Je príprava kávy chemickou zmenou? Veda vysvetlila!

uvarená káva pomocou chemexu

Možno si každý deň varíte vodu na kávu, ale premýšľali ste niekedy o vede, ktorá stojí za týmto varením? Premena vody a kávovej usadeniny na chutný nápoj sa môže zdať ako mágia – najmä keď mierne odlišné procesy varenia vedú k tak drasticky odlišným príchutiam.

Ak sa vám to zdá ako niečo z hodiny vedy, možno si spomeniete na fyzikálne a chemické reakcie, o ktorých ste sa učili v škole, a čudujete sa, ktoré to sú. Pravdou je, že varenie kávy je fyzikálna zmena, nie chemická. Chemické zmeny sú však stále veľkou súčasťou procesu – najmä pokiaľ ide o praženie kávových zŕn.

rozdeľovač 4

Varenie — fyzikálny proces

Ako sa teda voda zmení na kávu, ak to nie je chemickou reakciou? Všetko to súvisí s tým, ako voda rozpúšťa veci. Keď do hrnca vložíte vo vode rozpustnú kávovú usadeninu, voda do nich vsiakne a začne vynášať chemikálie, ktoré sa už v káve nachádzajú. Nakoniec získate zmes molekúl vody a všetkých lahodných molekúl, ktoré tvoria kávu, no nové molekuly nevznikajú.

Aj keď nedochádza k žiadnej chemickej reakcii, malé zmeny v procese môžu mať stále obrovský vplyv na typ kávy, ktorú dostanete. Presné pomery rôznych typov molekúl sa menia v závislosti od spôsobu varenia. Jedným z dôvodov je, že voda nevylúhuje všetko rovnakou rýchlosťou. Najprv sa extrahujú tuky a kyseliny a potom cukry. Rastlinné vlákna sú zo všetkých posledné. To je dôvod, prečo necháte kávu lúhovať príliš dlho – horká – príliš veľa horkých vlákien sa rozpustí!

uvarená káva
Obrazový kredit: StockSnap, Pixabay

Praženie: kde dochádza k chemickým reakciám

Varenie môže byť fyzikálny proces, ale praženie je všetko chemické. Keď sú kávové zrná vystavené teplu, prechádzajú všetkými možnými chemickými zmenami. Základné stavebné kamene, z ktorých sa skladá rastlinný materiál, sa premieňajú na viac ako osemsto rôznych zlúčenín, ktoré dodávajú káve jej bohatú chuť a vôňu. Vlhkosť z fazule pri premene uniká, stráca niektoré bielkoviny a cukry a na ich mieste vznikajú nové, stráviteľnejšie molekuly. Rovnako ako proces varenia, malé zmeny v procese praženia môžu spôsobiť veľký rozdiel v konečnej teplote.

praženie kávy tradičným spôsobom vo woku
Obrazový kredit: Laszlo Mates, Shutterstock

Chémia dobrého piva

Takže ak chcete dobrý pohár Joea, čo môžete urobiť? Poznanie fyzikálnych a chemických procesov vám môže pomôcť! Najprv potrebujete dobrú fazuľu. Nerovnomerne alebo zle pražené kávové zrná nikdy nevydržia vaše obľúbené vysokokvalitné praženie. Po druhé, potrebujete rovnomerné mletie. Voda sa vylúhuje na malé častice rýchlejšie ako veľké. To je v poriadku, ak sú všetky častice vašej kávy približne rovnako veľké, ale ak je zmes jemnej a hrubej kávy, máte problém. Horké zlúčeniny sa vylúhujú z malých častíc predtým, ako sa veľké častice uvaria.

Akonáhle sa dostanete k samotnému vareniu, dva najväčšie faktory sú teplota a čas. Toľko z obrovskej rozmanitosti chutí v rôznych druhoch kávy závisí od toho, ktoré časti vašich kávových zŕn majú čas rozpustiť sa vo vode. Úlohu budú zohrávať aj rozdiely v teplote, ktoré dávajú za studena lúhovanej káve inú chuť ako štandardný nálev z horúcej vody. Keď už viete, čo sa vám páči, konzistencia je kľúčom k dosiahnutiu dobrých výsledkov.

rozdeľovač 2

Posledné myšlienky

Príprava kávy môže byť každodennou záležitosťou, ale neberte to ako samozrejmosť. Chemické a fyzikálne procesy, ktoré prevedú vašu rannú kávu od zrniek do šálky, sú zložité a fascinujúce. Niet divu, že existuje toľko rôznych druhov kávy! Keď si teda nabudúce sadnete k horúcemu nápoju z pary, venujte chvíľu oceneniu všetkých chemických a fyzikálnych zmien, ktoré to umožňujú.


Poďakovanie za najlepší obrázok: Thomas Martinsen, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *