Bundt koláč z jablka a vanilky

Bundt koláč z jablka a vanilky
Tekvicové dezerty majú tendenciu vyskočiť do centra pozornosti, keď sa valí jeseň, ale jablkové dezerty sú pre mňa tiež obľúbené. Či už hovoríte o jablkových koláčoch, chlebe alebo muffinoch, jablkové dezerty vždy potešia davy ľudí. Rovnako ako tekvica v jesenných dezertoch, jablká sú často spárované s korením, ako je škorica a muškátový oriešok – niekedy až do bodu, keď prirodzenej sladkosti jablka dominuje chuť korenia. Tento koláč Apple Vanilla Bean Bundt Cake udržuje jablko v centre pozornosti spojením čerstvého jablka s vanilkovým strukom – a hoci to nemusí byť najtradičnejšia kombinácia chutí jablkového koláča, je to úžasná.

Ako už názov Apple Vanilla Bean Bundt Cake napovedá, v tomto recepte som použila pravý vanilkový lusk. Fazuľa by sa mala rozdeliť a semená by sa mali vyškrabať a pridať do cesta na jablkový koláč. Vanilkové semienka po zamiešaní zanechajú v koláči malé bodky. Vanilka nielenže zvýrazní chuť jablka, ale dodá aj jemnú kvetinovú príchuť, ktorá mi pripomína jablkové kvety, nielen jablká. Vanilkový lusk môžete nahradiť niekoľkými lyžičkami vanilkového extraktu, ak ho nemáte k dispozícii, ale investícia do strukov sa oplatí, pretože nezískate rovnakú kvetinovú kvalitu vanilky bez použitia celá fazuľa.

Samotné cesto je naložené množstvom strúhaných jabĺk, ktoré zaisťujú rovnomerné rozloženie jablka v každom súste. Jablká pred strúhaním nemusíte šúpať, pretože každá šupka sa nastrúha na také malé kúsky, že na hotovom koláči nebudú viditeľné.

Koláč má jemnú, vlhkú striedku a je veľmi uspokojivý na jedenie. Dokončil som to trochou vanilkovej polevy, aby som ešte viac zvýraznil chuť vanilky, ale ak chcete veci zjednodušiť, môžete sa držať posypu cukrárskym cukrom. Ak máte radi svoj koláč s trochou extra polevy, peknou alternatívou by bola aj zriedená poleva zo smotanového syra (pridajte trochu mlieka navyše, kým nebude tekutá), ktorá je ochutená vanilkovými strukami. Bez ohľadu na to, akú polevu si vyberiete, koláč bude chutný a po upečení vydrží veľmi dobre aj niekoľko dní.

Bundt koláč z jablka a vanilky
3 šálky univerzálnej múky
2 ČL prášku do pečiva
1 ČL soli
1 3/4 šálky cukru
3 veľké vajcia
1/2 šálky rastlinného oleja
1 vanilkový struk
1 1/2 šálky strúhaného jablka (3 stredné jablká)
1/4 šálky obyčajnej jablkovej omáčky
1/2 šálky mlieka

Predhrejte rúru na 350 F. 10-palcovú panvicu vymastíme a vysypeme múkou.
V strednej miske zmiešame múku, prášok do pečiva a soľ.
Vo veľkej mise vyšľaháme cukor a vajcia, až kým nie sú svetlé. Vmiešame rastlinný olej. Vanilkový lusk pozdĺžne rozrežte a chrbtom noža vyškrabte semienka. Hrniec si odložíme, aby vznikla vanilková glazúra. Do cesta pridajte semienka a vmiešajte nastrúhané jablká a jablkovú omáčku. Primiešame polovicu múčnej zmesi a následne mlieko. Primiešame všetky zvyšné suché ingrediencie a miešame, kým cesto nie je jednotné a nezostanú v ňom žiadne pruhy múky.
Nalejte cesto do pripravenej panvice.
Pečieme 45-55 minút, alebo kým špáradlo zapichnuté do koláča nevyjde čisté a koláč po miernom stlačení nevyskočí späť.
Nechajte koláč vychladnúť vo forme 15 minút a potom ho vyklopte na mriežku, aby úplne vychladol.

Podáva 12.

Nepoužívajte celý druhý vanilkový lusk len na polevu. Znova zoškrabte vanilkový lusk, ktorý ste použili vo svojom koláči, aby ste získali posledné semienka a pridajte ich do polevy. Ak nemôžete získať žiadne semená, jednoducho odrežte 1/2-palcový kúsok čerstvej vanilky, vyškrabte semená a pridajte ich do polevy. Zvyšnú fazuľu skladujte v sklenenej nádobe, kým nebudete pripravení ju použiť v inom projekte.

Poleva z vanilkového struku
1/2 až 1-palcový kúsok vanilkového struku (alebo zvyšný struk z výroby koláča vyššie)
2 lyžice masla, zmäknuté
2 lyžice mlieka
1 1/2 šálky cukrárskeho cukru

Rozdeľte vanilkový lusk a pomocou zadnej časti noža vyškrabte semienka. V strednej miske vyšľaháme vanilku, maslo, mlieko a 1/2 šálky cukrárenského cukru. Postupne primiešame zvyšný cukrársky cukor, kým poleva nebude hustá, hladká a tekutá.
Nalejeme na vychladnutý koláč.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *