BEW od Mikolaja Pociecha

Fotografia prednej strany knihy BREW, malá žltá pevná väzba s pripojenou záložkou s modrou stuhou.

ddd

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Titulná fotografia s láskavým dovolením SUEDHANG Kaffe

Mikołaj. Útechavedúci kvality a pražiar u Káva SUEDHANGnedávno vydala útlu knižku s názvom VARzverejnila pražiareň.

Kniha, ktorá je opísaná ako „úvod do varenia kávy ručne“ a „napísaná z nutnosti jasne vysvetliť základy varenia kávy“, sa ukazuje ako viac než len základný návod na varenie.

Prostredníctvom troch sekcií, ktoré pokrývajú čo, prečo a ako variť, VAR je vyslovene venovaná ľuďom, ktorí už majú nejaké skúsenosti s ručným varením kávy, s aspoň základnými znalosťami techniky a zariadení na prípravu kávy.

Uvedené kapitoly knihy Brew.  Časti sú Čo, Prečo a Ako. Štruktúra pohára, senzorické hodnotenie, chuťové zlúčeniny a vlastnosti vody patria medzi nadpisy kapitol.
VAR sa zaoberá tým, čo, prečo a ako variť kávu. Foto Tanya Nanetti.

Čo?

“Čo?” sa venuje hodnoteniu suroviny: kávy. V tejto časti vám tipy na senzorické hodnotenie a štruktúru cuppingu pomôžu lepšie pochopiť konkrétnu kávu, aby ste maximalizovali jej potenciál.

prečo?

“Prečo?” je hĺbkové vysvetlenie všetkých premenných, ktoré môžu ovplyvniť varenie (ako sú vlastnosti vody, teplota zŕn a veľkosť mletia), ako fungujú, ako s nimi možno manipulovať a aké výsledky tieto zmeny prinesú vo finálnej šálke. .

Ako?

Po pokrytí senzorických, chemických a fyzikálnych vlastností nápoja nasleduje posledná časť knihy „Ako?“ konečne vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť o najbežnejších metódach varenia. Po „spoločnej pôde“, ktorá zahŕňa pomery kávy, typy filtrov, stupne extrakcie a techniky nalievania, posledná časť VAR ponúka základný a účinný recept pre všetkých veľkých výrobcov kávy.

Kniha je určená predovšetkým skúseným baristom a predstaví vám niektoré úplne ohromujúce aspekty prípravy kávy.

Mnohí z nás napríklad vedia, že kvitnutie kávy pomáha uvoľňovať oxid uhličitý, ale viete, ako môže iné množstvo vody na kvitnutie ovplyvniť konečné vlastnosti kávy, ako je kyslosť a sladkosť?

Alebo viete uhádnuť, ktoré dva kľúčové aspekty kávy sú ovplyvnené rôznymi teplotami zŕn? Brúsenie je jeden, ale čo druhý aspekt?

Na záver knihy Mikolaj obsahuje zaujímavú krátku kapitolu, ktorá odhaľuje jednu z jeho najhlbších vášní: kávu canephora, známu aj ako robusta.

Titulná strana kapitoly Uvarte aj canephoru, prosím.
Ďalšia Mikilajova kniha sa bude venovať canephore ešte viac. Foto Tanya Nanetti.

Canephora, prosím

„Uvarte tiež Canephoru, prosím“ (čo poslúži ako predpoklad pre autorkina nová kniha) je povzbudením, aby ste prekročili hranice arabiky a začali variť niečo iné.

Canephora, často vnímaná ako menšia sesternica Arabiky, môže byť v skutočnosti druhom, ktorý stojí za to preskúmať. Na celom svete vznikajú nové hnutia, pričom výrobcovia kávy radikálne zlepšujú kvalitu kávy robusta a je našou zodpovednosťou (ako nákupcov, pražiarov, kaviarní a spotrebiteľov) podporovať každého výrobcu kávy, ktorý chce robiť dobro, vrátane výrobcov robusty. .

A tu nám Mikolaj pomáha niekoľkými stručnými tipmi, čo očakávať pri varení robusty a ako ju uvariť lepšie. (Môžete si predobjednať ďalšiu Mikolajovu knihu „Chcel by som na jedálnom lístku vašu najovocitnejšiu, najfunkovejšiu a najviac fermentovanú Canephoru,“ tu.)

Všetko vo všetkom, VAR je dokonale príjemné čítanie: krátke, odborné, no nie príliš ťažké na trávenie a plné tipov, ako lepšie nahliadnuť do zložitého sveta prípravy kávy.

VAR je kompaktné a poučné čítanie pre milovníkov kávy. Foto Tanya Nanetti.

Tento recenzent navrhuje investovať pár hodín do prečítania knihy, potom si vziať svoj obľúbený kávovar a baviť sa s novými vedomosťami!

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *