Je tu (konečne) sezóna Etiópie – kráľovská káva

OK, pravdou je, že etiópske kávy dostávame už niekoľko mesiacov, ale pokiaľ si u nás nerezervujete dopredu, pravdepodobne ste nevideli veľa, ak vôbec nejaké, dostupné na našom zozname SPOT ponuky. Je to preto, že sa všetky vypredali pred príchodom alebo krátko potom.

Našťastie sa blížime k dosiahnutiu bodu kritického množstva, keď naraz príde dostatok kávy, takže aj tie najlepšie šarže budú dostupné na ochutnanie a nákup SPOT. Znamená to tiež, že budeme mať širokú škálu štýlov, ktoré vyhovujú všetkým potrebám. Ale aj keď sú aj stupne 4 platné a zaslúžené, rozhodol som sa tu zamerať na niektoré z najkvalitnejších špičiek v našom septembrovom fronte príchodov.

Producentky

Najlepšou vecou na post-ECX je nepochybne možnosť nakupovať kávu priamo od malých farmárov, alebo ako to často býva, od malých skupín pridružených farmárov, ktorí teraz pracujú nezávisle od väčších odborov. Nemožno si nevšimnúť, že takmer všetci farmári sú muži. Až na niekoľko výnimiek, vrátane Marty Alemu (ktorej sa káva vracia na korunovačný klenot tento rok v októbri) a Bedhatu Jibicho (ktorá, pravdaže, má viac ako 80 rokov, sa už sama v súčasnosti veľmi nefarmá) nakupovať od mnohých fariem vlastnených ženami, najmä na menšom a stredne veľkom konci spektra. Ako môže potvrdiť každý, kto navštívil Etiópiu, nie je to preto, že by tam ženy neboli zapojené do kávového priemyslu. Odhliadnuc od etiópskych rodových noriem, s veľkým potešením sme túto sezónu pridali do našej ponuky tri nové farmárky kávy: Hirut Shallo, Tewabech Tilo a Tewabech Shasho.

Po takmer 20 rokoch nakupovania etiópskej kávy môžem s istotou povedať, že Gedeb je môj obľúbený región mojej obľúbenej producentskej krajiny. Viem, že by som nemal hrať obľúbencov, ale nemôžem si pomôcť. Kombinácia šťavnatej kyslosti a veľkých, šťavnatých ovocných chutí v oboch štýloch spracovania, ktoré pochádzajú z tejto super vysokohorskej oblasti, z neho robí číslo jeden na mojom zozname.

28586 Ethiopia Yirgacheffe Gedeb 1 prané organické vrecká Beriti 113 Grainpro – ETA: 5. septembra,
28869 Ethiopia Yirgacheffe Gedeb 1 Natural Organic Chelbesa Grainpro Bags – ETA: Sep 05,
27676 Ethiopia Gedeb 1 Washed Bank Gotiti Grainpro Bags – ETA: September 14,

Elegantný a rafinovaný

Na základe toho uznávam, že väčší a vychýrený profil množstva kávy Gedeb nie je vždy to, čo vy alebo vaši zákazníci hľadáte. Niekedy chcete niečo hrubé, niekedy chcete niečo elegantnejšie a rafinovanejšie. Pre druhú skupinu máme výber z Hambela, Konga (Kochere) a Aricha (Yirgacheffe), ktoré sa chystajú doraziť, čo by malo pekne sedieť.

28452 Etiópia Guji Hambela 1 praná organická alka – 102 sáčkov Grainpro – ETA: 5. septembra,
27092 Ethiopia Yirgacheffe 1 vyprané tašky Aricha Adorsi Grainpro – ETA: 14. septembra,
28511 Ethiopia Yirgacheffe 1 umyté organické vrecká Konga Grainpro – ETA: 27. septembra,
28119 Ethiopia Yirgacheffe 1 Natural Organic Konga Grainpro Bags – ETA: Sep 27,

Prírodné, ktoré si nesmiete nechať ujsť v Madison, WI

Nakoniec, pre tých z vás na hornom Stredozápade by som bol ľahostajný, keby som nespomenul tento Shantawene Natural, ktorý sme zamierili do nášho skladu v Madisone, WI. Kvôli jedinečnej povahe globálnej logistiky sme tento rok museli byť kreatívnejší ako kedykoľvek predtým, pokiaľ ide o zasielanie kávy. To znamenalo využiť netradičné (pre nás) vstupné prístavy na to, aby sme dostali kávu do Spojených štátov amerických (Charleston, Norfolk, Halifax?!?). Toto je špeciálna káva a nie tá, ktorú by sme normálne posielali priamo do Madison. Jedinečná kombinácia zrelej červenej maliny a limetkovej limetky vám dáva závan ovocnej kyslosti, ale jazmín a pretrvávajúce kvetinové potpourri, ktoré sa na zadnej strane palety premenia na vanilku, si nesmiete nechať ujsť. Asi tak dobré, ako sa čistý prírodný štýl dostane.

28640 Ethiopia Sidama 1 Natural Organic Shantawene Grainpro Bags – ETA: Sep 14,

Všetky ponuky v Etiópii si môžete pozrieť tu. Chcete sa porozprávať o káve z Etiópie s obchodníkom? Napíšte nám: [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *