Café Cubano je silné espresso vyšľahané s cukrom.

Starší muž sedí na lavičke s kávou v ruke pred nástennou maľbou zobrazujúcou troch mužov v Miami.

Dozvieme sa viac o nápoji, ktorý je v Miami základom, a jeho populárnych variáciách.

EDDIE P. GOMEZ
ŠPECIÁLNE K ČASOPISU BARISTA

Autor titulnej fotografie Juno Jo cez Unsplash

Každý, kto začal svoj deň s cappuccinom, zažil na vlastnej koži vplyv talianskej kultúry na formovanie chuti Američanov na kávu. Podobne prekvitali kaviarne ponúkajúce vietnamskú kávu v mestách ako Philadelphia, Kansas City, Mo. a Portland, Ore. Kaviarne s mexickou tematikou sa objavili aj za západným pobrežím, zatiaľ čo jemenské kaviarne podávajú svoju korenenú kávu na vrchu otvoreného stola. plameň, aby zostal horúci počas rozhovoru. Napriek tomu kubánska káva, ako sa vyvinula v Miami, zostáva z väčšej časti regionálnym nápojom, ktorý je pre cudzincov trochu nepochopený.

V meste známom nočným životom, plážovými scénami pozdĺž Ocean Avenue a medzinárodným davom, ktorý priťahuje, Miami vyniká medzi americkými mestami svojou jedinečnou atmosférou a energiou. Mesto žiari aj vďaka svojmu spojeniu s kubánskou kultúrou – v desaťročiach po kubánskej revolúcii prišlo do Miami viac ako pol milióna Kubáncov, z ktorých mnohí boli profesionáli a podnikatelia hľadajúci nové príležitosti. Výsledkom je, že veľká časť duše Miami pochoduje v rytme kubánskej americkej skúsenosti, čo je umocnené pokladnicou potravín a nápojov tejto kultúry.

História kávy na Kube

José Antonio Gelabert prvýkrát priniesol kávovníky na ostrov v roku 1748. Odvetvie prekvitalo, keď francúzski prisťahovalci utekajúci pred haitskou revolúciou priniesli so sebou poznatky na vytvorenie prosperujúcej siete kávových fariem, ktoré sa rozvinuli vo východnej časti ostrova. Koloniálne ekonomiky boli závislé od obchodu, aby sa udržali, a tak si káva našla miesto vedľa cukru a iných dôležitých komodít. Začiatkom 19. storočia káva prekonala cukor ako hlavný exportný artikel na Kube, čím si udržala životne dôležitú poľnohospodársku prítomnosť až do r. Kubánska revolúcia znárodnil kávové farmy v krajine. Pokles produkcie kávy na ostrove po revolúcii ešte zhoršil Sovietsky zväz nasmeroval veľkú časť produkcie krajiny na exportné trhy, ktoré ovládali.

Jedinečná príchuť

Café Cubano je silné a obzvlášť sladké. Tmavé pečienky v talianskom štýle sa varia na varnej doske na hrnci Moka pomocou populárnych značiek, ako sú Pilon, Bustelo a La Llave. Pridanie demerara alebo akýkoľvek iný cukor na začiatku procesu varenia je kľúčom k príprave Café Cubano. Keď prvé kvapky kávy začnú vrieť cez Moka kanvičku alebo sa vyparia z espresso kávovaru, energicky sa rozšľahajú do niekoľkých polievkových lyžíc cukru – technika, ktorá jednoznačne patrí ku Café Cubano – až kým nevznikne krémová pena známa ako pena alebo pena výsledky. Kubánci v Miami veria, že espumita podobná crema je jedným z dôvodov, prečo je ich káva taká lahodná. Vysoká teplota espressa hydrolyzuje sacharózu a vytvára jedinečnú chuť, ktorá sa výrazne líši od primiešania cukru po uvarení kávy.

Ventanitas

V Malej Havane a ďalších častiach Miami pulzuje spoločenský život vietor (v španielčine znamená „malé okná“). Café Cubano, pečivo a iné ľahké jedlá sa predávajú cez tieto okná v reštauráciách a iných podnikoch. Susedské ventanitas uvádzajú do pohybu rituály každodenného života v oblastiach, ktoré obklopujú kaviarne alebo všade tam, kde sa káva pije, či už je to kancelária alebo salón krásy.

Chuť na hlad “Ako miestni pijú kubánsku kávu v Miami” podrobnosti o prevalencii ventanitas v Miami. Hostiteľ tvrdí: „O deviatej ráno príde Café Cubano. 12:00 prichádza Café Cubano. 15:00 prichádza Café Cubano. Miami beží v Café Cubano.“ Ventanitas sú všade po celom Miami a niektoré fungujú nepretržite. Obsluha je priateľská a ochotná pomôcť milovníkom kávy dostať sa do kaviarne Cubano, či už sú to miestni obyvatelia, ktorí sú v susedstve už po generácie, alebo turisti, ktorí Café Cubano objavujú po prvýkrát.

Známy Ventanitas

Felipe Valls Sr., slávny reštaurátor/patriarcha kubánskej komunity v Miami, navrhol a nainštaloval prvé ventilátory vo svojich reštauráciách po emigrácii z Kuby do Miami v 60. rokoch. Dve z jeho vlajkových reštaurácií, Kaviareň Versailles a La Carreta, sú dnes významnými destináciami, kde sa kubánski Američania stretávajú, aby si vychutnali dobré jedlo a pitie, živé scény, ktoré prináša prítomnosť Café Cubano.

Moka konvička je varné zariadenie podobné perkolátoru a používa sa na prípravu kávy kubánskeho štýlu.
Café Cubano u vás doma začína moka kanvicou a obľúbenými značkami espressa z obchodu.
fotka od Thanos Amoutzias cez Unsplash.

Chcel som vedieť viac o úlohe, ktorú hrá Café Cubano v životoch Miamianov, a tak som oslovil Nayelis Delisle, majiteľku Suita Habana Cafe v módnej štvrti Wynwood Arts v Miami. „Cafe Cubano je jedným z koreňov, okolo ktorých vyrástla kubánska komunita v Miami a dodnes prekvitá,“ hovorí Nayelis. Café Cubano v Miami vyrástlo z potreby členov komunity, aby mali miesto na rozprávanie o živote alebo o tom, čo sa dialo doma na Kube – rozhovory, ktoré sa kedysi odohrávali okolo kávových vozíkov v uliciach Havany.

Tu sú štyri druhy Café Cubano, všetky variácie pôvodného receptu, ktorý využíva tmavé pražené jedlá na taliansky spôsob a espumitu na výrobu jedinečne kubánsko-amerického štýlu kávy.

Colada

Matkou všetkých Cafe Cubano v Miami je nepochybne colada. Colada objednaná cez ventanita sa zvyčajne pripravuje pomocou stroja na espresso. Šľahanie niekoľkých prvých kvapiek espressa do cukru sa deje priamo pri zdroji, zvyčajne pomocou malého džbánu. Kolada, cenená pre svoju espumitu, je mimoriadne silná, sladká a určená na zdieľanie. Kolada sa zvyčajne podáva v 12-uncovej polystyrénovej šálke a sprevádzaná pol tuctom malých šálok, vďaka ktorým je úloha zdieľania obľúbeného nápoja povinná. Zaujímavá časť kolády, okrem jej mimoriadne nízkej ceny a skutočnosti, že obsah jednej polystyrénovej šálky stačí na to, aby šiestim ľuďom dodal kofeín, spočíva v tom, čo robí pre umožnenie kamarátstva. Zdieľanie kolády je pozvaním, aby ste ustúpili od úskalí života a zapojili sa do rozhovoru. Colada vdýchne život komunite a je považovaná za kubánsko-americkú.

Cafecito v šálke s podšálkou na espresso z číreho skla stojí na drevenom povrchu.
Cafecito husté s cukrovou penou je skvelý spôsob, ako zmyť dobré jedlo.
fotka od nitin pariyar na Unsplash.

Cafecito

Cafecito je mini-ja kolády, ktorá obsahuje rovnaké odvážne espresso, sladkú sladkosť a espumitu. Cafecito sa však podáva jednotlivo v demitasse, podobne ako inde ponúkané bežné espresso. Hovorí sa, že žiadny dobrý obed alebo večera sa nikdy nezaobíde bez cafecita. Cafecito ponúka osamelejší zážitok ako zdieľanie kolády s priateľmi a rodinou, ale vďaka rovnakému lahodnému prílevu energie je cafecito vhodnou alternatívou. Je zaujímavé, že niektorí miestni obyvatelia radi relaxujú na križovatke dvoch najznámejších kubánskych produktov: kávy a cigár. Špičku cigár si namáčajú do svojho cafecita, aby ochutili svoje cigary sladkosťou Café Cubano.

Cortadito

Cortadito, čo v španielčine znamená „malé cortado“, je dobre známe aj mimo Café Cubano. Cortado pochádza z baskického regiónu Španielska a v posledných desaťročiach si získalo popularitu po celom svete. Cortado je tiež známe pod rôznymi názvami, ako napríklad Gibraltár, noisette a piccolo. Charakteristická charakteristika cortado je v Miami rovnaká ako v iných krajinách – rovnaká rovnováha medzi mliekom a espressom, ktorá vytvára chuťový základ, ktorý sľubuje to najlepšie z oboch svetov. Avšak sladkosť a technika použitá na našľahanie prvých pár kvapiek espressa do sladkej peny robí cafecito odlišným od cortados, ktoré v poslednej dobe explodovali na popularite vo zvyšku sveta.

Barista naleje naparené mlieko z kovového džbánu do demitasse pohára naplneného do polovice espressom, aby vytvoril café con leche.
Café con leche je rovnako jednoduché na prípravu, ako aj chutné. fotka od Zoe cez Unsplash.

Káva s mliekom

Café con leche jednoducho znamená „káva s mliekom“. Tento obľúbený nápoj je ekvivalentom latte. Je obľúbený u detí v kubánskych amerických rodinách a u tých, ktorí nemusia nutne preferovať výraznú chuť espressa ako takého. Niektorí ľudia uprednostňujú café con leche v jednej šálke ako tradičné latte, zatiaľ čo iní radšej držia veci oddelene. Niekomu sa café con leche hodí lepšie, ak sa Café Cubano podáva v jednom pohári a dusené mlieko v druhom. Nech už si vyberiete ktorúkoľvek verziu, cafe con leche je skvelou príležitosťou ochutnať kubánske pečivo alebo koláčiky ako napr otázkyktoré sú plnené osladeným smotanovým syrom.

O AUTOROVI

Eddie P. Gomez (on/on) je spisovateľ na voľnej nohe so sídlom v Modeste v Kalifornii. Keď nenahrádza vyučovanie v škôlke, túla sa z mesta do mesta a zdokonaľuje umenie dobrodružstva s jedlom a kávou.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *