Jablková granola – Lazy Cat Kitchen

raňajky z jablkovej granoly

Blížim sa ku koncu môjho pobytu v Krakove a hoci som si to nesmierne užil, som pripravený ísť domov. Počasie je zrazu dosť chladné a mizerné a ja som si nezbalil dosť teplého oblečenia. Tiež mi chýba Duncan, Tina a moja posteľ a moja rutina.

Môj dnešný recept je jednoduchý recept na granolu, ktorý ma v poslednej dobe veľmi baví. Je to orieškové, chrumkavé a len jemne sladké vďaka použitiu jablkovej omáčky namiesto javorového sirupu. Sú to perfektné raňajky v kombinácii s vegánskym jogurtom a sezónnym ovocím – pri vytváraní tohto receptu som použila bobule, ktoré bolo ešte v sezóne, ale akékoľvek ovocie, ktoré si vychutnáte, bude rovnako dobré.

jablková granola pohánka

mokré prísady z jablkovej granoly

suché prísady z jablkovej granoly

tácka na jablkové granoly

jablková granola pečená

jablková granola pečená blízko

jablková granola zblízka

 • 30 g / 2 vrchovaté polievkové lyžice surových pohánkových krúp*
 • 30 g / ¼ šálky sušených brusníc (alebo sultánky)
 • 30 g / ¼ šálky lieskových orechov (alebo mandlí)
 • 60 g / ¼ šálky hladkej jablkovej omáčky
 • 7 g / 1 polievková lyžica mletého ľanové semená
 • 30 g / 2 lyžice odkvapkaného mandľového masla alebo tekutého oleja (napr rafinovaný kokosový olej)
 • 30 ml / 2 polievkové lyžice javorový sirup* alebo iné tekuté sladidlo
 • 100 g / 1 vrchovatá šálka celých ovsených vločiek (v prípade potreby GF)
 • 25 g / 3 lyžice tekvicových semienok (alebo slnečnicových)
 • ¾ lyžičky škorice
 • ¼ ČL sódy bikarbóny
 • 1/8 ČL jemnej soli

METÓDA

 1. Surové pohánkové krúpy namočíme do vriacej vody na 20 minút, brusnice a orechy na rovnaký čas do studenej vody. Dobre sceďte.
 2. Rúru predhrejte na 130° C / 265° F funkciu ventilátora (alebo 150° C / 300° F bez ventilátora) a vyložte veľký plech na pečenie kúskom nepriľnavého papiera na pečenie.
 3. Vo veľkej mise zmiešame jablkovú omáčku, mletý ľan, mandľové maslo (alebo olej) a javorový sirup. Dobre premiešajte, kým sa dobre nespojí, a odstavte na 10 minút, aby sa ľan aktivoval.
 4. Pridáme ovos, tekvicové semienka, scedené pohánkové krúpy, brusnice a nasekané orechy, škoricu, sódu bikarbónu a morskú soľ. Naozaj dobre premiešajte
 5. Granolovú zmes rozotrieme na pripravený plech v jednej vrstve a pečieme asi 35-40 minút. Podnos otočte a po približne 20 minútach granolu premiešajte.
 6. Pred použitím nechajte granolu vychladnúť (bude chrumkavá). Skladujte vo vzduchotesnej nádobe, pri skladovaní mimo vlhkosti vydrží niekoľko týždňov.

POZNÁMKY

*Uistite sa, že používate surovú pohánkovú kašu (na rozdiel od kaše, ktorá je pražená a má výraznú chuť). Na doplnenie príjemného chrumkavosti a výživy som použil pohánkové šroty, ale ak ich nenájdete, použite 30 g (1/3 šálky) ovsa navyše.

*Táto granola je len jemne sladká, ale ak by ste ju chceli sladšiu, pokojne pridajte ešte jednu polievkovú lyžicu javorového sirupu – nie je potrebné nič meniť.

Ak by ste chceli recept úplne bez cukru, skontrolujte tento tu. Skúšal som pripraviť túto granolu bez javorového sirupu, ale podľa môjho názoru je to príliš nepríjemné.

VÝŽIVOVÉ INFO

*na porciu ¼ šálky (1 z 8)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *