú kávu, tak aj na prípravu studenej kávy. Čím tmavšia pečienka, tým viac z fazule sa uvoľňuje olej a to je to, čo vám dá viac chuti ľadovej kávy, ktorú hľadáte.

Arabica fazuľa bude vaša najlepšia stávka, pretože má sladšiu chuť a jemnejšie telo. Ak použijete zrná Robusta, zistíte, že vaša káva je drsnejšia a má trochu spálenú chuť.

Majte na pamäti, že cold brew a ľadová káva nie sú ako prelievaná alebo prekvapkávaná káva, kde môžete použiť akýkoľvek druh zŕn. Proces varenia týchto dvoch nápojov je odlišný a vyžaduje si iný druh fazule, aby sa dosiahla najlepšia chuť.

Súvisiace čítanie: Cold Brew vs Espresso

Cold Brew vs ľadová káva? Verdikt

Rozdiel medzi Cold Brew a ľadovou kávou

Keď porovnávate cold brew a ľadovú kávu, je dôležité zvážiť chuť, čas prípravy, obsah kofeínu, cenu, teplotu vody a druh použitých zŕn. Ak hľadáte rýchlu a jednoduchú ľadovú kávu, potom je ľadová káva správna cesta. Ak však hľadáte silnejšiu kávu s väčším množstvom kofeínu, potom je najlepšou voľbou cold brew.

Dlhší proces varenia za studena tiež znamená, že je drahšie vyrobiť si ho doma. Mnohé kaviarne však v súčasnosti ponúkajú studené nápoje, takže cenový rozdiel nie je taký výrazný.

Pokiaľ ide o chuť, studený nápoj je menej kyslý a má jemnejšiu chuť. Ľadová káva je horkejšia a má vyššiu kyslosť.

Ak teda hľadáte silnejšiu kávu s menšou kyslosťou, cold brew je správna cesta. Ľadová káva je však lepšou voľbou, ak hľadáte rýchlu a jednoduchú možnosť.

Prečítajte si tiež: Tipy na studené varenie

často kladené otázky

Ľadová káva verzus studené varenie často kladené otázky

Je studená káva lepšia ako ľadová káva?

Nemožno poprieť, že ľadová káva je chutná. Ale je to naozaj lepšie ako studený nápoj? No, to závisí od vašich osobných preferencií. Niektorí ľudia uprednostňujú jemnejšiu, menej kyslú chuť cold brew, zatiaľ čo iní považujú ľadovú kávu za osviežujúcejšiu.

V konečnom dôsledku je len na vás, ktorý druh kávy preferujete. Ak hľadáte niečo nové na vyskúšanie, prečo nedať šancu studenému nápoju? Možno budete prekvapení, ako veľmi vás to baví.

Je studený nápoj silnejší ako ľadový?

Áno, cold brew je silnejšie ako ľadová káva. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, ako dlho sa kávové zrná lúhujú. Ľadová káva sa vyrába varením horúcej kávy a jej následným ochladzovaním kockami ľadu, zatiaľ čo studená káva sa vyrába lúhovaním mletej kávy v studenej vode po dobu 12-24 hodín. Dlhšia doba lúhovania má za následok vyššiu koncentráciu kofeínu a intenzívnejšiu chuť.

Aký je rozdiel medzi Cold Brew a bežnou kávou?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo káva za studena chutí tak odlišne od bežnej kávy? Všetko je to v procese varenia. Bežná káva sa varí horúcou vodou, ktorá zo zŕn extrahuje oleje a horkosť. Preto môže uvarená káva niekedy chutiť ako „spálená“.

Cold brew káva sa varí so studenou vodou, čo vedie k jemnejšej, menej kyslej šálke kávy. Proces varenia za studena tiež prináša viac prirodzenej sladkosti fazule, čo vedie k bohatšej chuti. Ak teda hľadáte sladšiu a jemnejšiu šálku kávy, cold brew je správna cesta. Nezabudnite to pred pitím dobre premiešať – proces studeného varenia môže niekedy zanechať na dne šálky usadeniny.

Záverečné myšlienky

Aby som to zhrnul, keď je čas objednať si alebo pripraviť si ďalšiu kávu, zamyslite sa nad tým, čo chcete zo svojho nápoja najviac. Možno zistíte, že studený nápoj je lepšou voľbou, ak hľadáte silnejšiu, menej kyslú šálku kávy.

Ľadová káva je však stále vynikajúcou voľbou, ak hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob, ako si vychutnať svoj obľúbený nápoj. Nezáleží na tom, čo si vyberiete, studená káva aj ľadová káva sa určite dostanú na miesto!

Šťastné varenie!

Evelína

Evelina vášeň pre kávu sa nikdy nedala skryť. Keďže pracovala ako baristka, spoznala skutočnú hodnotu kávových zŕn a ich tajomstvá. Ako sa ďalej rozvíjala ako baristka, tak sa zväčšovali aj jej znalosti, techniky prípravy rôznych kávových zmesí a predovšetkým to, ako ovládať každý druh zariadenia, pokiaľ ide o kávu. Vyštudovaná biomedicína a baristka jej umožňuje poskytnúť našej komunite hlboké znalosti týkajúce sa tém kávy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *