Indický Phyx44 získal 1,2 milióna dolárov za mliečne tuky a bielkoviny bez zvierat – vegconóm

so sídlom v Bangalore Phyxx44 tvrdí, že ide o prvý indický štart s precíznou fermentáciou, ktorý využíva mikróby na výrobu kazeínu bez obsahu zvierat, srvátkového proteínu a mliečnych tukov.

Spoločnosť tvrdí, že jej cieľom je „rekonštruovať mliečne výrobky od základov“ vývojom alternatív ku všetkým komponentom. Srvátkový proteín a kazeín už boli vyrobené v laboratórnom meradle a sú v procese ďalšieho zvyšovania.

“Bol som nadšený, keď som sa dozvedel, čo môžeme robiť s precíznou fermentáciou.”

Podľa Phyxx44 sa tuku používanému v mliečnych alternatívach nevenovala dostatočná pozornosť, pričom len veľmi málo spoločností sa pokúšalo znovu vytvoriť mliečne tuky pomocou presnej fermentácie. Startup sa to rozhodol zmeniť a tvrdil, že jeho prístup „full stack“ vytvorí produkty ideálne na použitie v aplikáciách bohatých na tuk, ako je zmrzlina, pečivo, syry a ďalšie.

Finančné kolo

Phyxx44 práve oznámila počiatočné financovanie vo výške 1,2 milióna dolárov od investorov vrátane Better Bite Ventures, Ahimsa VC a Sandhya Sriram (generálna riaditeľka Shiok Meats). Spoločnosť použije finančné prostriedky na urýchlenie výskumu a vývoja, rozšírenie svojho tímu a spoločný vývoj produktov s kľúčovými partnermi.

Phyxx44
Srvátkový proteín. © Phyxx44

Postoje k mliečnym výrobkom bez zvierat

Nedávny výskum zistil veľmi pozitívne postoje spotrebiteľov k mliečnym alternatívam vyrobeným pomocou presnej fermentácie. Štúdia publikovaná v časopise Frontiers of Nutrition minulý mesiac zistila, že väčšina spotrebiteľov bola presvedčená argumentmi o dobrých životných podmienkach zvierat a udržateľnosti a bola za používanie technológie na riešenie problémov v potravinovom systéme. Odráža to výsledky predchádzajúceho februárového výskumu, kde spotrebitelia vo viacerých krajinách prejavili nadšenie pre koncepciu mliečnych výrobkov bez zvierat.

„Ako vegánka už viac ako deväť rokov som sa vždy snažila nájsť dobré alternatívy k tvarohu (jogurtu), zmrzline a paneer,“ povedala Bharath Bakaraju, zakladateľka Phyx44. „Mliečne výrobky majú obrovské environmentálne náklady. Navyše, dobré životné podmienky zvierat sú oblasťou záujmu. Preto som bol nadšený, keď som sa dozvedel, čo dokážeme s precíznou fermentáciou.“

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *