Informa Markets: „Rýchlosť, akou výrobcovia uvádzajú na trh nové rastlinné produkty, je úchvatná“ – vegconóm

Zo všetkých súčasných trendov v potravinárskom priemysle je práve rozmach rastlinných surovín a produktov určite tým, ktorý najviac mení toto odvetvie a ponuku na pultoch.

Po prezentácii Fi Global insights Plant-based Report 2022 hovoril Peter Link Kinga Wojcicka-Swiderskavedúci obsahu – jedlo, informačné trhyo tomto megatrende a príležitostiach a výzvach, ktoré prináša.

Peter Link: Kinga, máte vynikajúci celkový pohľad na priemysel potravín a prísad na celom svete. Čo odlišuje trend smerom k rastlinným potravinám a prísadám od všetkých ostatných trendov, ktoré sme v tomto odvetví zaznamenali za posledných pár rokov?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Toto je trend, ktorý tu zostane a stane sa hlavným prúdom, pretože ho poháňajú mnohé problémy. Na jednej strane je tu klimatická kríza, dôsledky pandémie, rastúca svetová populácia a výrazný nárast chorôb. Na druhej strane rastie povedomie o udržateľnosti, zdravých potravinách a dobrých životných podmienkach zvierat.

„Dá sa predpokladať, že prevažne rastlinná strava sa postupne stane normou“

Dá sa predpokladať, že prevažne rastlinná strava sa v určitých skupinách spotrebiteľov postupne stane normou. Dôležitú úlohu však zohráva demografia, keďže mladší ľudia majú tendenciu sa viac obávať o budúcnosť planéty a sú tiež otvorenejší novým stravovacím prístupom.

vegánske možnosti nemecký supermarket
© Robert Kneschke-stock.adobe.com

Peter Link: Pri pohľade na spotrebiteľov a trh, aké sú najdôležitejšie zmeny?
Kinga Wojcicka-Swiderska: V súčasnosti je najvýznamnejšou nákupnou skupinou pre mäsové a mliečne alternatívy rastúci počet flexitariánov. Na trhu je tiež stále väčší výber prvotriednych produktov, vďaka ktorým je rastlinná strava pestrejšia, chutnejšia a ľahšie sa dodržiava. Ide samozrejme o recipročný efekt, pretože záujem a dopyt po takýchto produktoch stúpa. Dokonca aj diskonty dávajú rastlinným alternatívam stále viac miesta na polici. Rakúsky reťazec supermarketov Billa napríklad nedávno otvoril celú predajňu s čisto rastlinnými produktmi. To by bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné.

Peter Link: Čo môžeme povedať o tomto trende pri pohľade na toto odvetvie?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Po prvé, rýchlosť, akou výrobcovia uvádzajú na trh nové rastlinné produkty, je úchvatná – či už ide o alternatívy mäsa alebo mliečnych výrobkov, alebo iné kategórie, ako sú vegánske energetické tyčinky alebo vegetariánske či vegánske hotové jedlá. V tomto segmente je rýchle prototypovanie bežnejšie a počet uvedení produktov na trh je ohromujúci.

JamnVegan jedlo zblízka
©Jam N Vegan

Po druhé, v súčasnosti sme svedkami toho, ako mnoho mäsových a mliečnych spoločností rozširuje svoje portfólio o rastlinné alternatívy. Robia to nielen preto, že si uvedomujú atraktívnosť obchodného segmentu, ale preto, že potrebujú zabezpečiť svoje spoločnosti aj do budúcnosti.

Mnoho výrobcov prísad tiež prispôsobuje svoje portfóliá tak, aby zahŕňali rastlinné zdroje bielkovín: niektorí rozširujú svoju kapacitu vo veľkom meradle a iní vytvárajú špecializované obchodné jednotky alebo spoločnosti pre svoje podnikanie založené na rastlinách.

Peter Link: V ktorých oblastiach vidíte najväčší rozvoj?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Zaujímavé je, že vývoj prebieha takmer vo všetkých oblastiach. Po prvé, rozmanitosť použitých zdrojov bielkovín sa zvyšuje. Kým v minulosti sme mysleli len na sóju, ovos, pšenicu alebo mandle, teraz vidíme ako kľúčové zložky aj hrach, vlčí bôb, fazuľa fava, huby a mnohé ďalšie zdroje, ako sú riasy a fermentované produkty.

Inovácie rias Triton
© Triton Algae Innovations

Dôležitým aspektom sa stala aj trvalá udržateľnosť: regionálnosť a čo najnižšia spotreba zdrojov pri pestovaní sú rozhodne kritériá, ktoré zohrávajú úlohu pre spotrebiteľov. Veľa sa deje aj z hľadiska technológie spracovania, pretože výrobcovia pracujú na šetrných, fyzikálnych procesoch, ktoré by mali znížiť alebo úplne eliminovať potrebu prísad. Ďalšou oblasťou vývoja bol veľký pokrok, ktorý sa dosiahol v oblasti zmyslového zdokonaľovania.

Peter Link: Akým výzvam čelí priemysel v súvislosti s výrobkami na rastlinnej báze?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Dostupnosť a dodávka surovín je v súčasnosti problémom, ako aj pretrvávajúci vplyv pandémie, neisté dodávateľské reťazce a úrody a nedostatok zamestnancov. Ďalšou výzvou, ktorej priemysel čelí, je potreba ďalšieho zníženia stupňa spracovania produktov na rastlinnej báze – či už prostredníctvom novej technológie spracovania alebo nových riešení balenia, aby bolo používanie konzervačných látok alebo iných prísad zbytočné.

„Vidíme veľa alternatív mlieka alebo mäsa, ktoré zaostávajú za „originálom“, pokiaľ ide o nutričný profil“

Vidíme tiež, že mnohé alternatívy mlieka alebo mäsa zaostávajú za „originálom“ z hľadiska nutričného profilu. Preto je dôležité produkty formulovať alebo ich dokonca obohacovať živinami s cieľom využiť nutričný profil tak, aby pokrýval všetky dôležité živiny v dostatočnom množstve. Často sa diskutuje aj o cenách, pretože kvalitné suroviny sú drahé a spotrebitelia za ne musia byť ochotní a zároveň schopní zaplatiť.

nové alternatívne mlieko od wunderkern
© Wunderkern

Peter Link: Čo očakávajú spotrebitelia z hľadiska transparentnosti a komunikácie?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Spotrebitelia sú veľmi citliví, pokiaľ ide o greenwashing. Chcú poctivé produkty a poctivú komunikáciu. Pokiaľ ide o marketing, spoločnosti musia konať citlivo. Rastie záujem aj o pôvod surovín: odkiaľ pochádzajú, ako sa pestujú a čo to znamená pre tamojších miestnych ľudí?

Spoločnosti, ktoré zverejňujú svoje dodávateľské reťazce a zabezpečujú transparentnosť, sú v očiach spotrebiteľov dobre umiestnené. Platí to pre všetky kategórie produktov, ale tie alternatívy mäsa a mliečnych výrobkov, ktoré predstavujú etiku a udržateľnosť, sú posudzované najkritickejšie. Netreba podceňovať ani dôležitosť správneho riešenia balenia.

Ďalším kľúčovým bodom pre spotrebiteľov je príbeh. Mnohé rastlinné produkty majú mladý a trendový imidž a možno ich zaradiť medzi produkty životného štýlu. Ak majú obchodníci skvelý príbeh o produkte, pomôže to.

Rad kultivovaných orechov
©The Cultured Nut

Peter Link: Ak majú firmy alebo start-upy záujem o vytváranie alebo prepracovanie produktov: Kde je pre nich najlepšie začať?
Kinga Wojcicka-Swiderska: Návšteva Fi Europe 2022 v decembri v Paríži alebo účasť na prehliadke online je dobrým miestom, kde začať, pretože poskytuje skvelé príležitosti na výskum a vytváranie sietí. Vystavovatelia tu prezentujú nielen ingrediencie, ale aj kompletné koncepty produktov. Rastlinný je tiež jednou z hlavných tém obsahového programu s mnohými prezentáciami odborníkov z odvetvia o trhových a spotrebiteľských poznatkoch a stratégiách formulácií. Uistite sa, že tiež Stiahnuť ▼ Globálne prehľady Fi Správa na základe rastlín 2022!

„Segment je samostatná kategória s mnohými podkategóriami“

Innova Market Insights identifikoval rastlinný základ ako druhý najväčší trend v súčasnom odvetví. Podľa spoločnosti na prieskum trhu už nejde len o napodobňovanie mäsa či mliečnych výrobkov. Segment je samostatnou kategóriou s mnohými podkategóriami, v ktorých možno vidieť jasnú „prémiu“.

supermarket s výrobkami PB
Obrázok s láskavým dovolením Beyond Animal

Od roku 2018 do roku 2020 sa predaj rastlinných produktov v Európe podľa Innovy zvýšil o 49 percent, zatiaľ čo minulý rok sme zaznamenali 59 percentný nárast nových produktov na rastlinnej báze s prémiovými alebo zhovievavými nárokmi.


Správa Fi Global insights Plant-based Report 2022 poskytuje stručný prehľad všetkých kľúčových vývojov a trendov v rámci tejto kategórie. Zhŕňa trhové a spotrebiteľské trendy, predstavuje najvýznamnejšie zdroje rastlinných bielkovín a venuje sa aj menej známym zložkám z rias alebo tým, ktoré sa získavajú z bunkových kultúr či fermentáciou, ako je napríklad tempeh. Správa sa zaoberá dôležitými aspektmi, ako je textúra, vzhľad a nutričná hodnota produktov, a predstavuje niektoré z najzaujímavejších nových produktov v tomto segmente, vrátane mäsových a mliečnych alternatív, ako aj hotových jedál a polotovarov. Správa zahŕňa výsledky prieskumu trhu od Innova Market Insights, Mintel alebo FMCG Gurus.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *