Apple Brown Betty | Dezert teraz Večera neskôr

Apple Brown Betty je typ chrumkavého ovocia, ktoré sa vyrába z nakrájaných jabĺk, strúhanky na maslo a teplého korenia. Tento jednoduchý staromódny dezert je upečený do chrumkava a zlatista a najlepšie sa podáva so zmrzlinou.

Miska plná jablkovo hnedej betty s vanilkovou zmrzlinou.

Čo je to Apple Brown Betty?

A hnedá betty je tradičný americký dezert vyrobené z ovocia a sladenej strúhanky. Zatiaľ čo verzia s jablkami je najobľúbenejšia, tento dezert sa dá pripraviť aj s iným ovocím vrátane bobúľ, broskynealebo hrušky.

Citrónová šťava sa často mieša s ovocím – oboje do zabraňuje oxidácii a vyrovnáva sladkosť ovocnej a cukrovej plnky.

Pôvod tohto dezertu je trochu kontroverzný. Niekto menom Betty bol prvý, kto urobil tento recept a niektorí veria, že hnedá môže odkazovať na farbu polevy – ktorá získava svoju farbu z veľkého množstva škorice, ako aj zhnednutia, ku ktorému dochádza počas procesu pečenia.

Existuje aj iná špekulácie, že Betty bola žena hnedej pletia názov tohto dezertu odkazuje na farbu jej pleti. Bolo niekoľko pokusov zmeniť názov tohto dezertu, aby sa predišlo akýmkoľvek rasovým dôsledkomale meno, Apple Brown Betty, pretrváva dodnes.

Bez ohľadu na svojho menovca, jablkovo hnedý dezert Betty je obľúbeným vintage receptom ktoré sa odovzdávali generáciami času.

Miska na pečenie dezertu s názvom Apple Brown Betty. Druh ovocia chrumkavý s maslovou strúhankou navrchu.

Aký je rozdiel medzi Apple Crisp a Apple Brown Betty?

Existuje TOLIK verzií Apple Brown Betty, ale rozhodne patrí medzi jablkový chrumkavý alebo jablkový švec rodina.

Niektoré verzie sú vyrobené s strúhanku, krekry alebo kukuričné ​​vločky. Niektoré sú vyrobené s a strúhanka z masla, cukru a múky (a niekedy ovos).

Staromódna Apple Brown Betty, ktorú moja svokra milovala, bol skôr chlieb s chrumkavou polevou, ktorý sa podával so sladkou vanilkovou omáčkou, chlebový puding.

Ako som skúmal, Verím, že strúhanka je originálnou verziou jablkovej hnedej betty. Podľa National Today“Recept pozostával z citrónovej šťavy, sendvičového chleba, hnedého cukru, jabĺk Granny Smith, masla a škorice.”

Je to v podstate jablkový chrumkavý recept so sladenými strúhankami a je menej pikantný. Chutí veľmi podobne ako chrumkavé alebo strúhankové polevy a strúhanková poleva je oveľa menej vyberavá, ako dostať tú správnu polevu zo strúhanky.

Omrvinky v dezerte?

Než otočíte hlavu na skutočnosť, že tento jablkový dezert má chlebové omrvinky v ňom si len pomyslite na všetky tie chlebové dezerty, ako sú jablkové šišky alebo francúzsky toast s jablkami (aka chlebový puding). Dokonca som upiekla jablkový opičí chlieb.

Ide to spolu, sľubujem!

Misa plná pečených jabĺk doplnená sladkou maslovou strúhankou.

Ingrediencie

Pre tento recept na jablkovo hnedú betty sa držím čo najbližšie pôvodného receptu, s výnimkou použitia sladšie jablko namiesto Granny Smithovej. Tiež som sa rozhodol použiť korenie na jablkový koláč (škorica, muškátový oriešok, nové korenie) namiesto škorice pre pridanú chuť.

Označené ingrediencie potrebné na výrobu jablkovo hnedej betty.

Pre tento recept budete potrebovať:

 • Jablká – Použite akékoľvek jablko, ktoré vydrží pečenie. (NIE Red Delicious)
 • Kryštálový cukor – Na osladenie a uvoľnenie prirodzenej šťavy z jabĺk.
 • Citrónová šťava – Pomáha predchádzať zhnednutiu jabĺk a vyrovnáva sladkosť.
 • Maslo – Pre tento recept uprednostňujem slané maslo, ktoré pomôže znížiť sladkosť a zvýrazniť chute.
 • Hnedý cukor – Na osladenie strúhanky.
 • Korenie s jablkovým koláčom – Kombinácia škorice, muškátového orieška a nového korenia na dochutenie polevy.
 • Mäkký biely sendvičový chlieb – Počet plátkov zodpovedajúci 3 šálkam omrviniek bude závisieť od kvality použitého chleba. Celozrnný chlieb by bol tiež v poriadku.

Pre jablká

Koláž dvoch obrázkov jabĺk ošúpaných, krájaných a zbavených jadier, potom zmiešaných s cukrom a citrónovou šťavou.
 • Jablká ošúpeme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame. Rád používam a nástroj na lúpanie, jadrovník, krájač pre to. Potom plátky nakrájajte na menšie kúsky, dlhé asi 2 palce.
 • Vložte jablká do misky s cukrom a citrónovou šťavou. Premiešame a necháme macerovať — pustiť šťavu.

Pre Topping

Koláž s tromi obrázkami zobrazujúcimi osladené strúhanky a zmiešané na polevu.
 • Strukovinový chlieb v kuchynskom robote na jemné omrvinky.
 • Rozpustite maslo vo veľkej miske. Pridať hnedý cukor, korenie na jablkový koláč a strúhanku.
 • Zmiešajte spolu kým nebude strúhanka rovnomerne obalená.

Zostavenie Apple Brown Betty

Betty dezert sa tradične vrství. Verím, že toto je aby omrvinky nasiakli časť tekutiny že jablká odkladajú.

Striedka chleba môže byť na spodnej vrstve mierne kašovitá. Takže ak sa vám tento nápad nepáči, môžete navrstviť dezert so všetkými jablkami naspodku a všetkými strúhankami na vrch, ale možno budete chcieť pridať 1-2 čajové lyžičky kukuričného škrobu do jablkovej plnky, aby sa počas pečenia zahustila na šťavnatú štruktúru. (Inak môže byť dosť tekutý.)

Koláž dvoch obrázkov krokov na vrstvenie jabĺk s strúhankou na pekáč.
 • Navrstvite polovicu jabĺk na dno vymasteného 9 × 9-palcového pekáča. Navrch dáme polovicu ochutenej strúhanky.
 • Opakujte so zvyškom jabĺk a strúhankou.
 • Pečiemenezakryté, pri 375°F po dobu 50-55 minút alebo kým jablká nezmäknú a vrch dezertu nebude zlatohnedý a chrumkavý.
Pohľad zhora na pečené jablko hnedé betty na panvici.

Podávanie a skladovanie

Brown Betty je tradične podávané s bokmi na báze smotanyako napr zmrzlina alebo šľahačka. V zmesi s jablkovou príchuťou a korenistou strúhankou vytvára krém lahodný dezert, ktorý chutí ako v nebi.

Zakryte a uložte akékoľvek zvyšky pri izbovej teplote až 2-3 dni alebo v chladničke až 5 dní. Zvyšky sú najlepšie jesť teplé ohrievaním v mikrovlnnej rúre po 30 sekundových prírastkoch, kým sa neprehreje, alebo dochrumkava v rúre pri 350˚F počas 10-15 minút.

Miska plná jablkovo hnedej betty s vanilkovou zmrzlinou.

Ďalšie jablkové dezerty

Ak sa vám tento recept páčil, možno budete chcieť vyskúšať aj tieto jablkové dezerty:

Ak urobíte tento recept, ohodnoťte ho a skontrolujte ho v komentároch nižšie. VĎAKA!

Ingrediencie

Pre jablká:

 • 2 libry jabĺk* (asi 4 veľké jablká; približne 5 šálok nakrájaných na plátky)

 • 1/3 šálky kryštálového cukru

 • 1 ČL citrónovej šťavy

Na polevu:

 • 1/2 šálky slaného masla, rozpusteného

 • 1/3 šálky svetlohnedého cukru, zabalené

 • 2 ČL korenia na jablkový koláč*

 • 4 (+) plátky mäkkého bieleho sendvičového chleba (rovnajúce sa 3 šálkam omrviniek)

Inštrukcie

 1. Predhrejte rúru na 375 stupňov Fahrenheita. Pekáč s rozmermi 9 x 9 palcov jemne namažte sprejom na varenie. Odložte bokom.
 2. Jablká ošúpeme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame. Potom plátky nakrájajte na menšie kúsky, dlhé asi 2 palce. Vložte jablká do veľkej misy s cukrom a citrónovou šťavou. Premiešame a necháme macerovať – pustiť šťavu.
 3. Chlieb rozdrvte v kuchynskom robote na jemné strúhanky. Vo veľkej mise rozpustite maslo. Pridajte hnedý cukor, korenie na jablkový koláč a strúhanku. Miešajte, kým strúhanka nie je rovnomerne obalená.
 4. Polovicu jabĺk navrstvíme na dno pripravenej panvice. Navrch dáme polovicu ochutenej strúhanky. Opakujte so zvyškom jabĺk a strúhankou.
 5. Pečte odkryté pri 375 °F po dobu 50 až 55 minút, alebo kým jablká nezmäknú a vrch dezertu nebude zlatohnedý a chrumkavý. Podávajte teplé s kopčekom zmrzliny alebo kopčekom šľahačky.

Poznámky

 • Na tento recept sa hodí väčšina akéhokoľvek jablka, OKREM Red Delicious. Rozhodol som sa použiť Fuji, ale skvelou voľbou by boli aj Gala alebo Pink Lady. Granny Smith bude tiež fungovať, ale môže potrebovať ďalší cukor na osladenie.
 • Na nahradenie korenia Apple Pie Spice použite: 1 1/2 ČL škorice, 1/4 ČL muškátového orieška a 1/4 ČL nového korenia.
 • Môžete navrstviť dezert so všetkými jablkami na spodok a všetkými strúhankami navrch, ale možno budete chcieť pridať 1-2 čajové lyžičky kukuričného škrobu do jablkovej plnky, aby sa šťava počas pečenia zahustila na šťavnatú štruktúru.
 • Zakryte a skladujte všetky zvyšky pri izbovej teplote až 2-3 dni alebo v chladničke až 5 dní. Zvyšky sa najlepšie konzumujú teplé ohriatím v mikrovlnnej rúre po dobu 30 sekúnd, kým sa neprehrejú, alebo dochrumkavané v rúre pri 350˚F po dobu 10-15 minút.

Odporúčané produkty

Ako člen spoločnosti Amazon a člen iných pridružených programov zarábam z kvalifikovaných nákupov.

Výživové informácie:

Výnos: 6

Veľkosť porcie: 1

Množstvo na porciu:

Kalórie: 354Celkový tuk: 16 gNasýtený tuk: 10 gTransmastné kyseliny: 1 gNenasýtené tuky: 5 gCholesterol: 41 mgsodík: 231 mgSacharidy: 53 gVláknina: 4 gcukor: 38 gProteín: 2 g

Tieto údaje poskytla a vypočítala spoločnosť Nutritionix a ide len o odhad.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *