Druhy vanilky {Sprievodca domácim pekárom}

Vanilkové struky, pasta, prášok a ďalšie sú dostupné pre nás domácich pekárov. A vanilka pochádza z rôznych zdrojov, čo im dodáva jedinečné chute. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o rôznych druhoch vanilky!

Baker's Guide to Vanilla bakeorbreak.com

Rôzne druhy vanilky

Vanilka je jednou z najčastejšie používaných ingrediencií a chutí pri pečení. Jeho chuť je komplementárna s toľkými inými príchuťami, od čokolády po citrusy. A je to sakramentsky dobré, keď je to hlavné zameranie chuti.

Aj keď vanilkový extrakt pravdepodobne pridávate takmer do všetkého, čo pečiete, vanilka nie je len na extrakty. S fazuľou, pastou, cukrom a ďalšími dostupnými výrobkami môžete pri pečení použiť dokonalú vanilku na vytvorenie lahodného a krásneho pečiva.

Teraz sa poďme ponoriť do rôznych druhov vanilky, ktoré majú domáci pekári k dispozícii.

Rôzne zdroje vanilky

Než sa dostaneme k rôznym vanilkovým produktom, pozrime sa bližšie na niektoré zdroje vanilky. Uvidíte, že nielenže pochádzajú z rôznych regiónov, ale aj ich chute sú odlišné. Všetky sa pri pečení správajú podobne, takže chuť je prvoradým faktorom pri výbere odrody.

V rôznych regiónoch sa pestuje veľa druhov vanilky. Zamerajme sa na niektoré z bežnejších dostupných odrôd, konkrétne na Madagaskar, mexickú a tahitskú.

Všetka vanilka začína ako vanilkové struky, čo sú dlhé struky so semienkami vo vnútri. Fazuľa sa pestuje z orchidey, ktorú opeľujú včely alebo ručne opeľujú ľudia. Každý druh vanilky je pomenovaný podľa regiónu, v ktorom sa pestuje. Kvôli rôznym podmienkam prostredia a metódam pestovania orchideí má každý druh vanilky jedinečný chuťový profil.

pohľad zhora na Madagaskar, mexickú a tahitskú vanilku v sklenených miskách
Zhora: výťažky z madagaskarskej, mexickej a tahitskej vanilky

Madagaskarská bourbonská vanilka

Predstavte si madagaskarskú vanilku ako univerzálnu vanilku. Má bohatú, krémovú chuť, ktorá dobre funguje vo väčšine pečiva. Keď vyčarujete vôňu a chuť vanilky, je to pravdepodobne chuť, ktorú si predstavujete. Je to tiež najbežnejšie dostupná vanilka, ktorá predstavuje asi dve tretiny komerčne vyrábanej vanilky.

V prípade tejto vanilky Bourbon odkazuje na oblasť, kde sa pestuje, nie na likér. Madagaskar, Komory a Réunion (predtým Bourbon) tvoria skupinu ostrovov v Indickom oceáne, kde sa pestujú madagaskarské vanilkové struky.

Mexická vanilka

Vanilka vznikla pred mnohými rokmi v oblasti, ktorá je teraz Mexikom. V skutočnosti boli vanilkové orchidey z tejto oblasti (Vanilla planifolia) prevezené na Madagaskar, aby tam začali svoju produkciu.

Mexické vanilkové struky majú výraznú chuť s krémovými, korenistými podtónmi. Môžu byť tiež opísané ako silné a dymové, s nádychom korenia ako škorica. Sú dobrou voľbou v receptoch, kde je vanilka primárnou príchuťou, ale môžete ju použiť vo väčšine receptov, kde by ste použili madagaskarskú vanilku.

Tahitská vanilka

Tahitské vanilkové bôby majú kvetinovú, ovocnú chuť a vôňu. Majú menej vanilínu, čo je primárna zlúčenina vo vanilke, ktorá je zodpovedná za výraznú chuť a vôňu vanilky. Vanilka je tu viac vo vôni ako v chuti. Majte na pamäti, že táto vanilka nie vždy dobre vydrží teplo, takže je možno lepšou voľbou pre studené a mrazené pochúťky.

Tieto fazule pochádzajú z iného druhu orchidey (Vanilla tahitensis) ako z mexickej a madagaskarskej vanilky. Pestujú sa a vyrábajú na Tahiti, ale aj v iných oblastiach, ako je Papua Nová Guinea.

Iné druhy vanilky

Existuje veľa, veľa oblastí, ktoré produkujú vanilku. Vyššie uvedené typy sú tie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete ľahko dostupné. Okrem toho sa stručne pozrime na niekoľko ďalších odrôd.

  • Indonézska vanilka – Chuť indonézskej vanilky sa prikláňa skôr k drevitej a dymovej s príchuťou ovocia a fíg. Niekedy sa o ňom hovorí, že má chuť podobnú čokoláde. Na rozdiel od mnohých vaniliek má tendenciu zachovať si svoju plnú chuť počas procesu pečenia.
  • Ugandská vanilka – Tieto vanilkové struky majú pomerne veľa vanilínu, vďaka čomu majú výraznú chuť a vôňu, ktorá sa dobre hodí do bohatých dezertov. Ugandské vanilkové struky majú tiež vôňu, ktorá je podobná mliečnej čokoláde, hrozienkam a figám.
  • Indická vanilka – Tento druh vanilky má plnú chuť s čokoládovými podtónmi.
horný pohľad na vanilkové struky na dlhom bielom tanieri

Vanilkové fazuľky

Ak hľadáte vanilku v jej najjednoduchšej podobe, tak sú to vanilkové struky. Semená z vanilkových strukov možno pridať do väčšiny receptov na pečenie.

Ak chcete použiť vanilkový lusk, odrežte koniec struku. Potom pozdĺžne prekrojte stred fazule. Drobné semienka sa dajú odstrániť zoškrabaním špičkou noža.

Vyškrabané semená sa používajú na ochutenie pečiva. Často je však dôležitý aj vzhľad, keďže malé semienka majú škvrnitý efekt.

Aké sú stupne vanilky?

Vanilkové bôby sú dostupné v triedach. Fazuľa triedy A sa používa na pečenie a varenie. Fazuľa triedy B, tiež nazývaná extraktová trieda, má nižší obsah vlhkosti a je vhodnejšia na (uhádli ste!) výrobu vanilkového extraktu.

Známka nie je ukazovateľom kvality. Tieto dva druhy majú len odlišné využitie.

Zatiaľ čo vanilkové struky dodávajú pečeniu úžasnú chuť, ich vyššia cena je často zakázaná na bežné používanie. Extrakt a iné vanilkové produkty sú cenovo dostupnejšie alternatívy.

Jeden priemerný vanilkový lusk zodpovedá 1 polievkovej lyžici vanilkového extraktu alebo pasty z vanilkových strukov.

Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt sa vyrába namáčaním vanilkových strukov v alkohole, aby sa vytvorila tekutina, ktorá sa dá použiť pri väčšine druhov pečenia. Extrakt je široko dostupný a cenovo dostupnejší ako jednotlivé vanilkové struky.

Čistý vanilkový extrakt je regulovaný FDA tak, aby obsahoval minimálne množstvo vanilkových strukov. Aby bol v USA označený ako čistý vanilkový extrakt, extrakt musí obsahovať 35 % alkoholu a 13,35 uncí vanilky na galón.

Kvalitný vanilkový extrakt bude obsahovať iba vanilkové struky, alkohol a vodu. Na zvýraznenie chuti menej kvalitných vanilkových strukov niektoré značky pridávajú aj cukor.

Extrakty vyrobené z vanilkových strukov z konkrétneho regiónu budú mať túto informáciu na štítku. Vanilkové extrakty, ktoré nešpecifikujú región, sú pravdepodobne zmesou rôznych zdrojov.

Imitácia vanilky, číra vanilka a vanilková príchuť

Imitácia vanilkového extraktu je syntetický produkt a nie je vyrobený z vanilkových strukov. Namiesto toho je vyrobený zo syntetickej formy vanilínu, primárnej zlúčeniny, ktorá dodáva vanilke jej chuť a vôňu. Existuje mnoho spôsobov, ako môže laboratórium vyrobiť vanilín z rôznych zdrojov. Nebudem to tu rozoberať, ale rýchle vyhľadávanie na internete vás pravdepodobne prinúti vyhodiť umelú vanilku za skutočnú.

Číry vanilkový extrakt je imitácia vanilkového extraktu. Aj keď to nemusí byť vaša prvá voľba, pokiaľ ide o chuť, jej nedostatok farby môže byť výhodný, keď nechcete pridať farbu do niečoho ako polevu.

Pretože pravá vanilka obsahuje oveľa viac aromatických zlúčenín ako len vanilín, týmto umelým vanilkám vo všeobecnosti chýba hĺbka arómy, ktorú vanilka poskytuje. Ich chuť však po upečení zvyčajne dobre pretrváva, hoci môže zanechať horkú pachuť.

Zatiaľ čo imitácia vanilky je lacnejšia ako čistá vanilka, pri nahrádzaní majte na pamäti, že možno budete musieť použiť viac imitácie vanilky, aby ste dosiahli podobný konečný výsledok.

Vanilková príchuť je kombináciou čistého a imitácie vanilkového extraktu. Má oveľa nižší obsah alkoholu ako vanilkový extrakt, možno dokonca neobsahuje vôbec žiadny alkohol. To znamená, že je zvyčajne lacnejší ako čistý vanilkový extrakt, ale drahší ako imitácia vanilky.

pohľad zhora na vanilkový extrakt a pastu z vanilkových strukov v sklenených miskách
Zhora: vanilkový extrakt a pasta z vanilkových strukov

Pasta z vanilkového struku

Pasta z vanilkových strukov je hustá pasta vyrobená z vyškrabaných semien vanilky, vanilkového extraktu a zvyčajne nejakého typu zahusťovadla. Chuť je tiež koncentrovanejšia ako vanilkový extrakt.

Pastu možno použiť rovnakým spôsobom ako extrakt, ale vytvára škvrnitý vzhľad, ktorý sa zvyčajne vyskytuje pri vanilkových strukoch. Často sa považuje za dobrú rovnováhu medzi cenou vanilkových strukov a pohodlím extraktu. Vidieť to v akcii v tvarohovom koláči s čiernym dnom a vanilkou bez pečenia!

Zvyčajne sa v recepte môže namiesto rovnakého množstva vanilkového extraktu použiť pasta z vanilkových strukov. Rôzne značky sa však líšia, preto pri nahrádzaní extraktu pastou v recepte skontrolujte štítok, či neobsahuje informácie o náhrade.

horný pohľad na vanilkový prášok v bielej miske

Vanilkový prášok

Vanilkový prášok sa vyrába zo sušených, mletých vanilkových strukov. Prášok má oveľa svetlejšiu farbu ako extrakt. Čím je však prášok tmavší, tým viac čistej vanilky obsahuje. Niektoré verzie sú bližšie k bielej, to znamená, že obsahujú cukor alebo nejakú inú zložku.

Ako sa používa vanilkový prášok?

Vanilkový prášok môže byť v mnohých receptoch zameniteľný s vanilkovým extraktom. Skontrolujte označenie pre informácie o náhrade.

Prášková verzia vanilky sa často používa v receptoch, ako sú polevy, kde farba, ktorú extrakt pridáva, nie je žiaduca, ako napríklad biela poleva. Prášok má tiež tú výhodu, že sa nevyparuje ako extrakt, keď sa pridáva do horúcich tekutín. Môže byť tiež výhodné použiť v niektorých receptoch, kde by pridávanie extra tekutiny mohlo byť problematické.

Vanilkový cukor

Vanilkový cukor je kombináciou vanilkových strukov alebo extraktu spolu s kryštálovým alebo cukrárenským cukrom. Môže sa použiť na nahradenie časti alebo všetkého cukru a vanilky v recepte alebo na pridanie chuti do cereálií alebo kávy.

Je komerčne dostupný alebo sa dá ľahko vyrobiť umiestnením celého rozpoleného vanilkového struku alebo už vyškrabaného vanilkového struku do pohára alebo inej nádoby s 2 šálkami cukru. Približne po dvoch týždňoch bude vanilkový cukor pripravený na použitie. Použite ho do týchto tvarohových tyčiniek s vanilkovým luskom!

Vanilková soľ

Vanilková soľ je jednoducho spojenie vanilkových strukov a soli. Často sa používa ako konečná soľ posypaním vanilkovou soľou na pečivo, ako sú sušienky a sušienky.

Rovnako ako v prípade vanilkového cukru, soľ je komerčne dostupná alebo sa dá vyrobiť doma. Skombinujte šálku morskej soli so semienkami 2 až 3 vanilkových strukov. Prípadne použite 1 alebo 2 vyškrabané vanilkové struky do soli. Soľ bude pripravená na použitie približne za dva týždne.

Máte radi vanilku? Vyskúšajte tieto vanilkové recepty

Zdieľajte toto:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *