Čo to je a ako sa zúčastniť v roku 2022

V roku 2003 Trish Rothgeb, pražiareň kávy, použila termín „tretia vlna“ na opísať zmeny, ktorých bola svedkom v konzumácii kávy a filozofiách v Škandinávii.

Médiá a značky kávy sa držali terminológie a dôsledne ju používali na opis významných zmien v spotrebe kávy, spotrebiteľských návykoch a vývoji v odvetví.

Dnes sme na pokraji štvrtej kávovej vlny.

Štvrtá vlna kávy sa zameriava na vedu vrátane chémie a inovácií v technológii výroby piva. Udržateľnosť hrá veľkú úlohu, pričom spotrebitelia sa pýtajú, odkiaľ ich káva pochádza a aké vedy stoja za jej výrobou. Cold brew a ready-to-drink kávy sa tiež stávajú základom priemyslu.

Od vzniku kávovej kultúry cez módne reťazce až po remeselnú kávu – a teraz vedecká káva?

Tento článok sa ponorí do rôznych kávových vĺn, aké boli a čo by mohla priniesť štvrtá vlna.

Porozprávam sa aj o tom, ako sa môžete zúčastniť tejto štvrtej vlny a vyťažiť zo svojho zážitku s kávou maximum.

Čo sú to „kávové vlny“?

Predtým, ako sa vrhneme na štvrtú vlnu kávy, poďme si najprv povedať, čo sú to „kávové vlny“ a stručne si priblížiť prvú, druhú a tretiu vlnu.

Tip: Podrobný návod na prvú, druhú a tretiu vlnu kávy nájdete v tomto úplnom článku!

Kávové vlny

Prvá šálka joe na svete bola pravdepodobne mimoriadne intenzívna a horká – ale stimulujúci účinok kofeínu na myseľ bol vítaný, takže sa s ním ľudia zaoberali (zaujímavé je, že dnes milujú kávu pre jej horkosť).

Káva sa od prvej horúcej, horkej šálky dosť zmenila.

Kávové vlny sú zmeny, ktoré sa dejú v kávovom priemysle. Každá vlna prináša nové a vzrušujúce inovácie a spotrebiteľské postoje a očakávania. Predchádzajúce vlny ovplyvňujú každý nasledujúci posun. Väčšina kávičkárov súhlasí s tým, že každá zmena prináša lepšiu kávu.

Teraz, keď už viete, čo sú kávové vlny, poďme sa pozrieť na prvé tri kávové vlny.

1. kávová vlna: Začiatok komercializovanej kávy

V roku 1650 Osmani predstavil kávu do Európyspustenie prvej vlny kávy. Odtiaľ sa láska k tomuto kofeínovému nápoju šírila ako požiar.

Kaviarne sa neskôr začali objavovať v mestách po celom svete vďaka schopnosti kávy stimulovať myseľ a telo. Rýchlo sa stala široko konzumovaným nápojom a zrodila sa kultúra pitia kávy.

Extra tmavé pražené kávové zrná.

S nástupom prvej vlny sa káva stala horúcou komoditou. Mala obrovský potenciál ako predpripravený produkt a značky kávy zarábali na značnom dopyte. Nakoniec sa káva etablovala ako základ severoamerickej kultúry.

2. kávová vlna: Baristi, reťazce a kaviarne

Kaviarenské reťazce a baristi začali brať svet útokom počas druhej vlny kávy. Vzostup bežných kaviarní sa rozbehol v Spojených štátoch.

Zvýšená popularita kávy viedla k tomu, že ľudia rozpoznali rozdiel medzi rôznymi druhmi kávy a vytvorili si preferencie pre určité druhy.

Zážitok z kaviarne sa stal v Amerike oporou a ľudia si začali plánovať „rande na kávu“ s priateľmi a rodinou. V dôsledku toho priemysel zaznamenal zvýšený dopyt po väčšom počte kaviarní, praženíc a zmesí.

Káva sa oficiálne stala skúsenosti – nielen nápoj. Dôraz sa presunul smerom k kreativite nápoja, „vibe“ kaviarne a znalostiam baristu.

Mocha Frappuccino, pripravené na pitie.
Mocha Frappuccino

Už to neboli akademici, ktorí v nedeľu ráno v knižnici konzumovali kávu – prax popíjania šálky joe sa stala trendovou a globalizovanejšou.

Dokonca aj reštaurácie rýchleho občerstvenia sa pokúsili využiť túto zmenu. McDonald’s zmenil celú svoju estetiku prispôsobiť sa novým požiadavkám spotrebiteľov a popularite kaviarenských reťazcov.

Dokonca vyvinuli Línia nápojov McCafé súťažiť so spoločnosťami ako Starbucks.

Tretia vlna kávy: Kávoví fajnšmekri

Tretia vlna kávy sa v druhej vlne zdvojnásobila, čím sa zvýšil dopyt a preferencia rôznych káv, aj keď s väčším zameraním na jemnejšie detaily.

Spotrebitelia sa začali hlbšie zaujímať o špecifiká nápoja, vrátane:

 • Jemnosť chutí
 • Pôvod kávových zŕn
 • Rôzne profily pečenia
 • Pivovarnícke techniky

Navyše ľudia chceli transparentnosť. Odkiaľ pochádza káva? Kedy sa pražilo? Aké sú chuťové tóny?

Zvýšená túžba po vedomostiach o šálke kávy pravdepodobne vznikla vďaka vzdelaným baristom v druhej vlne.

Ak by barista mohol zákazníkovi povedať pôvod svojej kávy, ako a kedy bola upražená a čo môže očakávať z hľadiska chuti, prečo by nemohol očakávať rovnakú úroveň vedomostí pri nákupe kávy z obchodu?

Blond a tmavé pečienky v porovnaní s rovnakým množstvom v gramoch,
Blond pečienka vľavo. Vpravo tmavé pečené

V podstate tretia vlna kávy bola o kávových fajnšmekroch. Nápoj bol viac ocenený – a priemysel si to všimol. Hlavným stredobodom tejto vlny sa stala príprava lepšej kávy.

Spoločnosti začali na svojich obaloch uvádzať ďalšie informácie, niektoré dokonca pridávali QR kódy. Tieto kódy smerovali spotrebiteľov na webové stránky a videá poskytujúce podrobné informácie o značke a konkrétnom produkte.

Čo je štvrtá vlna kávy?

V priemysle sa diskutuje o tom, či sme už vstúpili do štvrtej vlny kávy. Napriek debatám sa väčšina ľudí zhoduje, že aj keď nie sme v štvrtej vlne kávy, určite sme na vrchole.

Samozrejme, ľudia stále preferujú kávu, Starbucks je stále populárny reťazeca ľudia majú stále radi podrobné informácie o svojej káve.

Začíname však vidieť zvýšený záujem o sociálne vedomie, udržateľnosť a vedu za týmto kofeínovým nápojom.

Okrem toho vidíme väčší dôraz kladený na celé zrná a studené kávy.

Brazílske kávové zrná.

Tu sú dva aspekty, ktoré treba hľadať počas štvrtej vlny kávy:

 • Vedecký záujem – Došlo k posunu vo vývoji kávy, vrátane zvýšeného povedomia o presných meraniach varenia, chémii vody a inováciách v technológii varenia.
 • Udržateľnosť a sociálne vedomie – Spotrebitelia si vyvinuli túžbu po hlbších informáciách týkajúcich sa regiónu, chuťových profilov a vedy za výrobou kávy. Očakávajú, že tieto informácie uvidia na obaloch a očakávajú, že spoločnosti budú získavať trvalo udržateľné zložky.

S tým povedal, niektorí odborníci sa domnievajú, že veda o káve a udržateľnosti nie sú najväčšie faktory ohlasujúce štvrtú vlnu kávy – namiesto toho si myslia, že ide o studenú kávu.

Pridanie veka do nádoby na studenú vodu, aby sa nechala vylúhovať.
Príprava studenej kávy doma

Podľa Matthewa Swensona, riaditeľa kávy v Nestlé, je to studené varenie na určujúcim faktorom štvrtej kávovej vlny.

Zvýšená popularita hotovej a za studena varenej kávy, ktorá je k dispozícii takmer v pohodlí a maloobchodných predajniach všade vytvorila za menej ako desaťročie miliardový priemysel.

Účasť na štvrtej vlne kávy

Keď sa spájame so štvrtou vlnou kávy, ľudia sa čudujú, ako sa môžu zúčastniť tejto ďalšej zmeny.

Nižšie uvádzam šesť spôsobov, ako si môžete vychutnať tento nový posun v kávovom priemysle:

 • Výskum kávy. Zistite viac o metódach varenia a inováciách v technológii varenia piva.
 • Experimentujte. Použite vedeckú metódu na vývoj vlastnej kávy dokonalej chuti. Vyskúšajte rôzne pomery kávy a vody, rôzne mletie a rôzne teploty.
 • Nakupujte udržateľne. Preskúmajte značky kávy a zistite, odkiaľ získavajú ingrediencie.
 • Podporovať sociálne vedomie. Podporte spoločnosti, ktoré ponúkajú priame reinvestície späť farmárom, ktorí pestujú a zbierajú kávové zrná.
 • Prečítajte si o spracovaní. Zistite, ako výrobcovia kávy vyrábajú konečný produkt. Ako sušia fazuľu? Ako vytvárajú rôzne chuťové profily?
 • Vychutnajte si studený nápoj. V roku 2013 bola „studená káva“ jednoducho „ľadová káva“. Dnes môžete vyskúšať všetky druhy studenej kávy, od jednopôvodových, za studena lúhovaných káv až po studenú kávu s infúziou dusíka – a na tom nezáleží kedy alebo kde skúste to, pretože studená káva je životaschopná všetky čas.

Káva piatej vlny?

V závislosti od toho, koho sa pýtate, je štvrtá vlna kávy definovaná buď ako „veda o káve“ alebo „revolúcia studeného varenia“.

A hoci sme sa ešte nedostali ani do polovice tejto štvrtej vlny, ľudia sa už začínajú pýtať, ako by mohla vyzerať piata vlna kávy.

Thompson Owen, spolumajiteľ Sweet Maria’s, verí, že piata vlna kávy už prebieha – a deje sa to v mnohých rozvojových krajinách.

Vysvetľuje, že vo východnej Afrike, Indii a niektorých krajinách Latinskej Ameriky začínajú farmári pražiť a predávať kávu.

To je správne. Farmári, ktorí kedysi venovali svoju pôdu kávovým zrnám predovšetkým na exportné účely, dnes z tvorby finančne profitujú produktu.

Stredne pražené a tmavo pražené kávové zrná vedľa seba.

Za farmami vznikajú malé kaviarne – farmári nielen sejú a zbierajú úrodu, ale pôsobia aj ako pražiar a barista! Z ekonomického hľadiska poľnohospodári začínajú naplno využívať svoju úrodu.

Keďže každá nová vlna kávy sa zvyčajne inšpiruje vlnami pred ňou, dáva zmysel, že piata vlna by zdvojnásobila udržateľnosť a sociálne vedomie štvrtej.

Toto priame spojenie medzi farmami by mohlo byť v podstate ďalšou veľkou vecou v kávovom priemysle.

Bez ohľadu na to, čo má piata vlna kávy v rukáve, sme si istí, že bude rovnako vzrušujúca ako prvé štyri vlny, ktoré jej predchádzali.

Záver

Bez úplne prvej vlny kávy by sme nikdy nemali možnosť zažiť vysoko navrhnuté kaviarne, vzdelaných baristov, špeciálne kávy a radosť z jemných chutí.

Keď sa začneme posúvať vpred k štvrtej vlne, dúfame, že sa ponoríme hlbšie do vedy za kávou a dostaneme príležitosť vyskúšať rôzne druhy studenej varenej kávy a kávy pripravenej na pitie.

Aj keď sa nevieme zhodnúť presne na tom, čo štvrtá vlna prináša, zhodneme sa aspoň na tom, že každou vlnou sa káva len zlepšuje.

Zistite viac o káve

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *