Digitálni nomádi, časť tretia: Etiketa hostí vo vašej kaviarni

Keďže viac ľudí pracuje na diaľku, možno si zriaďujú obchod vo vašej kaviarni. Tu je niekoľko tipov, ako podporiť dobré správanie hostí.

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Hlavná fotografia od Tanya Nanetti

Poznámka redakcie: Toto je tretí diel našej série „Digitálni nomádi“; ak ste ich zmeškali, pozrite si časť jedna a druhá.

Digitálni nomádi – tí, ktorí pracujú mimo tradičnej kancelárie – sú teraz bežnejší ako kedykoľvek predtým. Vyhradené coworkingové priestory vznikajú na každom rohu, ale knižnice, jedálne, hotelové haly a iné improvizované miesta hosťujú v ktorýkoľvek deň aspoň niekoľko digitálnych nomádov. A samozrejme najobľúbenejším pracovným miestom digitálnych nomádov vo vašej komunite môže byť veľmi dobre vaša kaviareň.

Kým pred niekoľkými rokmi sa zdalo, že väčšina kaviarní je ochotná hostiť digitálnych nomádov bez akýchkoľvek obmedzení, teraz sa veci začínajú drasticky meniť a mnohé kaviarne menia svoje pravidlá. Vezmite Sworknapríklad, ktorá bola otvorená pred viac ako dvoma desaťročiami ako prvá kaviareň v Los Angeles, ktorá poskytuje vyhradený počítačom riadený pracovný priestor, ale nedávno zmenila značku a zmenila svoj formát, aby zakázala prenosné počítače.

Prešli digitálni nomádi z požehnania do kliatby?

Zatiaľ čo zákazníci sú nevyhnutní pre úspešný biznis s kávou, čo ak zákazníci v skutočnosti nie sú zákazníkmi? Majitelia kaviarní sa často snažia zarobiť dostatočné zisky na podporu svojho podnikania, keď sú preplnené ľuďmi, ktorí celý deň sedia a pracujú na diaľku.

Nie je to však len záležitosť davov – rozhodnutie medzi prijatím alebo zákazom prítomnosti digitálnych nomádov môže ovplyvniť mnoho ďalších aspektov. Spotrebúvajú dosť na to, aby podporili kaviareň? Majú rešpekt k podnikaniu? Sú zdvorilí k ostatným zákazníkom? Je ich prítomnosť v podstate pre podnikanie pomocou, alebo je to len záťaž?

Osoba sama pri stole v kaviarni s telefónom a prenosným počítačom.
Kaviarne môžu ťažiť z digitálnych nomádov alebo vzdialených pracovníkov, keď každý rozumie pravidlám obchodu. Foto od Austina Distela pre Unsplash.

Základná etiketa je nevyhnutná

Na uľahčenie vzťahu medzi digitálnymi nomádmi a kaviarňami môže byť užitočné zverejniť na viditeľnom mieste základné vyhlásenie „Etiketa práce v kaviarni“. Do značnej miery sa riadi praxou zdravého rozumu a nelíši sa od iných etiketa co-workingového priestorutoto vyhlásenie môže byť založené na niekoľkých jednoduchých pravidlách, ktoré môžu pomôcť objasniť vzťah medzi obchodom a jeho zákazníkmi digitálnych nomádov. Pozrime sa teraz na niektoré z týchto pravidiel:

Pravidlo prvé: Nájdite si správne miesto na prácu.

V ideálnom prípade by zákazníci použili jeden z veľa aplikácií alebo webové stránky, kde nájdete príjemné priestory pre notebooky a prácu v teréne. Ak to však nie je možné, povzbuďte zákazníkov, aby si po príchode do vášho obchodu prečítali vaše pravidlá. Signage môže pomôcť nasmerovať zákazníkov k stolom, kde sú povolené napríklad notebooky, no baristi by mali byť tiež pripravení a schopní odpovedať na otázky.

Okrem toho, ak má váš obchod pokyny, ktoré sa počas týždňa menia, dajte pravidlá jasné a viditeľné pre všetkých. Existuje vyhradený priestor pre laptop? Je nedeľa a obchod neumožňuje digitálnu prácu cez víkendy? Je stanovená maximálna dĺžka pobytu? Alebo ste možno práve zmenili pravidlá a notebooky už nie sú povolené? Všetky pravidlá a pokyny by mali byť zverejnené. Ak majú zákazníci nejaké otázky, stačí krátky rozhovor s ich priateľským baristom, ktorý im pomôže pochopiť, čo sa v obchode deje.

Pravidlo dva: Vyberte si hodiny mimo špičky.

Kaviareň má vždy rušnejšie a pomalšie časy dňa. Možno je váš obchod v čase raňajok zavalený alebo má obedný zhon. Povzbudzujte ľudí, aby obmedzili čas strávený pri stoloch, keď je vaše miesto preplnené. Digitálnych nomádov môžete povzbudiť k návšteve mimo špičky tým, že budete propagovať špeciálne nápoje, ako je bezplatné dopĺňanie nápojov na pomalšie časy dňa, alebo predĺžením doby, počas ktorej môžu byť stoly obsadené, keď je obchod zvyčajne najmenej zaneprázdnený. Tieto pravidlá môžu pomôcť digitálnym nomádom vedieť, kedy by mali bez obáv pracovať vo vašom obchode, ale tiež ukázať, že váš podnik je už existujúci s inými zákazníkmi, ktorí si tiež zaslúžia vašu pozornosť a služby.

Kaviarne môžu privítať digitálnych nomádov tým, že ponúkajú špeciálne ponuky, ktoré sa na ne zameriavajú mimo špičky. Foto od Austina Distela pre Unsplash.

Pravidlo tri: Podporte podnikanie (a nezabudnite dať svojmu baristovi prepitné!).

Ak si digitálni nomádi chcú založiť obchod vo vašom obchode, je úplne rozumné od nich vyžadovať, aby nakupovali. Je tiež v poriadku nastaviť minimá, ako dlho môže ktokoľvek pracovať vo vašom obchode bez toho, aby uskutočnil ďalší nákup. Ak niekto trávi 10 minút kontrolou e-mailov, šálka kávy alebo nealkoholického nápoja môže byť dostatočne veľkým nákupom na to, aby ho ospravedlňovalo naskočiť na vašu Wi-Fi. Ak sa však usadia s notebookom a celé dopoludnie budú tráviť vo vašej kaviarni, je tiež v poriadku nastaviť si limit na výdavky, časový limit alebo oboje. Opäť platí, že baristi by mali byť schopní vysvetliť akékoľvek pravidlá a mali by ste mať označenie buď zverejnené, alebo dostupné prostredníctvom QR kódu, ktorý zákazníkom poskytne všetky podrobnosti.

Všetky tieto pravidlá sa môžu zdať náročné na presadzovanie, ale tiež ukazujú vašim zákazníkom a digitálnym nomádom, že váš obchod je tu na to, aby im všetkým slúžil najlepším možným spôsobom a zároveň vám umožnil zostať v podnikaní. Zákazníci, ktorí nič nekupujú, vôbec nie sú zákazníkmi.

Pravidlo štyri: Žiadne videá, hudba ani telefonáty bez slúchadiel.

Je pochopiteľné, že ľudia pri práci radi počúvajú hudbu alebo pozerajú video. Ale ak pracujú vo vašom obchode, je tiež v poriadku povedať svojim zákazníkom, že to môžu urobiť, iba ak majú slúchadlá. Jediná hudba, ktorú by mal niekto počuť v kaviarni, je hudba, ktorú obchod prehráva na svojom zvukovom systéme. S videami je to rovnaké – nikto nechce počúvať obsah z počítača alebo telefónu inej osoby a namiesto toho je ľahké použiť slúchadlá.

Navyše sa nikto nemusí pripojiť k schôdzi Zoom z vášho obchodu. Váš obchod je miestom podnikania, ktoré slúži rôznym zákazníkom. Ak sa digitálny nomád chce zúčastniť videokonferenčného hovoru, mal by to urobiť z iného miesta.

Piate pravidlo: Buďte ohľaduplní.

Digitálni nomádi môžu byť vo vašom obchode vítaní spolu s ďalšími vzdialenými pracovníkmi a vašimi stálymi zákazníkmi. Každý prichádza do vášho priestoru a mal by dodržiavať vaše pravidlá. A možno najdôležitejšie pravidlo zo všetkých je to najjednoduchšie: buďte ohľaduplní.

Vaši zákazníci by mali byť ohľaduplní k vám, vašim zamestnancom a vášmu priestoru. Mali by byť aj voči sebe ohľaduplní. Váš obchod je spoločenský priestor, kde ľudia budú musieť komunikovať s vašimi zamestnancami a navzájom. Všetky tieto interakcie by sa mali uskutočňovať so zdvorilosťou a láskavosťou. Ak sú zákazníci problematickí, mali by ste ich požiadať, aby odišli. Ak digitálni nomádi zaberajú príliš veľa miesta na stole, môžete ich požiadať, aby ho orezali. Môžete im dať najavo, že ste radi, že ich máte ako zákazníka, ale máte aj iných zákazníkov a všetci potrebujú trochu priestoru.

Obyčajná slušnosť a úcta môžu chýbať na iných miestach vo svete, no nemusia byť vo vašej kaviarni.

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *