Cupping doma, prvá časť

Bradatý muž sa nakláňa nad porcelánovou kávovou polievkou, aby voňal kávu, ktorá sa varí v šálke na šálku.

Sériu o baňovaní začíname skúmaním toho, na čo sa táto metóda používa a akú hodnotu má baňkovanie doma.

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Titulná fotka od Tanya Nanetti

Každý milovník kávy skôr či neskôr narazí na šálku kávy: možno tento pojem práve počul, možno ho videl v reklame v pražiarni a rozhodol sa zúčastniť, alebo ho s ním možno oboznámil niektorý z ich priateľov baristov.

Čo je teda šálka kávy?

Cupping je metóda historicky používaná kávovými profesionálmi na hodnotenie kávy. Cuppingom je možné určiť silné a slabé stránky kávy, skontrolovať kvalitu profilu praženia a zistiť prítomnosť možných defektov.

Cupping, ktorý sa zrodil ako štandardizovaný systém, ktorý pomáha rozpoznať konzistenciu kávy, existuje od konca 19. storočia. Ale bolo to na začiatku tohto tisícročia, keď spoločnosť SCA vyvinula a postup bankovania ktorý sa stal priemyselným štandardom pre bankovanie.

Cupping vám môže pomôcť identifikovať chuťové poznámky a kvalitu kávy.
fotka od Nuno Alexandre.

Hlavný cieľ cuppingu: vytvoriť jednoduchý postup, ktorý si vyžaduje iba mlynček na kávu, niekoľko misiek a lyžičiek, trochu horúcej vody a kávových zŕn a spoločný degustačný jazyk, ktorý môžu používať všetci na celom svete. Profesionálne cupping sa riadi prísnym postupom, v ktorom účastníci hodnotia kávu pomocou a formulár ktorá hodnotí každý atribút kávy od 6 do 10, a to ako z hľadiska intenzity, tak aj kvality.

Baňkovanie, zjednodušené

Táto metóda môže byť pre nováčika zastrašujúca. Preto aj keď kaviarne alebo pražiarne organizujú verejné cuppingy, zvyčajne nepoužívajú profesionálnu formu, ale volia menej formálny prístup.

Existuje však zábavný a jednoduchý spôsob, ako sa zoznámiť s cuppingom kávy?

Vstúpte do cuppingu doma! Toto je perfektný spôsob, ako sa začať učiť viac o káve, a pravdepodobne najlepší spôsob, ako to urobiť, je použiť menej technický a zábavnejší prístup.

S praxou vám môže bankovanie pomôcť rozvíjať vaše podnebie. Foto Nuno Alexandre.

Účelom profesionálneho cuppingu je analyzovať rôzne vlastnosti kávy (horkosť, kyslosť, sladkosť atď.). Pri šálke doma si môžete tieto vlastnosti precvičiť alebo sa zamerať na hľadanie chuťových poznámok kávy.

Navyše, zorganizovanie domáceho cuppingu, hoci len pre seba, vám môže pomôcť naučiť sa variť lepšiu kávu.

Vďaka opakovateľnosti a jednoduchému postupu je cupping takmer bezchybný a môže byť skutočne nápomocný pri zvýraznení toho najlepšieho a najhoršieho, čo každá káva ponúka, a poskytnúť tak lepšiu predstavu o tom, ako by mala káva chutiť pri varení. Z jednoduchého cuppingu sa môžete veľa naučiť!

Zlepšite svoje podnebie

Povedzme napríklad, že káva ochutená v cuppingu je príliš horká. To by vám mohlo pomôcť rozhodnúť sa pripraviť tú istú kávu s chladnejšou vodou, prípadne použiť hrubšie mletú kávu alebo znížiť pomer mletej vody k vode. Ak naopak káve chýba nejaká sladkosť alebo hĺbka, môžete skúsiť uvar presne naopak atď.

Plyny unikajú z kávy, keď sa varí na šálkovanie. Foto Nuno Alexandre.

A najlepšia časť? Čím viac budete cupitať, tým viac sa naučíte. Čoskoro budete môcť ľahšie rozpoznať rôzne chuťové poznámky a kvality, čím sa pripravíte na ďalšie profesionálne cupping.

Zostaňte naladení na druhú časť neskôr tento týždeň, kde budeme diskutovať o postupoch bankovania, aby ste mohli začať!

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *