Čo je Channeling Espresso? Odborné riešenia a tipy!

espresso kvapkajúce

Dať si dávku espressa, ktoré nemá skvelú chuť, môže byť sklamaním. Musíte sa pokúsiť zistiť, čo spôsobilo problém, aby ste to mohli nabudúce opraviť a vyhnúť sa nepríjemnej chuti. Častejšie, keď espresso chutí podpriemerne, ide o channeling.

Môžete sa opýtať, čo je channeling? Jednoducho povedané, channeling je, keď sú vo vašom espresso kávovom lôžku slabé miesta. Tieto miesta spôsobujú, že voda cez puk nerovnomerne preteká. Keď sa to stane, čelíte nedostatočnej aj nadmernej extrakcii, výsledkom čoho je šálka espressa, ktorú by ste najradšej vyhodili. Dozvieme sa viac o channelingu espresso, o tom, čo to spôsobuje a ako sa tomu, dúfajme, môžete vyhnúť.

rozdeľovač 4

Prečo sa to deje?

Ako sme spomenuli vyššie, channeling espresso má veľa spoločného s tým, ako voda preteká kávovým lôžkom. Ako čokoľvek iné, voda, ktorá prúdi cez váš espresso kávovar, pôjde cestou najmenšieho odporu. To znamená, že určitá kávová usadenina bude extrahovaná viac ako iná.

Bohužiaľ je pre vás ťažké vedieť, či prebieha usmerňovanie, pretože váš portafilter je počas extrakcie uzamknutý na svojom mieste. To platí najmä vtedy, ak používate portafilter, ktorý bol dodaný s vaším kávovarom na espresso. Namiesto používania týchto základných portafiltrov väčšina baristov a odborníkov na kávu navrhuje použiť holý portafilter, známy aj ako bezodný portafilter.

Kávový filter
Autor obrázku: StockSnap, pixabay

Aké sú znaky kanálového espressa?

Aj keď možno nevidíte všetko, čo sa deje vo vnútri vášho kávovaru, existujú náznaky kanálov na espresso, ktoré si môžete všimnúť. Naučme sa tieto znaky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť, prečo vaše espresso nemusí chutiť najlepšie.

Snímka začína rýchlo

Vaše espresso by nemalo začať, kým sa nevytvorí správny tlak. Ak si všimnete, že váš výstrel vyšiel príliš skoro, najmä predtým, ako sa zvýši tlak, potom môžete zažiť channeling. Môžete si tiež všimnúť známky blond. Či už sa to stane, keď espresso zasiahne vašu šálku alebo počas stredného prúdu, blondínka je hlavným indikátorom toho, že veci vo vašom filtri nefungujú správne.

Sledujte Drip

Sledovanie spodnej časti vášho portafiltra vám môže pomôcť určiť, či prebieha channeling. Ak sa zdá, že odkvapkávanie vášho espressa uprednostňuje jednu oblasť pred ostatnými, môžete mať problém. To, čo chcete vidieť, je rovnomerné rozloženie, ale nečakajte, že to bude dokonalé. Dobrá šálka espressa by mala pretekať aspoň cez jednu oblasť. Počas tohto procesu by ste nemali vidieť svoj portafilter.

Prúdy vody

Jedným z najnepríjemnejších znakov kanálového espressa je, keď prúdy vody, malé alebo nie také malé, vychádzajú zo spodnej časti filtra. Tento dramatický znak smerovania zvyčajne končí v odkvapkávacej miske vášho zariadenia, ale môže si nájsť cestu k vám, ak stojíte príliš blízko.

Crema nie je na úrovni

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov a vy si všimnete, že vaša kréma je bledšia, ako by mala byť, je to ďalší znak channelingu. Môžete si tiež všimnúť nedostatok krému, ktorý naznačuje, že sa vyskytol problém.

stroj na espresso
Obrazový kredit: Kevin Schmid, Unsplash

Ako môžem zastaviť kanálové espresso?

Naučiť sa pripraviť skvelú šálku espressa si vyžaduje veľa cviku. Zistíte, že na vytvorenie chutnej šálky musí spolupracovať niekoľko faktorov. Ak si všimnete channeling pri pokuse dať si dávku espressa, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete vyladiť v nádeji, že tento problém minimalizujete alebo ho úplne zastavíte. Poďme sa teraz na tie pozrieť.

Vylaďte svoj recept

Príprava espressa podľa solídneho receptu môže pomôcť ukončiť usmerňovanie. Často je najväčším problémom, ktorému čelíte pri svojom recepte, mletie fazule. Ak sú vaše fazule pomleté ​​príliš jemne, môže sa zvýšiť kanál. Najlepší pomer pre dobrý ťah je medzi 1:1 a 1:2,5. Budete tiež chcieť dodržať časový rámec približne 20 až 35 sekúnd.

Distribúcia Grindov

Možno si to neuvedomujete, ale to, ako je vaša kávová usadenina rozložená vo vašom portafiltri, môže určiť, aké dobré je vaše espresso. Ak veci nie sú rovnomerne rozdelené, je pravdepodobnejšie, že dôjde k usmerňovaniu. Vaša distribúcia nezačne, keď nalejete kávu do portafiltra. Začína sa brúsením. Každý mlynček je iný a bude dávkovať iným spôsobom. Aby ste sa vyhli channelingu, chcete rovnomerné rozloženie a vyhnite sa brúskam, ktoré sa zameriavajú na konkrétne oblasti filtra. Tomuto procesu môžete pomôcť tým, že budete otáčať portafilter v malých kruhoch, aby ste pomohli vyrovnať vašu distribúciu.

Používajte dobré nástroje

Dobrá manipulácia na espresso môže pomôcť v boji proti channelingu. Pri používaní tampera sa snažte udržať mletie v kávovom lôžku čo najrovnomernejšie. Akýkoľvek sklon môže spôsobiť, že tok vody uprednostní jednu stranu a spôsobí tok.

Vyberte správny filter

Nahé portafiltre sme už spomenuli. Ak naozaj chcete bojovať s espressom s kanálom, vyhnite sa používaniu bežného portafiltra, ktorý je súčasťou vášho prístroja, a vyberte si holý alebo bezodný filter. To vám umožní lepšie sledovať prietok vody cez filter a odhaliť potenciálne problémy, ktoré by sa mohli vyskytnúť pri ťahaní vášho espressa.

Portafilter a tamper kávovaru Cyetus

Často kladené otázky (FAQ)

Ako chutí espresso, keď prebieha channeling?

Bohužiaľ, nie tak dobre. Kvôli nerovnomernému toku vody môže byť vaše espresso nevyvážené. Všimnete si slabú a kyslú chuť, ktorá je príliš horká. Úprimne povedané, je dosť ťažké dokončiť váš záber.

Čo je espresso blonding?

Áno, blonding je znakom channelingu, ale čo to vlastne blonding je? Je to vtedy, keď sa farba vášho espressa zmení z normálnej tmavej farby na svetlohnedú. Toto zvyčajne ukazuje koniec extrakcie. Ak sa to stane v počiatočných fázach ťahania vašej strely a počas zvyšku procesu, je to jasný indikátor nedostatočne vyťaženej strely. Tento problém môže byť spôsobený presmerovaním.

Ako si mám vybrať ten správny tamper?

Pri výbere tampera je najlepšie zabezpečiť, aby dobre fungoval s vaším portafiltrom. Budete potrebovať taký, ktorý má správny priemer, hmotnosť a materiál. Potrebujete tesný strih, aby vaša kávová posteľ zostala rovnomerná.

kávové zrná a portafilter
Obrazový kredit: Marian Weyo, Shutterstock

Stručná referenčná príručka

Ako rozpoznať Channeling Espresso

  • Sledujte na spodnej strane filtra medzery v prietoku
  • Výstrely začínajú príliš rýchlo
  • Blondovanie začína na začiatku procesu a pokračuje počas celého procesu
  • Crema nie je na úrovni

Ako zastaviť Channeling Espresso

  • Upravte svoj recept a použite správne pomery
  • Správne rozdeľte svoje mletie
  • Na podbíjanie používajte dobré nástroje
  • Použite holý portafilter, aby ste mohli sledovať tok

rozdeľovač 5

Záver

Ak zažijete channeling pri podávaní espressa, necíťte sa sami. Touto problematikou sa zaoberali najlepší baristi na svete a s najväčšou pravdepodobnosťou aj budú. Nedovoľte, aby vám to zabránilo pripraviť si vlastné espresso a zlepšiť sa v ňom. S trochou cviku a dodržaním niekoľkých tipov, ktoré sme spomenuli vyššie, môžete jednoducho skoncovať s channelingom a pripraviť si skvelú šálku espressa. Než sa nazdáte, budete pripravení porovnať svoje ťahy s tými z vašich obľúbených kaviarní.


Kredit za najlepší obrázok: NATHAN MULLET, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *