Jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom

Jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom

Jablkový koláč je vždy obľúbeným dezertom v mojej kuchyni, no priznám sa, že nie vždy mám po ruke košík plný jabĺk pripravený na pečenie. Tieto jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom sú vynikajúcou voľbou pre chvíle, keď chcete jablkový dezert, ale máte po ruke iba jedno jablko. Každý, kto piekol koláč, vie, že na vytvorenie plnky budete potrebovať aspoň niekoľko jabĺk a je pekné vedieť, že existujú nejaké možnosti pre chvíle, keď máte len jedno jablko, ktoré čaká na dobré využitie!

Tieto jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom sú skvelou voľbou na jesenné a zimné pečenie. Základom je cesto z cmaru a hnedého cukru, ktoré je okorenené mletým zázvorom, muškátovým orieškom a vanilkou. Sú plné kúskov jablka nakrájaného na kocky a kandizovaného zázvoru. Majú pevnú, ale veľmi jemnú striedku a chuť jablka a korenia preniká naozaj dobre. Sú priam návykové – a veľmi uspokojujúce, ak máte náladu na jablkový dezert.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov v týchto košíčkoch budete musieť jablko nakrájať na veľmi jemné kocky. Dá sa použiť akýkoľvek druh jablka – na rozdiel od jablkového koláča, kde potrebujete jablká, ktoré držia tvar aj pri dlhom pečení – takže pokojne použite to, čo máte po ruke. Moje jablko bolo nakrájané na kúsky, ktoré boli menšie ako 1/4 palca, čo bolo približne rovnakej veľkosti ako kúsky kandizovaného zázvoru, ktoré som použil. Jablká sa pri tejto veľkosti takmer hladko primiešali do cesta, čo dodalo košíčkám príjemnú jablkovú príchuť bez toho, aby boli mokré v dôsledku nadmernej vlhkosti.

Ak sa naozaj ponáhľate, môžete jablká nastrúhať, ale textúra je najlepšia, ak máte v týchto košíčkoch malé kúsky. A len s jedným jablkom to nezaberie veľa času. Jablko netreba ani šúpať!

Jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom

Košíčky sú zakončené vanilkovou tvarohovou polevou a posypaním kandizovaného zázvoru. V skutočnosti sú dosť chutné na to, aby sa jedli samotné, bez pridanej polevy, ale trochu smotanového syra sa k jablkovému koláču vždy hodí. Niekoľko kúskov kandizovaného zázvoru pekne spája polevu s koláčikmi a dáva tým, ktorí ich jedia, pohľad na to, čo v nich nájdu.

Jablkové koláčiky z hnedého cukru s kandizovaným zázvorom
1 1/2 šálky univerzálnej múky
1 ČL prášku do pečiva
1/4 ČL soli
1 ČL mletého zázvoru
1/4 ČL mletého muškátového orieška
1/2 šálky masla, izbovej teploty
1 šálka svetlého/zlatohnedého cukru
2 veľké vajcia
1 ČL vanilkového extraktu
1/2 šálky cmaru
1/4 šálky kandizovaných kúskov zázvoru
3/4 šálky nadrobno nakrájaného jablka (1 veľké)
1 dávka vanilkovej smotanovej syrovej polevy (recept nižšie)
kandizovaný zázvor, na ozdobu

Predhrejte rúru na 350 F. Formu na 12 muffinov vystelieme papierovými vložkami.
V strednej miske zmiešame múku, prášok do pečiva, soľ, zázvor a muškátový oriešok.
Vo veľkej mise zmiešajte maslo a hnedý cukor, kým nebudú svetlé a nadýchané. Po jednom zašľaháme vajcia a potom vanilkový extrakt. Vmiešame polovicu múčnej zmesi a následne cmar. Primiešame zvyšné suché ingrediencie a po zapracovaní takmer všetkej múky pridáme zázvor a na kocky nakrájané jablko. V hotovom cestíčku by nemali byť viditeľné žiadne pruhy múky a kúsky jablka aj zázvoru by mali byť dobre rozložené.
Cesto rovnomerne rozdelíme do pripravených košíčkov na muffiny.
Pečieme 18 – 22 minút, alebo kým špáradlo zapichnuté do stredu košíčku nevyjde čisté alebo len s niekoľkými vlhkými strúhankami. Nechajte košíčky vychladnúť na mriežke pred polevou so smotanovou syrovou polevou a zdobením kandizovaným zázvorom.

Robí 12.

Vanilkovo smotanovo syrová poleva
1/2 šálky masla, izbovej teploty
8 oz smotanový syr, izbová teplota
2 – 2 1/2 šálky cukrárskeho cukru
2 ČL vanilkového extraktu
štipka soli

Zmiešajte maslo a smotanový syr vo veľkej miske a šľahajte do hladka. Zmiešajte 1 1/2 šálky cukrárskeho cukru, vanilku a soľ a miešajte, kým nebude poleva hladká. Postupne primiešame zvyšný cukrárenský cukor, kým poleva nebude hustá a roztierateľná.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *