Čilský RC Cork: Ekologicky udržateľná móda starajúca sa o planétu – vegconóm

RC Cork je čílsky startup vyrábajúci 100% prírodnú a ekologickú vegánsku korkovú kožu na vytváranie módnych produktov, ako sú tašky, batohy, peňaženky, topánky a doplnky.

Carmen Gloria Rodriguez, zakladateľka RC Cork, ktorá sa snažila inovovať na módnom trhu s vysokokvalitnými materiálmi šetrnými k životnému prostrediu, zistila, že prírodná korková tkanina je tou správnou voľbou, ktorá nahradí tradičnú kožu.

kôry z korkového dubu nahromadené v zásobe
© RC Cork

Udržateľnosť stromu korkového duba

Rodriguez vysvetľuje, že korkové duby rastú iba v stredomorských krajinách a môžu sa dožiť až 300 rokov. Odborní rezači počas svojej životnosti odstraňujú kôru bez poškodenia stromov. Každých deväť rokov kôra opäť narastie a odstráni CO2 zo vzduchu.

Portugalské korkové lesy – odkiaľ pochádza surovina spoločnosti – podporujú jednu z najvyšších úrovní biodiverzity na svete, vrátane rysa iberského, orla kráľovského, jeleňa barbarského a mnohých druhov vzácnych vtákov, ako aj húb, papradí a iné rastliny.

„Podporujeme ekologicky udržateľnú módu, ktorá sa stará o planétu, pretože nerúbeme stromy, nezabíjame zvieratá a neznečisťujeme vodu,“ hovorí spoločnosť.

rc korková červená a hnedá vegánska kožená taška
© RC Cork

Korkový svet sa vyvíja

RC Cork vyrába svoju tkaninu v Portugalsku iba s použitím vysoko kvalitnej korkovej kôry a prírodných farbív. Spoločnosť opisuje svoju vegánsku korkovú kožu ako elastickú, ultra-ultraľahkú, vodotesnú a ohňovzdornú. Hovorí sa, že má tiež antiperspiračné a hypoalergénne vlastnosti, takže je vhodný pre každého.

Čílsky startup má celý rad módnych produktov vrátane rôznych modelov topánok, tašiek a peňaženiek. RC Cork plánuje spustiť líniu domácich miláčikov v roku 2023 a kolekciu vegánskeho koženého oblečenia v nasledujúcich piatich rokoch.

Podľa Rodrigueza sa spoločnosť chystá expandovať na ďalšie čilské trhy a predstaviť svoje produkty v Mexiku, Kolumbii a Peru. Plánuje otvoriť franšízu v Spojených štátoch.

Od svojho založenia v roku 2019 predáva RC Cork DTC v Čile prostredníctvom svojej webovej stránky a vlastní kamenný obchod v Las Condes v Santiagu. Produkty RC Cork sa predávajú aj na platformách ako Falabella, Linio a Paris.

„Keď bola vynájdená korková tkanina, bola prvýkrát vyrobená v prírodnej béžovej farbe. Móda a doba sa však vyvíja a korkový svet tiež, takže farby boli implementované postupne. Treba poznamenať, že naše farbivá sú 100% prírodné,“ dodáva Rodriguez.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *