Espresso vs Lungo: 5 zaujímavých rozdielov –

Káva espresso a lungo sú dva z najobľúbenejších druhov kávy. Aký je však medzi nimi rozdiel? Je jeden lepší ako druhý?

Espresso sa vyrába pretláčaním horúcej vody cez jemne mleté ​​kávové zrná. Výsledkom je silná, koncentrovaná káva s hrubou vrstvou krému na vrchu. Na druhej strane, Lungo je slabšia, zriedená verzia espressa. Vyrába sa tak, že buď necháte horúcu vodu dlhšie pretekať kávovou usadeninou, alebo použijete hrubšie nastavenie na mlynčeku na kávové zrná.

Poďme sa bližšie pozrieť na detailné rozdiely medzi týmito dvoma druhmi kávy.

Čo je to espresso?

Šálka ​​na kávu na espresso

Espresso sa pripravuje pomocou špeciálneho stroja na espresso, ktorý má bojler na ohrev vody a čerpadlo na vytvorenie vysokého tlaku (minimálne 9 barov). Tlak tlačí horúcu vodu cez usadeninu do šálky. Výsledná káva je plná s jemne horkastou chuťou v závislosti od použitých zŕn.

Espresso je asi 1 oz kávy.

Pri mletí kávových zŕn na espresso musíte použiť mlynček na otrepy a nastaviť veľkosť jemného mletia. Používate asi 7-8 gramov mletej kávy.

Šok espressa sa používa ako základ pre všetky druhy kávových nápojov, ako je cappuccino, latte, tonic-espresso atď.

Čo je Lungo

Lungo šálka kávy

Lungo je predĺžené espresso, ktoré dáva kávičkárom dlhší zážitok z kávy. Názov pochádza z taliančiny. „Lungo“ je talianske slovo pre „dlhý“ a v podstate odkazuje na iný spôsob prípravy espressa. Niektorí ľudia prirovnávajú lungo k americkej čiernej káve, ktorú dostanete z prekvapkávacieho kávovaru, ale vôbec to nie je to isté.

The kľúčový rozdiel je v tom, že lungo je asi 2 oz kávydvojnásobný objem bežného espressa. Vyrába sa aj v espresso kávovare s použitím rovnakej dávky mletej kávy.

Existujú 2 spôsoby, ako urobiť lungo:

  1. Použite rovnaké nastavenie jemného mletia zŕn ako pri espresse a predĺžte čas extrakcie na približne 40 – 50 sekúnd, aby pretieklo viac vody.
  2. Použite nastavenie hrubšieho mletia ako pri espresse a dodržte čas extrakcie 25 sekúnd. Hrubšie mletie prepustí viac vody.

Zatiaľ čo veľa kaviarní používa prvá metóda, nie je správna.

Keď jednoducho predĺžite extrakciu na 40 sekúnd, nápoj je viac zriedený, ale aj horkejší, a preto chutí úplne inak ako bežné espresso.

Uprednostňujem druhý spôsob varenia lunga, keďže prvý spôsobí o niečo horkejšiu chuť vďaka dlhšej dobe extrakcie.

Rozdiely medzi espressom a lungom

Okrem vyššie uvedených rozdielov v príprave týchto dvoch nápojov je tu tabuľka porovnávajúca iné aspekty espressa s kávou lungo.

Espresso Dlhé
Gram kávovej usadeniny 7-8 g 7-8 g
Pomer varenia 1:2 1:3
Objem nápoja 1 oz 2 oz
Obsah kofeínu Menej kofeínu Viac kofeínu
Vzhľad Zlatá krémová, sýta farba Menej krému, menej farby
Ochutnajte Intenzívna, bohatá chuť, menej horká Zriedené, horkejšie tóny
Porovnanie espressa a Lunga

Povedzme si niečo o týchto aspektoch podrobnejšie.

Objem

Je dôležité poznamenať, že vy použite rovnaké množstvo mletej kávy na espresso aj na lungo.

Lungo je objemovo približne dvojnásobné ako bežné espresso, čo znamená, že váš pomer varenia sa zvýši z 1:2 v espresse na 1:3 v lungu.

Z bežnej 1oz šálky espressa sa stane 2 oz v lungu.

Chuťová koncentrácia, horkosť

Čím dlhšie bude káva v kontakte s vodou, tým bude vaša šálka viac zriedená, no o to viac horkosti. Preto bude lungo menej koncentrovanou kávou, pretože je to káva, ktorá obsahuje oveľa viac vody, no má horkejšiu chuť ako ristretto alebo normálne espresso.

prečo?

Túto extra horkosť možno pripísať skutočnosti, že väčšina zložiek kávy, ktoré spôsobujú horkosť, sa rozpustí neskôr v procese extrakcie. Preto predĺženie času potrebného na vypitie nápoja umožňuje viac času, aby sa horké tóny dostali do kávy.

Ale s tým povedané, niektorí ľudia nemusia nutne ochutnať extra horkosť kvôli vyššiemu obsahu vody.

Bežná dávka espressa bude robustnejšia. Bude mať intenzívnejšiu chuť ako lungo a bude menej horké.

Obsah kofeínu

Množstvo kofeínu v šálke závisí od času, počas ktorého sú voda a káva v kontakte. Lungo teda bude obsahovať viac kofeínu ako espresso, hoci má menej intenzívnu chuť, pretože pri ich príprave sa zo samotnej kávy extrahuje viac zložiek.

Porovnanie kapsúl Nespresso espresso a lungo

Kapsula Nespresso obsahuje mletú kávu vyrobenú špeciálne pre espresso alebo lungo. Typ kávová zmes a veľkosť mletia sa líši v oboch kapsulách.

Keď stlačíte tlačidlo espresso alebo lungo na kávovare Nespresso, cez kávu pretečie rôzne množstvo vody. Kapsule Nespresso lungo majú v sebe o niečo hrubšie (väčšie) mletú kávu, takže doba extrakcie by mala byť viac-menej rovnaká ako pri espresso kapsule.

Kapsula Nespress

Mali by ste na prípravu espressa použiť kapsulu Nespresso lungo?

Nie, nemali by ste. Väčšia veľkosť mletia v kapsule Nespresso lungo by spôsobila, že vaše espresso bude slabé a nie také intenzívne, ako by si espresso zaslúžilo.

A na druhej veľkosti, mali by ste urobiť lungo pomocou espresso podu Nespresso?

Môžete, ale použitie espresso kapsuly Nespresso na prípravu lunga predĺži čas extrakcie kvôli menšiemu mletiu, vďaka čomu bude lungo jemnejšie, ako by malo byť.

Takže, ktorý z nich by ste si mali vybrať?

Musíte vyskúšať oboje, aby ste zistili, čo sa vám najviac páči.

Ak máte radi silnú, odvážnu šálku kávy, potom je espresso pravdepodobne správna cesta. Môžete pridať dusené mlieko a pripraviť z neho rôzne kávové nápoje.

Ale ak dávate prednosť slabšej, jemnejšej šálke kávy, potom je pravdepodobne lepšou voľbou lungo.

Na lungo odporúčam používať iba kávu Arabica, pretože nebudú také horké ako lungo zo zmesi Robusta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *