Flat White vs Latte: Aký je rozdiel

V našom nedávnom prieskum o najobľúbenejších kávách v Spojenom kráľovstvezistili sme, že si v kaviarňach radšej objednávate flat white alebo latte. Vzhľadom na to, že sú obľúbení medzi milovníkmi kávy a ako sa nás často pýtajú na rozdiely medzi nimi, mysleli sme si, že by bolo pre vás užitočné dozvedieť sa viac o týchto obľúbených možnostiach kávy.

Čo je to flat white?

Plochá biela je káva na báze espressa. Pozostáva z jedného alebo dvoch dávok espressa, ktoré je zakončené tenkou alebo „plochou“ vrstvou mikropeny – napareného mlieka, ktoré bolo prevzdušnené, aby malo hladkú a zamatovú textúru. Mikropena má krémový pocit v ústach, ktorý nie je príliš mliečny a dokonale dopĺňa silnú chuť espressa.

Ľudia si nie sú úplne istí pôvodom flat white – Austrália aj Nový Zéland tvrdia, že ho vytvorili – aj keď vieme, že dorazil do Veľkej Británie okolo roku 2005 a v roku 2010 sa začal predávať v Starbucks po celej krajine. Starbucks by ju nakoniec pridal do svojho jedálneho lístka v Amerike v roku 2015. V mnohých ohľadoch ide o nováčika vo svete mainstreamovej kávy, aj keď to zjavne nemalo žiadny vplyv na jej popularitu.

plochý biely

Čo je to latte?

„Latte“ je po taliansky mlieko. Preto je v Taliansku najlepšie neobjednávať si „latte“, pretože pravdepodobne skončíte so šálkou mlieka namiesto toho, čo skutočne chcete, teda „caffè latte“.

Mimo Talianska je však latte ďalšou kávou na báze espressa, ktorá sa skladá z jedného alebo dvoch dávok espressa, duseného mlieka a vrstvy speneného mlieka na doplnenie. Táto penová mliečna pena sa často používa na výrobu latte art.

Latte má mliečnejšiu chuť ako flat white. (Samozrejme, môžete získať celý rad ochutených latte, a to viedlo aj k dezertom inšpirovaným latte, ako sú obľúbené pumpkin spice latte kávový koláč). V dnešnej dobe je ich dosť možnosti nemliečneho mliekavrátane sóje, ktorú možno použiť na výrobu latte pre ľudí, ktorí sú vegáni alebo netolerujú laktózu.

Aké sú teda rozdiely medzi flat white a latte?

Flat White a Latte vedľa seba
Foto od Avlxyz Flickr

Tu sú 3 hlavné rozdiely:

  • Veľkosť: to sa bude líšiť od baristu k baristovi, ale často sa flat white podáva v 150 až 160 ml šálke, zatiaľ čo latte sa podáva vo väčšej 240 ml šálke.
  • zloženie: flat white má menej mlieka, a teda väčšie percento espressa ako latte, pretože sa skladá z panáka alebo dvoch dávok espressa pokrytých tenkou vrstvou mikropeny, zatiaľ čo latte sa skladá z panáka alebo dvoch dávok espresso, dusené mlieko a vrstvu speneného mlieka
  • Chuť: flat white bude mať silnejšiu kávovú chuť ako latte, ktorá bude mať mliečnu chuť

Môžete si pripraviť vlastné flat whites a latté doma, najmä ak máte a parný prútik na výrobu mikropeny. A predplatné kávy s Blue Coffee Box vám zaručí dokonalú kávu bez ohľadu na to, akú si ju pripravíte, tak prečo si neskúsiť pripraviť tieto obľúbené kávové nápoje alebo poslať darčeková krabička k tomu špeciálnemu milovníkovi kávy.

Nezabudnite si pozrieť naše škola kávy dozvedieť sa viac o svete kávy a najobľúbenejších (a lahodných) kávových trendoch.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *