Digitálni nomádi: Prvá časť

DnesPracovná sila stále viac pracuje mimo kancelárie. Je to skutočne prospešné pre kaviarne?

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Autor titulnej fotky Nguyen Dang Hoang Nhu na Unsplash.

Digitálne nomádstvo je pomerne nedávny fenomén, ktorý sa šíri tak vďaka pandémii COVID-19, ako aj rastúcej digitalizácii mnohých rôznych pracovných miest. V súčasnosti už veľa ľudí nepracuje zo skutočnej kancelárie, ale z vlastného domova, alebo z verejných priestorov, ako sú coworkingové situácie, knižnice a samozrejme kaviarne.

Sú však všetky kaviarne ochotné hostiť digitálnych nomádov?

Do notebooku alebo nie do notebooku

V kávovej komunite sa otvára diskusia o neustále sa zvyšujúcom zastúpení digitálnych nomádov a pracovníkov s notebookmi v kaviarňach. Konzumujú dosť? Správajú sa férovo a úctivo voči firme a ostatným zákazníkom? Je ich prítomnosť pre podnikanie pomocou alebo naopak?

Peter Duran, spoluzakladateľ o Isla Coffee— špecializovaná kaviareň úplne bez notebookov v srdci Berlína — ponúka svoj pohľad na digitálnych nomádov.

Isla Coffee of Berlin je obchod bez notebookov.
Foto Peter Duran.

Časopis Barista: Ahoj Peter, rád by som začal prázdnou otázkou: Čo si myslíš o tejto „novej vlne“ digitálnych nomádov?

Peter: Ak mám byť úprimný, z digitálnych nomádov nemám najlepší dojem. Ako kaviareň, ktorá žije z bežných zákazníkov a niekoho, kto si užíva vzťahy, ktoré vznikajú z týchto typov interakcií, sa mi povaha digitálneho nomádstva zdá príliš prechodná a transakčná. Pomerne často sa zdá, že ľudia, ktorí majú prostriedky, idú tam, kde môžu za svoje peniaze získať čo najviac bez toho, aby prispeli čímkoľvek zdanlivým do štruktúry spoločnosti, v ktorej žijú, a to v akomkoľvek časovom rámci. Oveľa radšej by som preferoval turistov, ktorí sa zaujímajú o iné veci, ako je lacný prenájom a majú kaviarne, ktoré vyzerajú rovnako po celom svete.

Aké sú zásady Isla týkajúce sa notebookov a digitálnych nomádov? Ponúkate Wi-Fi?

Žiadne Wi-Fi, žiadne notebooky. Chceme byť miestom, kde sa ľudia stretávajú alebo sú sami, no pracovný stres necháme vonku. Aj keď ich naša práca baví, naši hostia oceňujú možnosť nebyť v takomto prostredí.

Nevyhnutné zmeny

Bolo to tak od začiatku, alebo sa to za pochodu zmenilo? Aké boli dôvody tejto zmeny?

V priebehu rokov sa to zmenilo, pretože mi bolo jasné, aké sú dôsledky a náklady spojené s umožnením „co-workingu“. Na začiatku sme boli vďační za každého zákazníka. Postupom času sme sa stali vďačnejšími tým zákazníkom, ktorí investujú do iných vecí, ako je lacný pracovný priestor a Wi-Fi – čo je fér pre našich zamestnancov a našu finančnú životaschopnosť. Teraz máme veľký tím a potrebujeme dobrý obrat, aby sme zostali živým a dynamickým miestom, ktorým sme sa stali.

Aký je priemerný deň na ostrove Isla, pokiaľ ide o digitálnych nomádov? Máte veľa ľudí, ktorí sa pýtajú na notebooky? Dodržiavajú ľudia pravidlá?

Máme pár ľudí, ktorí sa pýtajú, väčšina chápe, niektorí sa sťažujú a pár vyvolených sa rozhodne porušiť pravidlo, na čo ich pozvem do ich kaviarne a ukážem im dvere. Príde mi strašne neslušné, ak niekto príde k nám domov a nerešpektuje naše pravidlá. Za 3,20 eur dostanete cappuccino, skvelé služby a úsmev, nič viac, nič menej.

Peter hovorí, že zákazníci oceňujú prístup Isla bez WiFi. Foto Peter Duran.

Postarajte sa o svoj dav

Máte veľa sťažností na pravidlo zákazu používania notebooku? Možno zlé recenzie na to? Alebo naopak, majú z toho zákazníci radosť??

Väčšina zákazníkov to miluje a hovorí, že áno, aj keď sami prišli do práce. Niekoľko ľudí sa sťažovalo, ale môj argument je vždy taký, že „pracovisko“ nie je jednou zo služieb, ktoré ponúkame. Stalo sa zvláštnym typom nároku, ktorý sa vyvinul medzi konkrétnymi komunitami, že môžu zmeniť akékoľvek miesto, kde sa podáva káva, na pracovisko. Na iných miestach služieb, ktoré sa spoliehajú na obrat, ako je kaderníctvo, by ste to neurobili, prečo to robiť v kaviarni?

Z obchodného hľadiska sa mnohí majitelia kaviarní obávajú, že odrezanie digitálnych nomádov zabije zisk. Aké máte skúsenosti? Ako sa zmenil zisk a počet zákazníkov?

Teraz sme oveľa ziskovejší ako predtým. Myslím si, že sme v pozícii, keď sme zaneprázdnení, pretože sme etablovaní a naša veľkosť je zvládnuteľná. Myslím si, že niektoré väčšie alebo novšie priestory majú problém vyrovnať obrat s prevádzkovými nákladmi a sú „nútené“ pokúsiť sa zaplniť miesto tým, že umožnia spoluprácu. Avšak aj keď Isla nie je vždy 100% plná, celkovo robíme viac obchodov (merané jednoducho počtom transakcií) ako s kaviarňou plnou ľudí, ktorí sedia tri alebo štyri hodiny a strávia maximálne 10- 12 eur. Jeden z mojich zamestnancov stojí najmenej 16 eur na hodinu vrátane poistenia a podobne, takže nie je ťažké pochopiť matematiku, ktorá sa za tým skrýva.

Čo môžete navrhnúť majiteľom kaviarní, ako nadviazať vzťah s digitálnymi nomádmi?

Povedal by som, že majitelia kaviarní by sa mali najprv pokúsiť pochopiť, kto je ich cieľový trh. Čo títo ľudia chcú? Ste spokojní s poskytovaním tejto služby? Ako to musí vyzerať, aby ste boli finančne životaschopní a pociťovali každodennú spokojnosť? Niektoré kaviarne obmedzujú notebooky na určité oblasti alebo časy, ktoré môžu fungovať. Zistil som však, že vstup na územie, kde sa robia výnimky, vedie k tomu, že čiary sú rozmazané a zákazníci majú pocit, že voči niektorým existuje preferenčné správanie a voči iným nie.

Zostaňte všímaví

A čo naopak? Nejaký návrh, o ktorý by ste sa chceli podeliť s digitálnymi nomádmi, ako správne konať v kaviarni a pomôcť tak biznisu?

Myslím si, že väčšina digitálnych nomádov musí len zdvihnúť zrak od obrazovky a urobiť rýchly prehľad, kde sa nachádzajú. Čo znamená ich prítomnosť pre priestor? Je to obohacujúce a vzájomné? Alebo vykorisťovateľské a parazitické? Povedal by som, že stačí trochu sebauvedomenia a rešpektu voči pravidlám.

Chcete sa ešte niečo podeliť o téme „digitálni nomádi“ a ich vzťahu ku kaviarňam?

Väčšinou mám na tieto veci dosť drsný názor, ale nie som úplne proti digitálnemu nomádstvu. Myslím si, že ako čokoľvek iné, musíme sa pýtať „pre koho“ a „za koho cenu“? Niektoré kaviarne si môžu dovoliť a profitovať z týchto typov zákazníkov a iné nie.

Na záver, teší vás vaša voľba týkajúca sa ostrova a digitálnych nomádov?

Veľmi šťastný a môj tím a zákazníci tiež!

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *