Je kávová usadenina dobrá pre citrónovníky? Čo vedieť!

citrónovník

Ak patríte medzi vášnivých kávičkárov a zároveň sa snažíte byť šetrní k životnému prostrediu, možno sa často pýtate, či sa s použitou kávovou usadeninou nedá robiť niečo iné, ako jej vyhadzovanie do koša.

Ak ste záhradník, ktorý pestuje citrónovníky, budete to radi vedieť kávová usadenina je dobrá pre citrónovníky. Existuje však jedna veľmi prísna podmienka, ktorú by ste mali dodržiavať, aby ste uspeli. Kávová usadenina musí byť správne rozdrvená, aby fungovala; ak nie, narobíte svojim citrónovníkom viac škody ako úžitku.

O tom, prečo je kávová usadenina dobrá pre vaše citrónovníky a ešte oveľa viac, si povieme v článku nižšie.

rozdeľovač 6

Je kávová usadenina dobrá pre citrónovníky?

Áno, kávová usadenina je vynikajúca pre vaše citrónovníky, ale iba vtedy, ak sa zníži vo vašom komposte, kým sa chemikálie neminú. Keďže kávová usadenina je bohatá na dusík, je skvelé ju pridať do pôdy pred vysadením stromu, alebo ju môžete použiť na obliekanie vrchnej časti citrónovníkov, keď to urobíte.

Po uvarení kávy do použitej kávovej usadeniny však zostáva niekoľko chemikálií. Keďže chemikálie sú také koncentrované, môžu ľahko poškodiť váš citrónovník a pôdu, ak ich nerozložíte na kompost.

ruka drží kávovú usadeninu
Obrazový kredit: Weerayuth, Shutterstock

Tipy na prípravu kávovej usadeniny pre citrónovníky

Ako už bolo uvedené, rozloženie kávovej usadeniny je najjednoduchší spôsob, ako ju použiť pre citrónovníky.

Uchovávajte mletú kávu v dóze alebo nádobe

Ak hľadáte spôsob, ako uskladniť použitú kávovú usadeninu, v každom miestnom obchodnom dome zvyčajne nájdete nádoby už za 5 dolárov.

Uistite sa, že nádoba má vzduchové otvory alebo veko nie je pevne priskrutkované. Po uvarení kávy tiež nechajte usadeninu vychladnúť namiesto toho, aby ste ju nalievali priamo do nádoby. Vlhká, naparujúca sa kávová usadenina v nádobe nakoniec zadrží vlhkosť, čo spôsobí plesnivenie usadeniny.

Zmiešajte kávovú usadeninu s hnedými materiálmi

Nikdy nie je dobrý nápad hodiť kávovú usadeninu na citrónovníky. Namiesto toho by ste mali zmiešať usadeninu s kompostom, ktorý používate.

Keďže pôda je zelený materiál, kvôli dusíku je potrebné ich zmiešať s materiálmi hnedej odrody.

Hnedý materiál pozostáva z jesenného lístia, sena, slamy alebo dokonca odrezkov kôry. Použite iba malú odmerku zeminy a premiešajte ju záhradnou vidličkou. Dobrý pomer, ktorý treba dodržiavať, sú 2/3 hnedých materiálov a 1/3 zelených materiálov. Ak potrebujete viac na vytvorenie zeleného materiálu, zvyšky jedla a odrezky trávy fungujú dobre.

kompost z kávovej usadeniny
Obrazový kredit: Neslihan Gunaydin, Unsplash

Nechajte materiál rozložiť sa šesť mesiacov

Aj keď môže byť lákavé použiť ich skôr, najlepšie je nechať kávovú usadeninu, aby sa rozpadla šesť mesiacov.

Umožnenie ich rozpadu po dobu približne šiestich mesiacov poskytuje základom čas, ktorý potrebujú na zmiešanie s inými zelenými a hnedými materiálmi. Taktiež im dáva čas zbaviť sa chemikálií, ktoré sú v určitých druhoch kávy.

Keď sú chemikálie rozložené, je čas pridať ich na strom.

Sú dobré podmienky pre vaše citrónovníky?

Kávová usadenina je dobrá pre vaše citrónovníky, keď budete postupovať podľa vyššie uvedených tipov a sú správne rozložené. Zmes mletej kávy môžete nakŕmiť priamo do vášho citrónovníka alebo ju rozriediť na tekutinu.

rozdeľovač 4

Záverečné myšlienky

V odpovedi na otázku „Je kávová usadenina dobrá pre citrónovníky“ je odpoveď áno, ak to robíte správnym spôsobom. Aj keď sa šesť mesiacov môže zdať ako dlhá doba čakania na použitie kávovej usadeniny na citrónovníkoch, oplatí sa počkať, keď stromy rozkvitnú.


Poďakovanie za najlepší obrázok: Ralphs_Fotos, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *