Čo je prvá trhlina pri pražení kávy? Informácie a tipy!

kávové zrná na čiernom stole

Väčšina kávičkárov si vyberie svoju obľúbenú značku, praženie a príchuť a potom si každé ráno pripraví horúci hrniec. Ak nie sme fanúšikmi varenia vlastnej kávy, vyskočíme do miestnej kaviarne, aby sme si dali šálku dokonalosti, ktorú vytvoril barista s väčšími schopnosťami, ako máme my. Pokiaľ nie ste skutočným kávovým nadšencom, veľa sa nezamýšľa nad procesom praženia kávových zŕn, ktoré každý deň konzumujeme, aby nám dodal energiu, ktorú potrebujeme na to, aby sme prešli životom. Existuje však jeden krok v procese praženia kávy, o ktorom väčšina z nás už počula. Tento krok je známy ako prvý crack.

Vzhľadom na to, že prvý crack je legendárny, keď sa o ňom hovorí, je prirodzené, že ste o ňom počuli, ale čo to znamená? Jednoducho povedané, prvou trhlinou je praskanie, ktoré pražiar začuje, keď sa kávové zrná blížia k požívateľnosti. Dozvieme sa niečo viac o prvom cracku a o tom, prečo by mal byť dôležitý pre všetkých milovníkov kávy, ktorí si sadnú a vychutnajú si šálku joe.

rozdeľovač 6

Čo je prvý crack?

Praženie kávy je jemný proces. Všetko treba urobiť poriadne, aby bola výsledná pečienka chutná, plná arómy a lietala z regálov ako sa patrí. Bez ohľadu na typ praženej kávy prebiehajú 2 dôležité fázy alebo praskliny. Prvá je, samozrejme, známa ako prvá trhlina. Vtedy sa vlhkosť vo vnútri kávového zrna odparí a vo vnútri zrna sa vytvorí para. Keď sa para vytvára, tlak vo vnútri spôsobí, že zrnko praskne. Akonáhle sa to stane, kávové zrno je schopné zbaviť sa striebornej kože alebo kávových pliev.

Prvá prasklina je znakom toho, že fazuľa je jedlá. Pre pražiarne kávy sa tento krok v procese nazýva prvý crack vďaka zvuku, ktorý vydáva. Znie to podobne ako pukanie pukancov a varí pekáča, že fazuľa sa blíži k fáze ľahkého praženia. Prvé prasknutie môže byť rýchle a hlasné, alebo pomalé a nízke v závislosti od pripravovaného pečeného mäsa. Čas potrebný na dosiahnutie prvej trhliny môže pomôcť pražiarňam kávy určiť, či zrná, s ktorými pracujú, sú kvalitné, alebo či sa môže vyskytnúť chyba, ktorá by mohla viesť k nižšej kvalite chuti.

proces praženia kávových zŕn pomocou šikovnej pražiarne doma
Obrazový kredit: bonchan, Shutterstock

Čo bude ďalej?

Pri niektorých praženiach kávy proces nezachádza oveľa ďalej ako pri prvom prasknutí. Ľahké praženie je zvyčajne hotové v tomto bode. To neznamená, že prvá trhlina je jediná. Áno, pri pražení kávy vzniká druhá trhlina. Stredne pražené kávy sa priblížia k tomuto bodu, ale sú to tmavé pražené kávy, ktoré zvyčajne čakajú na druhú trhlinu a nevyhnutnú, no tým jemnejší zvuk, ktorý vytvára. Mnohé z vašich príchutí tmavšej praženej kávy pražia za druhou trhlinou, aby im poskytli výraznejšie chute. V tejto fáze si treba dávať pozor, pretože príliš dlho pražené kávové zrná sa môžu vznietiť.

rozdeľovač 4

Záverečné myšlienky o prvej trhline

Prvá trhlina je jednoducho najdôležitejším krokom v procese praženia kávy. Pre tých z nás, ktorí jednoducho pijú kávu bez toho, aby sme vedeli, ako sa vyrába, je tento krok v procese niečím, o čom sme už počuli, ale nikdy sme o tom veľa nepremýšľali. Pre pražiara kávy, niekoho, kto chce zažiť všetko, čo zrnká ponúkajú, je to magický krok. Keď budete nabudúce počuť pražiara kávy spomínať na prvý crack a aké je to úžasné, pochopíte viac o tom, čo to pre nich znamená a akú kávu si vychutnáte vo svojej šálke.


Kredit odporúčaného obrázka: ben44, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *