FoodValley Challenge hľadá výživné a upcyklované rastlinné produkty – vegkonóm

Medzinárodná organizácia pre trvalo udržateľné potraviny Foodvalley NL spustila novú výzvu pre startupy, ktoré vyvíjajú výživné a upcyklované produkty na rastlinnej báze.

Foodvalley hľadá novú generáciu rastlinných potravín, ktoré by pomohli nasýtiť rýchlo rastúcu globálnu populáciu. Podľa organizácie, zatiaľ čo mnohé alt-bielkovinové produkty majú vynikajúcu chuť a štruktúru, ich nutričná hodnota by sa mohla zlepšiť.

Okrem toho existuje niekoľko vedľajších prúdov potravinárskeho priemyslu – ako sú vedľajšie produkty z pšenice a výlisky z výroby rastlinného oleja – ktoré by sa mohli potenciálne použiť na výrobu rastlinných alternatív mäsa a mliečnych výrobkov, čím by sa znížil odpad. Tieto vedľajšie produkty sú často bohaté na bielkoviny, vysoký obsah vlákniny a nízky obsah cukru, vďaka čomu sú výživné a zároveň udržateľné.

Startupy, ktoré sa uchádzajú o výzvu, by v ideálnom prípade mali spĺňať obe kritériá, produkovať rastlinné proteíny, ktoré sú výživné a obsahujú recyklované zložky. FoodValley má obzvlášť záujem počuť od výrobcov, ktorí sa zameriavajú na konkrétne demografické skupiny, ako sú športovci alebo deti.

Mlieko s jadrom Wunderkern
© Wunderkern

Upcyklované produkty na rastlinnej báze

Rastúci počet spoločností využíva vedľajšie produkty potravinárskeho priemyslu na výrobu inovatívnych rastlinných potravín. Patrí medzi ne Wunderkern, ktorý vyvinul rastlinné mlieka vyrobené z marhuľových kôstok, a Luya, výrobca alt-mäsa, ktorý ako hlavnú zložku používa okaru (vedľajší produkt výroby tofu a sójového mlieka). Ďalším príkladom je izraelská spoločnosť More Foods, ktorá vyrába mäsové alternatívy z upcyklovaných tekvicových a slnečnicových semienok.

Urýchlenie inovácií

V rámci novej výzvy podporí FoodValley úspešných žiadateľov urýchlením inovácií a obchodného rastu. To môže zahŕňať poskytovanie prístupu k zariadeniam, zdrojom, investorom a potenciálnym partnerstvám.

Najsľubnejšie podniky dostanú podporu na ďalší vývoj a komercializáciu svojich produktov. Prihlášky do výzvy budú otvorené do 15. novembra.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *