Čo potrebuješ vedieť

Netrénovanému oku sa instantná káva a espresso prášok môžu zdať dokonale zameniteľné.

Koniec koncov, obe sú to práškové fazule, ktoré vám poskytnú rýchlu, veľmi potrebnú opravu kofeínu.

Sú si však tieto produkty naozaj také podobné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a ak nie, čo potrebujete vedieť pri výbere novej variácie kávy, ktorú by ste mali pridať do svojej týždennej rotácie?

Instantná káva a espresso prášok sa vyrábajú rovnakým procesom dehydratácie mletej kávy. Avšak zatiaľ čo prvý z nich poskytuje jemnejšiu, vyváženú chuť, ktorá vyhovuje širšiemu percentu konzumentov kávy, druhý je oveľa koncentrovanejší a chutí silnejšie, nehovoriac o nákladnejšom.

Rozdiel medzi instantnou kávou a espresso práškom je fascinujúca téma, o ktorej sa treba dozvedieť, pretože ukazuje, ako môže podobný výrobný proces priniesť dva úplne odlišné výsledky.

Preto, ak hľadáte najlepší zdroj pre vašu každodennú opravu kávy, zostaňte až do konca tohto článku, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o tom, čo robí tieto dve odrody tak podobné, ale navzájom sa líšia.

Sú instantná káva a espresso v prášku to isté?

Instantná káva a espresso prášok nie sú to isté. Prvý sa zvyčajne vyrába z kávových zŕn Robusta, ktoré sú lacnejšie a zvyčajne poskytujú jemnú kávu s vyváženou chuťou. Tá sa vyrába zo zŕn Arabiky, ktoré sú podstatne drahšie a koncentrovanejšie.

Vzhľadom na ich výrazné rozdiely v koncentrácii a chuťovom profile je ľahké pochopiť, prečo tieto produkty prinášajú kávu s takou odlišnou chuťou.

Navyše, aj keď ide o recepty na jedlo a nápoje, ktoré nesúvisia s kávou, instantná káva a espresso prášok majú jedinečné účely a nie sú vzájomne zameniteľné (aspoň nie úplne).

Porovnanie instantnej kávy vs. espresso v prášku vedľa seba.

Napríklad väčšina receptov na pečenie vyžaduje prášok na espresso, pretože dezert by mohol ťažiť z bohatosti a zložitosti chuti takejto variácie kávy s výraznou chuťou. Na druhej strane, instantná káva je lepšie použiť vo vašich jemnejších, každodenných jedlách.

Prášok je vynikajúcim doplnkom k vašej každodennej ovsenej kaši alebo ochutenej granole. Instantná káva je tiež skvelou prísadou do marinád a omáčok, kde nechcete, aby jedna silná príchuť predbehla celú zmes.

Aj keď ide o skutočnú kávu, rozdiely zostávajú takmer rovnaké. Espresso prášok si najlepšie vychutnajú znalci, ktorí sú pripravení investovať trochu navyše, aby si užili určitú úroveň chuti a arómy.

Na druhej strane, instantná káva je obľúbená medzi vašimi priemernými pijanmi kávy, pretože vám dodá potrebnú dávku kofeínu za zlomok ceny, nehovoriac o tom, že nie každý má rád vysoko koncentrovanú chuť espressa.

Tu je podrobnejší prehľad rozdielov medzi instantnou kávou a espresso práškom:

Rozdiely

 • Účely. Rozdiel v použití medzi instantnou kávou a espressom v prášku som už zhrnul v predchádzajúcej časti. Stručne povedané, prvý z nich je lepšou voľbou pre každodenné nápoje a jedlá, zatiaľ čo druhý poskytuje koncentrovanejšiu chuť a arómu, ktorú najlepšie využijete pri silnej káve a dekadentných dezertoch.
 • Ochutnajte. Dôvod, prečo sa tieto odrody kávy používajú v takých rôznych receptúrach, je ten, že poskytujú jedinečné chuťové profily. Instantná káva je ľahká a jemná, zatiaľ čo espresso prášok je robustný a aromatický. Tento kontrast sa scvrkáva na typ fazule, z ktorej je každá odroda vyrobená. Instantná káva a espresso prášok sú získané zo zŕn Robusta a Arabica.
 • Cena. Zrná arabiky sú stále oveľa jemnejšie a sladšie ako ich náprotivky Robusta. V dôsledku toho sú medzi milovníkmi kávy a nadšencami oveľa obľúbenejšie, čo vysvetľuje ich vyššiu cenu. Espresso prášok je zvyčajne oveľa drahší ako instantná káva.
 • Obsah kofeínu. To je dôvod, prečo si mnohí pravidelní pijani v prvom rade doprajú svoj každodenný rituál pitia kávy. Instantná káva poskytuje oveľa vyšší obsah kofeínu ako espresso prášok, aj keď je lacnejšia a meria okolo 50 – 90 mg kofeínu na šálku. Dávajte si však pozor, že takéto vysoké hladiny kofeínu môžu niekedy viesť k nepríjemnej, horkej chuti.

Z tohto dôvodu často nájdete instantnú kávu sprevádzanú mliekom a cukrom, ktoré pomáhajú vyvážiť časť horkosti. Na druhej strane, espresso prášok sa zvyčajne pripravuje iba pomocou horúcej vody.

Podobnosti

Aj keď nie sú vo väčšine receptov zameniteľné, instantná káva a espresso prášok majú stále veľa podobností. Od spôsobu, akým vyzerajú, až po spôsob prípravy, tieto dve variácie kávy majú spoločné:

 • Proces prípravy. Je fascinujúce vidieť, ako sa podobne instantná káva a espresso prášok vyrábajú, vzhľadom na ich obrovský rozdiel v chuti a účele. Zjednodušený proces prípravy prechádza týmito krokmi: uvarenie kávových zŕn, zahustenie uvarenej kávy, jej dehydratácia a nakoniec jej rozomletie na jemný prášok. Toto sa zvyčajne označuje ako proces lyofilizácie.
 • Pohodlie. Kávičkári priťahujú tieto variácie, pretože ich príprava je veľmi jednoduchá (čo, priznajme si to, platí pre väčšinu rán). Pokiaľ si vychutnáte tú surovú, silnú chuť kávy, všetko, čo potrebujete, je šálka horúcej vody a môžete ísť. Aj keď dávate prednosť jemnejším príchutiam, pridaním trochy mlieka a cukru by ste mali dosiahnuť výsledok, ktorý hľadáte.

Aj keď nie sú úplne zameniteľné, výmena prášku na espresso za instantnú kávu a naopak by mala byť uskutočniteľná vo väčšine núdzových situácií súvisiacich s jedlom – alebo v tomto prípade s nápojmi.

Pokiaľ neočakávate, že konečný výsledok bude chutiť úplne rovnako ako originál, mali by ste byť spokojní s chuťou a vôňou.

Instantná káva

Ak vás myšlienka instantnej kávy zaujala a chcete si kúpiť dávku, existuje niekoľko faktorov, ktoré by ste mali mať na pamäti pri určovaní, či by sa investícia oplatila alebo nie.

Najdôležitejším prvkom, ktorý je potrebné zvážiť, je typ konzumenta kávy.

Ak ste niekto, kto sa jednoducho ráno snaží dostať do poriadku kofeín a nie ste príliš náročný na chute a arómy, najlogickejšou voľbou je vybrať si cenovo výhodnú instantnú kávu.

Instantná káva.

V nasledujúcich častiach uvediem niektoré z hlavných výhod a nevýhod odrody v snahe pomôcť vám určiť, či je pre vás investícia do nej tou správnou voľbou.

Pros

 • Je to cenovo dostupné.
 • Má vysoký obsah kofeínu (to môže byť tiež považované za podvod, v závislosti od vašich preferencií).
 • Je to najjednoduchšia variácia kávy na prípravu.
 • Je ľahké ho nájsť vo väčšine supermarketov a miestnych obchodov.

Zápory

 • Zvyčajne má drsnú, horkú chuť, ktorá si často vyžaduje úpravu mlieka a cukru.
 • Nie je taký koncentrovaný ako espresso prášok.
 • Neposkytuje rovnakú voňavú arómu ako espresso prášok.
 • Zvyčajne sa vyrába z bôbov Robusta, ktoré nie sú najkvalitnejšou odrodou na trhu.

Espresso prášok

Ak nemôžete prekonať chuťový profil instantnej kávy, espresso prášok je vynikajúcou alternatívou.

Táto variácia kávy je kvalitná, bohatá a poskytuje karamelovú, no zároveň tmavú arómu, ktorá stačí na to, aby niekto slintal (dokonca aj vaši priatelia, ktorí údajne kávu nenávidia).

Espresso prášok.

Ak chcete investovať do dávky fantasticky chutiacej kávy, pozrite sa na nasledujúce výhody a nevýhody, aby ste zistili, či je pre vás espresso prášok tou správnou voľbou.

Pros

 • Je veľmi koncentrovaný.
 • Poskytuje príjemnú vôňu, ktorú je ťažké nájsť v iných kávových produktoch.
 • Vo všeobecnosti sa vyrába zo zŕn Arabica, ktoré sú známe svojou vynikajúcou kvalitou a príjemnou chuťou.
 • Vďaka svojej sladkej, upokojujúcej chuti espresso prášok na prípravu často nevyžaduje nič iné ako horúcu vodu.

Zápory

 • Pre väčšinu pravidelných konzumentov kávy môže byť príliš drahé, aby si ju racionalizovali.
 • Prístup k nemu môže byť ťažký, pretože ho nemajú všetky supermarkety a obchody.

Instantná káva vs. espresso v prášku: správna voľba pre vás

Teraz, keď máte k dispozícii všetky informácie, ktoré potrebujete, budete môcť urobiť informované rozhodnutie o tom, ktorá odroda by bola pre vás najlepšou voľbou (a investíciou).

Tu je to, čo by ste mali mať na pamäti.

Instantná káva je najlepšia, ak váš vkus nie je špecifický

Ak hľadáte rýchly prípravok s kofeínom, ktorý by ste mali mať pripravený doma alebo v kancelárii, nemá zmysel vynakladať ďalšie investície a úsilie, aby ste sa dostali do espressa prášku; instantná káva bude fungovať dobre.

Instantná káva Nescafe

 • Vychutnajte si bohatú vôňu a chuť s tmavo praženou instantnou kávou Nescafé clasico. Táto plná, tmavo pražená instantná káva sa dodáva v 10,5-uncovej nádobe.

Väčšina kávičkárov nemá čas (alebo túžbu) sedieť a rozoberať základné chute a arómy svojej každodennej šálky kávy. Ak to znie ako vy, instantná káva je tá najrozumnejšia voľba.

Espresso prášok môže stáť za investíciu

Na druhej strane, ak je pitie kávy rituál, na ktorý si chcete dopriať čas a užiť si ho, investícia do dobrej značky espressa môže váš zážitok o to viac obohatiť.

Pokiaľ vám váš rozpočet a chuťové poháriky dovolia mať radosť z popíjania jemného, ​​tmavého, no drahého espressa, nie je dôvod, prečo by ste mali v tomto pôžitku robiť kompromisy.

Prášok na espresso Nescafe

 • Vyrobené z prémiových ručne zbieraných zŕn Arabica
 • Obsahuje jemnú zmes kávy espresso a zamatovú vrstvu Crema

Ak stále nie ste rozhodnutí, odporúčam najskôr vyskúšať lacnejšiu a dostupnejšiu instantnú kávu.

Ak sa vám zdá, že to nespĺňa vaše očakávania týkajúce sa pitia kávy, skúste experimentovať s luxusnejším espresso práškom.

Záver

Instantná káva aj espresso v prášku sú vynikajúce druhy kávy, ktoré vám umožnia získať kofeínovú fixáciu v štipke.

Aj keď vyzerajú podobne a vyrábajú sa podobným procesom, môžu sa značne líšiť, pokiaľ ide o celkovú chuť, vôňu a pocit v ústach.

Dúfam, že po prečítaní tohto článku si budete môcť vybrať nový obľúbený spôsob prípravy kávy doma. Ak máte záujem, nižšie si môžete pozrieť niekoľko lahodných receptov na espresso!

Kávové recepty na vyskúšanie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *