Digitálni nomádi, druhá časť

Na vrchu dreveného stola leží notebook, počítačová myš, hrnček na kávu, perá, lupa a slúchadlá.

Keďže stále viac pracovníkov odchádza na diaľku, hľadajú pohodlné miesto s odbytiskom pre notebooky: miestnu kaviareň. Je to výhodné pre majiteľov obchodov?

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Autor titulnej fotky ian dooley cez Unsplash

V posledných rokoch, digitálnych nomádov sa začali objavovať na každom verejnom priestranstve so spoľahlivým Wi-Fi pripojením. Či už vo vyhradených co-workingových priestoroch alebo na verejných miestach, ako sú knižnice alebo kaviarne, ľudí pracujúcich mimo domova pribúda.

Sú však všetky tieto miesta, najmä kaviarne, ochotné hostiť digitálnych nomádov?

Sú digitálni nomádi dobrými zákazníkmi? Spotrebúvajú dosť na podporu podnikania? Sú láskaví a úctiví k firme aj ostatným zákazníkom?

Je ich prítomnosť skrátka niečím, čo kaviarni pomáha alebo škodí?

Malaylack Venesingharath je spoluvlastníkom Ahoj Krištofšpeciálna kaviareň so sídlom v jednej z najtrendovejších oblastí Lisabonu v Portugalsku. Jej kaviareň povoľuje notebooky, ale so špecifickými pravidlami. Tu je jej pohľad na digitálnych nomádov.

Exteriér Hello, Krištof, v prednej časti ružovej budovy.  Znak je malý a čierny a hojdá sa nad dverami.
Veselý exteriér Hello, Krištof v Lisabone. Foto Tanya Nanetti.

Časopis Barista: Ahoj, Malaylack! Môžete sa prosím v krátkosti predstaviť Ahoj Krištof?

malajčina: Príbeh Hello, Krištof: Charlie a ja sme toto miesto prevzali vo februári 2021 počas pandémie a mohli sme ho otvoriť v apríli 2021. Ponúkame špeciálne kávy, raňajky a obedy sedem dní v týždni od 9:00 do 16:00

Čo si myslíte o tejto „novej vlne“ digitálnych nomádov?

Hovorím, že na vytvorenie sveta je potrebné všetko a žiť s dobou. Je veľmi pekné, že môžeme pracovať odkiaľkoľvek a sledovať svoje osobné aktivity, aby sme sa o seba postarali, no zároveň je stále potrebné vedieť dať tomu, čo robíme, zmysel.

Detailný záber na palmové listy v kaviarni.  Pult a tabuľa s ponukou sú vzadu.
Dobrý deň, Krištof je malý, ale pohodlný obchod s obmedzeným počtom miest na notebook.
Foto Tanya Nanetti.

Aká je politika Hello, Krištof týkajúca sa notebookov a digitálnych nomádov? Ponúkate Wi-Fi?

Máme miesto pre 16, s jedným veľkým spoločenským stolom a tromi okrúhlymi stredne veľkými stolmi. Sme určite malý priestor, ale počas pracovných dní povoľujeme štyri miesta pre notebooky: Sú vzadu, za závodom. Sme však aj flexibilní v závislosti od davu. Cez víkend je naopak (je) úplne zakázané pracovať na notebooku. Neexistuje žiadny denný poplatok ani minimálna objednávka ani maximálny čas pobytu, aj keď sa každých 45 minút chodíme k ich stolu pýtať, či im môžeme ponúknuť viac.

A áno, ponúkame Wi-Fi. Svojím spôsobom naozaj neviem, ako zvládnuť dopyt po Wi-Fi. Môžeme za to niečo účtovať? Koľko? Koniec koncov, niektorí naši zákazníci by chceli Wi-Fi iba pre svoje smartfóny, aby jednoducho našli cestu alebo kam ísť za Hello, Krištof. Zároveň však niektorí zákazníci u nás ešte chvíľu zostávajú so svojimi notebookmi. Nie sme tu na to, aby sme spravovali co-workingový priestor, keďže sme špeciálna kaviareň…a podávame aj neskoré raňajky a pečivo. Určite radšej všetko zdieľam s ľuďmi.

Bolo to tak od začiatku, alebo sa to za pochodu zmenilo? Aké boli dôvody tejto voľby?

Nie som si celkom istý, ako to bolo predtým, ale myslím, že predchádzajúci majiteľ povolil notebooky všade. Bolo to tak, keď sme začínali, ale zbláznilo ma, keď som namiesto zdieľania, rozprávania a spoločnej zábavy videl zákazníkov za ich obrazovkami. Je to tiež vec podnikania: Nemôžeme akceptovať ľudí, ktorí zostanú dlhšie ako hodinu len pri káve, na stoličkách, na našej Wi-Fi a v našom priestore.

Aký je priemerný deň v Hello, Krištof, pokiaľ ide o digitálnych nomádov? Máte veľa ľudí, ktorí pracujú na svojich notebookoch?

Priemer sú štyri notebooky denne: Nemáme ich veľa, pretože postupom času mnohí už poznajú našu politiku a vedia, že máme len jednu elektrickú zásuvku.

Aký je priemerný klient digitálneho nomáda? Sú zdvorilí, úctiví a podporujú business?

Myslím, že digitálni nomádi majú často okolo 30 rokov. Väčšina z nich je zdvorilá a úctivá, pretože sa ich snažíme informovať, že nie sme co-workingový priestor a väčšina našich stolov a barov má nápis „No Laptops“.

Existuje veľa ľudí, ktorí nedodržiavajú pravidlá?

Očividne!

Mnoho majiteľov kaviarní má pocit, že veľký počet digitálnych nomádov v obchode nezvyšuje zisky. Je to podľa vašich skúseností pravda?

Áno, je to tak: Nebudú mať dostatočný zisk. Moja skúsenosť s tým: choďte k ich stolu každých 45 minút, keď je to možné, a buďte úprimní, no zároveň (zostaňte) pokojní, ak sa správajú nevhodne, a (pamätajte) na to, aby ste s nimi boli vždy milí, ako to robíte so všetkými ostatnými“ tradičných zákazníkov.

Interiér Hello, Krištof.  Časopisy na špeciálnych ja lemujú steny takmer po strop, smerom von.  Ľudia si pri stoloch vychutnávajú nápoje a čítajú.  V popredí je rodina s bábätkom v kočíku.  Industriálne svietidlá visia zo stropu nízko nad dlhým stredným stolom.  Pri pulte obchodu, kde nad cukrárňou stojí barista s fúzmi, sú veľké palmy.
Dobrý deň, Krištof ponúka veľký výber časopisov spolu s jedlom a nápojmi. Foto Tanya Nanetti.

Čo môžete navrhnúť majiteľom kaviarní, ako nadviazať vzťah s digitálnymi nomádmi?

Nemám žiadny návrh pre iné kaviarne; každý máme iné rozloženie priestoru a iných zákazníkov a iný spôsob hospodárenia. Rozhodol som sa prispôsobiť a stále sa prispôsobujem.

A čo samotní digitálni nomádi? Chcete sa s nimi podeliť o nejaké návrhy týkajúce sa etikety v kaviarni?

Len jednoduchá rada: Nehovorte nám kávičkárom, že „naozaj musíte pracovať [on] váš laptop,“ bez toho, aby sme zvážili, že sa snažíme aj pracovať, variť kávu a jedlo a musíme mať zisk, aby sme (vás) mohli privítať.

Je ešte niečo na tému „digitálnych nomádov“ a ich vzťahu ku kaviarňam, o ktoré sa chcete podeliť?

Prosím, choďte do skutočného co-workingu (priestoru).

Na záver, ste spokojný so svojou voľbou ohľadom Hello, Krištof a digitálnych nomádov, alebo ste premýšľali o jej zmene?

Myslím, že mi to ide: Veď aj za ich notebookmi môžeme stretnúť krásnych ľudí!

Prvú časť série „Digitálni nomádi“ si môžete prečítať tu.

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *