Etiópska káva Sidamo: Sprievodca, tipy na varenie a ďalšie!

horúca etiópska káva v tradičnej šálke

Ako kávičkári vždy radi skúšame nové druhy kávy, aby sme si rozšírili obzory a pošteklili naše chuťové poháriky. Káva Sidamo nie je výnimkou. Ak ste nikdy nepili kávu Sidamo a uvažujete o jej vyskúšaní, možno budete chcieť vedieť viac o káve, značke a podobne.

Káva Sidamo je jemne spracovaná organická káva Arabica s príchuťou. Táto káva je z 95% umytá a zozbieraná v regióne Sidama v Etiópii. Existuje pomerne veľa zaujímavých faktov o káve Sidamo, vrátane pôvodu kávových zŕn a najlepších spôsobov, ako ju uvariť.

Sledujte nás na našej ceste, aby ste sa dozvedeli viac o káve Sidamo a o tom, prečo by ste mali vyskúšať túto zmes chutí.

rozdeľovač 6

Rýchle fakty o káve Sidamo, ktoré by ste mali vedieť

Nižšie vám poskytneme fakty o káve Sidamo, aby ste na prvý pohľad vedeli, či ide o kávu, ktorú chcete vyskúšať alebo nie.

Krajina pôvodu: Etiópia
Regióny: Etiópia, Kaffa, Sidamo
nadmorská výška: 1 500 až 2 200 metrov
Najznámejší pestovatelia: Farmári kávy Sidama
Proces frézovania: Sušené, umyté
Čas zberu: október až január
Príchuť: Krémová s nádychom čučoriedok a mandlí, super sladká
Aróma: Vínová, kvetinová, sladká
Telo: Mierne
certifikácia: USDA Organic, Fair Trade k dispozícii, Rainforest Alliance
Kyslosť: Stredná, komplexná a zároveň vyvážená
Etiópska kávovník
Obrazový kredit: melanie_10, Shutterstock

Prečo je káva Sidamo špeciálna?

Káva Sidamo je jedinečná nielen chuťou kávy a opojnou vôňou, ale aj osobitým spôsobom spracovania. Proces dozrievania Sidamo je pomalší ako u mnohých iných druhov.

Dozrieva tiež pri nižšej teplote ako v iných častiach regiónu, čo zodpovedá sladkej chuti a mierne kyslej, ovocnej aróme. Vďaka tomu je káva Sidamo potešením pre každého, kto ju kedy ochutnal.

Ak máte záujem ochutnať túto lahodnú kávu, odporúčame Zrná Sidamo od Volcanica Coffeektoré sa pestujú na malých farmách a vyznačujú sa chutnými tónmi medu a jazmínu.

Je káva Sidamo zdravá?

O káve Sidamo sa hovorí, že je zdravá na pitie a výhody striedmeho kofeínu sú vychvaľované už pekných pár rokov. Káva Sidamo má nulový cukor a obsahuje dobré množstvo kalórií a bielkovín, čo by mohlo byť pre niektorých prospešné.

Rovnako ako pri každom kofeínovom nápoji je najlepšie dávať si pozor na to, koľko pijete, pretože sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Vedľajšie účinky nadmerného pitia kofeínu sú uvedené nižšie. Káva Sidamo obsahuje 75 až 130 miligramov (mg) kofeínu.

  • Bolesti hlavy
  • Rýchla srdcová frekvencia
  • Hnačka
  • Úzkosť
  • Nervóznosť
  • Nespavosť

Koľko stojí káva Sidamo?

Cena kávy Sidamo sa líši v závislosti od veľkosti nádoby, typu kávy a miesta, z ktorého kávu pijete. Môžete očakávať, že za väčšinu kávy Sidamo zaplatíte 10 až 15 dolárov za libru. Niektoré zmesi tejto kávy vás však budú stáť viac ako 100 dolárov alebo viac. Sidamo možno nájsť v obchodoch a online na stránkach, ako je Amazon.

Ako chutí káva Sidamo?

Káva Sidamo je korenistá káva strednej chuti s podtónom čokolády. Má tiež hlbokú vínnu chuť. Vôňa zmesi je kvetinová s nádychom citrónu. Je kyslá a bola opísaná ako chrumkavá a ostrá.

Avšak, ako pri každej káve, chuť, ktorú získate z kávy Sidamo, bude závisieť od vašej metódy varenia a dokonca od typu kávovaru, ktorý používate. Napríklad z kávovaru, ktorý potrebuje čistenie, nebudete mať rovnakú chuť ako z čerstvo vyčisteného kávovaru.

Obsah kofeínu je nízky a nezaškodí dať si viac ako jednu šálku tohto lahodného záparu denne.

žena, ktorá si vychutnáva šálku kávy
Obrazový kredit: Ketut Subiyanto, Pexels

Ako si vyrobiť vlastný hrnček kávy Sidamo

Teraz, keď viete viac o káve Sidamo, možno vás zaujíma, ako si vyrobiť svoj vlastný voňavý, lahodný hrnček tejto jednozložkovej kávy. Nižšie vám dáme niekoľko tipov.

Po prvé, chcete umývať kávové zrná v studenej vode, kým nie sú čisté. Kým sa namáčajú, vyberte fazuľu a vyberte všetko, čo nepatrí. Keď sú fazule umyté, zlejte prebytočnú vodu a potom ich opražte na sporáku, kým nezačnú pukať a nezískajú tmavohnedú farbu.

Počas tohto procesu fazuľu miešajte drevenou lyžicou alebo neustále potriasajte panvicou, aby sa fazuľa nepripálila alebo neprilepila na panvicu.

Akonáhle sú vaše kávové zrná hotové, pomelte ich na dokonale čistom mlynčeku a uvarte si kávu podľa vášho obľúbeného spôsobu. Môžete to urobiť pomocou automatického kávovaru, metódy pour-over alebo French pressu. Len sa uistite, že ste postupovali podľa vyššie uvedeného postupu až po čaj s najlepšou chuťou kávy.

rozdeľovač 5

Zabaliť to

Etiópia je známa svojou voňavou, lahodnou kávou a Sidama, kde sa káva Sidamo pestuje, je jej najvýznamnejšou oblasťou. S dochuťou čokolády a ľahkého karamelu niet divu, že ľudia, ktorí mali a hrnček kávy Sidamo sú rozmaznaní a chcú viac.

Keďže je 100% organická a pestovaná v prírodnom prostredí, kávičkári sa nemusia obávať, že ich kávové zrná sú geneticky pozmenené a obsahujú aditíva, ktoré by mohli byť nezdravé. Aj keď je to drahé, pre väčšinu kávičkárov, ktorí to vyskúšali, to stojí za peniaze vynaložené na lahodnú šálku kávy, ktorú dostanete na oplátku.


Kredit za obrázok: Negga Haileyesus, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *