Čo je to neapolský kávovar? Fakty a tipy na varenie piva!

šálka kávy z neapolského kávovaru

Väčšina z nás pozná espressá, moka kanvičky a dokonca aj staromódny perkolátor, ale počuli ste už o neapolskom kávovare? Tento kávovar, populárny v Taliansku, existuje dlhšie ako tie, ktoré sme už spomenuli. Neapolský kávovar, tiež známy ako cuccuma, vytvoril Francúz menom JL Morize v roku 1819 a pomenoval ho po Neapole v Taliansku, pretože bol zamilovaný do dievčaťa, ktoré sa tam narodilo.

V čase svojho vzniku v roku 1800 väčšina ľudí používala varnú dosku, ktorú vytvoril Jean Baptiste de Belloy. So silnou láskou ku káve v Taliansku dávalo zmysel len to, že si vytvorili vlastný spôsob prípravy kávy, teda použitie cucumy. V ich očiach bol cuccuma alebo neapolský kávovar nákladovo efektívnejší a spoľahlivejší, pokiaľ ide o prípravu kávy, o ktorej ľudia v krajine často spievali. V súčasnosti je neapolská kanvica považovaná za základ jedinečnej kávovej kultúry v Neapole.

rozdeľovač 3

Ako to funguje?

Neapolský kávovar sa skladá zo štyroch častí. Nádržka na vodu má v hornej časti malý otvor a na boku madlo. Zásobník na kávu je miesto, kde je umiestnená mletá káva. Filter sa zaskrutkuje do hornej časti zásobníka na kávu a pomáha zabrániť tomu, aby sa káva dostala do hotového nápoja. Potom nádrž na nápoje, kde si čerstvá káva prechádza počas procesu. Nádržka na nápoje má výlevku na nalievanie a veko, ktoré na ňu môžete nasadiť po vybratí tejto časti z nádržky na vodu.

Ak chcete použiť všetky tieto časti, naplňte nádrž na vodu mierne pod malý otvor v hornej časti. Potom naplňte zásobníky kávy usadeninou. Budete chcieť, aby boli o niečo väčšie ako tie, ktoré sa používajú v hrnci Moka. Naskrutkujte filter na hornú časť zásobníka na kávu. Keď to urobíte, jemne vložte zásobník na kávu do zásobníka na vodu. Chcete byť opatrní, aby sa vám voda nevyliala. Potom pridajte nádrž na nápoje. Mal by ísť na vrch vašej nádržky na vodu, pričom nádržka na kávu je vnútri. Uistite sa, že sú rukoväte správne zarovnané a nie sú viditeľné žiadne voľné miesta, aby ste predišli rozliatiu.

Teraz, keď je všetko pohromade, postavte kávovar na sporák a počkajte. Keď voda vrie, cez malý otvor v nádržke na vodu unikne trochu pary. Vtedy vypnete ohrev, pevne uchopíte obe rukoväte a potom kávovar prevrátite. To umožňuje, aby vriaca voda prešla cez filter. Výsledná káva sa po dokončení procesu zhromaždí vo vašej nápojovej nádrži približne za 5 až 10 minút. Potom môžete vybrať nádržku na vodu, umiestniť veko na nádržku na nápoje a naliať si lahodnú kávu.

Tradičný starý taliansky neapolský kávovar
Obrazový kredit: Photoology1971, Shutterstock

Aké sú rôzne typy neapolských kávovarov?

Pôvodné neapolské kávovary boli vyrobené z medi. V tom čase, v roku 1800, to bol kov. Rukoväť používaná na prevrátenie výrobcu, keď prišiel čas, bola vyrobená z dreva. Prví používatelia tohto výrobcu tiež cítili, že to bolo znamenie šťastia, ak sa im zlomila drevená rukoväť. Súčasní neapolskí tvorcovia sa však trochu zmenili. V priebehu rokov sa používanie medi menilo a hliník sa stal preferovaným kovom. Drevené rukoväte sa dokonca vyvinuli. Namiesto základnej rukoväte si teraz môžete kúpiť neapolské kávovary s rovnými alebo zakrivenými. Pokus o návrat k tradičnejšiemu vzhľadu tiež umožnil opätovné objavenie sa výrobcov medi.

Kde sa používa?

Zatiaľ čo neapolský kávovar pochádza z Talianska a stále sa široko používa v domácnostiach po celej krajine, na začiatku to bolo len v domácnostiach tých, ktorí majú peniaze. V priebehu rokov sa tento výrobca stal dostupnejším a dostal sa do domácností každej bohatej triedy. Našlo si cestu aj do iných krajín. V súčasnosti nájdete kaviarne, ktoré ponúkajú kávu z týchto kanvíc. Sú tiež ľahko dostupné online na použitie v ktorejkoľvek domácnosti po celom svete.

Neapolská káva
Obrazový kredit: ARCANGELO, Shutterstock

Výhody neapolského kávovaru

Pri použití neapolského kávovaru si uvedomíte, že používate perkoláciu. Aj keď tento výrobca môže vyzerať podobne ako Moka kanvica, v skutočnosti je úplne iný. Moka používa tlak na pretlačenie horúcej vody cez kávu. Vďaka tomu je výsledný nálev o niečo ťažší. Káva vyrobená od neapolského výrobcu má často tóny praženej tmavej čokolády. Má aj horkastú pachuť. Aj keď sa samotný výrobník používa pomerne jednoducho, výsledný zápar je najväčšou výhodou používania tohto výrobníka.

Ďalšou výhodou tohto kávovaru je možnosť experimentovať, keď ho máte doma. Môžete použiť rôzne praženie kávy, rýchlejšie metódy a dokonca sa úplne vyhnúť sporáku jednoduchým použitím horúcej vody. Vďaka tomu je mať po ruke neapolský kávovar zábavný spôsob, ako zažiť rôzne chute kávy.

Nevýhody neapolského kávovaru

Najväčšou nevýhodou používania neapolského kávovaru je čas strávený čakaním na šálku kávy. Väčšina ľudí na celom svete si už zvykla na pohodlie automatického odkvapkávania. Ak používate neapolský kávovar tak, ako je určený, zistíte, že príprava vášho kávovaru trvá niekoľko minút a potom ďalších 5 až 10 minút na varenie kávy na sporáku. Pre tých, ktorí nie sú ochotní čakať na lahodnú šálku kávy, nemusí byť tento kávovar ideálny.

Tradičný taliansky neapolský kávovar
Obrazový kredit: DaBeatriz, Shutterstock

Často kladené otázky (FAQ)

Musím vo svojom neapolskom kávovare použiť tmavé praženie?

Nie, ty nie. Neapolský kávovar môže dobre fungovať s akoukoľvek pečienkou, ktorú uprednostňujete. Jednoducho experimentujte a vyberte si chute, ktoré máte radi.

Čo je staršie, moka konvička alebo neapolský kávovar?

Neapolský výrobca je o desaťročia starší ako Moka konvička a dokonca aj espresso.

Môžem vo svojom neapolskom kávovare použiť mletú kávu akejkoľvek veľkosti?

Aj keď sa s týmto kávovarom odporúča experimentovať, baristi, ktorí s týmto zariadením pracujú, odporúčajú používať stredne mletú kávu.

rozdeľovač 2

Záver

Hoci neapolský kávovar nie je príliš známy, tento zábavný a chutný spôsob prípravy kávy si zaslúži viac pozornosti. Ak chcete ochutnať neapolskú tradíciu bohatej kávy u vás doma, chytením jedného z týchto kávovarov sa vaše kávové sny naplnia. S trochou cviku si za chvíľu pripravíte úžasné kávové nápoje.


Kredit odporúčaného obrázka: ARCANGELO, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *