Kapitál túlavých psov: „Naše portfóliové spoločnosti produkujú o 98 % menej emisií z fariem v porovnaní s mäsovým priemyslom“ – vegkonóm

Hlavné mesto túlavého psa je fond rizikového kapitálu so zameraním na spoločnosti, ktoré robia potravinový systém etickejším a udržateľnejším. Pôsobivé portfólio fondu zahŕňa rastlinné, kultivované a presné fermentačné spoločnosti, vrátane významných mien ako napr. Miyoko’s CreameryDobrý úlovok a farmy Aleph.

Ako priekopník v investíciách do alt proteínov a biotechnológií si Stray Dog uvedomuje, že robiť investičné rozhodnutia je čoraz náročnejšie, keďže tieto sektory sa neustále rýchlo rozširujú. Partner Johnny Ream s nami hovoril o tom, ako fond zareaguje na zvýšenú konkurenciu a aká bude budúcnosť.

© Stray Dog Capital

Povedzte nám o svojom investičnom prístupe v Stray Dog Capital.
V Stray Dog Capital sa zameriavame na investície do inovatívnych spoločností v počiatočnom štádiu v sektoroch potravín, nápojov a biotechnológií, ktoré vedú k zdravšej, humánnejšej a udržateľnejšej budúcnosti.

Naše portfólio tvorí viac ako 30 startupov vrátane Upside Foods, Daring, BlueNalu a mnohých ďalších. Boli sme tiež prvými investormi v Beyond Meat. Naše spoločnosti z rastlinného portfólia produkujú o 98 % menej emisií z fariem v porovnaní s mäsovým priemyslom a o 90 % menej emisií z fariem v porovnaní s celkovým potravinárskym priemyslom.

Ako sa zmenila rastlinná investičná scéna, odkedy ste nastúpili do Stray Dog?
Za posledných pár rokov sa v rastlinnom priestore objavilo viac značiek, čím sa rozvinula väčšia konkurencia. To je dôvod, prečo sa Stray Dog Capital zameriava na spoločnosti, ktoré odomykajú nové produkty prostredníctvom technológie a slúžia širšiemu trhu.

Odvážne kura
©Daring

V poslednej dobe sa tiež kladie čoraz väčší dôraz na produkty na rastlinnej báze s čistejším označením. Na začiatku išlo skôr o replikáciu zážitku z tradičných mäsových či mliečnych výrobkov; ten istý cieľ stále existuje, ale s ostrejším pohľadom na zatraktívnenie označenia zložiek s nutričnými profilmi, ktoré slúžia potrebám spotrebiteľov.

Aké produkty by sme mali sledovať z hľadiska rušivého potenciálu v roku 2023?
Viac ako čokoľvek iné nás zaujímajú nové technológie a prístupy, ktoré sa líšia od čohokoľvek iného, ​​čo existuje. Radi vidíme, ako sa technológia používa na vytváranie produktov vyššej kvality na rastlinnej báze, ideálne na úrovni nákladov, ktoré poskytujú lepší prístup pre spotrebiteľov, s výrobnými metodológiami, ktoré umožňujú rýchle škálovanie.

„Teším sa na investície do ďalších produktov na báze húb, celých alternatívnych bielkovín a alternatívnych produktov z morských plodov“

Čisté etikety a rastlinné produkty, ktoré sú pre vás lepšie, pre nás zostávajú kľúčovou oblasťou, pretože spotrebiteľské vnímanie rastlinných produktov sa mení a krátky, rozpoznateľný zoznam zložiek sa stáva faktorom pri nákupe rastlinných produktov. proteínové alternatívy. V roku 2023 sa tiež tešíme na investície do ďalších produktov na báze húb, celých alternatívnych bielkovín a alternatívnych produktov z morských plodov.

Aleph Farms_Technion - Izraelský technologický inštitút
©Aleph Farms

Ako sa pozeráte na rastúci trend investícií celebrít do alternatívnych proteínových spoločností?
Investícia celebrít môže byť atraktívnou príležitosťou pre alternatívne proteínové spoločnosti, najmä ak má investor celebrít záujem zapojiť sa z marketingového alebo brandingového hľadiska. Zapojenie nad rámec vypísania šeku z neho robí vzťah s pridanou hodnotou a môže slúžiť ako skvelý spôsob, ako vzbudiť záujem o rozvíjajúcu sa značku. V konečnom dôsledku však spotrebitelia rozhodnú, ktoré startupy uspejú a ktoré zlyhajú – produkty budú musieť stáť samostatne. Investície celebrít vnímam skôr ako potenciálny akcelerátor, než ako záruku úspechu.

Ako vyzerá budúcnosť trhu s luxusnými rastlinnými potravinami?
K dnešnému dňu sme videli množstvo spoločností, ktoré vyvíjajú rastlinné alternatívy k potravinám, ktoré sú na trhu považované za gurmánske, luxusné alebo delikatesné. Startupy sa často sústreďujú na počiatočný produkt tohto charakteru, aby demonštrovali svoju technológiu a zároveň zostali kapitálovo najefektívnejšie, ako je to len možné, pretože tieto druhy potravín zvyčajne dosahujú vysoké ceny, čo umožňuje startupu vytvárať slušné marže, ktoré môžu financovať operácie.

Vo väčšine prípadov, ktoré sme videli, majú tieto spoločnosti dlhodobé plány na vytvorenie väčšieho radu produktov, ktoré sa podobajú tradičnejším typom potravín na rastlinnej báze, ale urobia tak ďalej v procese škálovania, kde je možné dosiahnuť efektivitu.

UPSIDE-Potraviny-Kura-Nugety
©UPSIDE Foods

Aké prekážky vstupu existujú s týmito luxusnými potravinami?
Jednou z prekážok, ktorá existuje pri výrobe luxusných potravín, najmä ak kategorizujeme veľa potravín na báze buniek týmto spôsobom, je legislatíva. Singapur je jedinou krajinou na svete, kde je komerčne dostupné mäso vypestované v laboratóriu. USA v súčasnosti nepovoľujú predaj mäsa vypestovaného zo živočíšnych buniek, hoci množstvo startupov vyvinulo produkty, ktoré sú pripravené na komerčnú výrobu, vrátane spoločností v našom portfóliu, ako je Upside Foods.

Regulačné orgány sa v tomto bode už roky aktívne vzdelávajú v tejto oblasti, takže som presvedčený, že USA v blízkej budúcnosti prijmú legislatívu na legalizáciu predaja pestovaného mäsa, hoci to bude vyžadovať čas a značné zdroje, kým sa tieto ponuky rozšíria. z dlhodobého hľadiska.

Pestované produkty z morských plodov BlueNalu
©BlueNalu

Keď Stray Dog Capital zhromažďuje svoj tretí fond, kam chcete investovať? Zaujímajú vás tieto „luxusné potraviny“?
Keď získavame náš tretí fond, zaujímame sa najmä o startupy s novými technológiami, ktoré odomykajú nové možnosti pre udržateľnejšie potraviny. Mohlo by ísť o celý rad kategórií v rámci rastlinných alebo bunkových podnikov alebo startupov, ktoré podporujú potravinárske spoločnosti s novými produktmi a službami, ktoré slúžia ako podporné technológie. Naším cieľom je pomôcť posunúť náš potravinový systém na novú úroveň udržateľnosti prostredníctvom inovácií, ktoré nám umožňujú vyrábať potraviny, ktoré potešia spotrebiteľov a zároveň budú slúžiť našej planéte zodpovedne. Sme presvedčení, že zlepšenie nášho potravinového systému ponúka veľký potenciál pre ekonomický zisk a dopad na planétu.

Národná asociácia rizikového kapitálu tvrdí, že v priemere 25 – 30 % všetkých startupov podporovaných rizikovým kapitálom zlyhá. Naše portfóliové spoločnosti fungujú dobre – pokiaľ ide o udržanie portfólia, sme ďaleko pod priemerom v odvetví. Plánujeme naďalej podporovať najlepšie príležitosti, ktoré vidíme v kategóriách, do ktorých investujeme.

Aké sú vaše plány na najbližšie mesiace?
Do konca roka plánujeme ukončiť získavanie finančných prostriedkov pre náš tretí fond a potom sa zameriame na nasadenie tohto kapitálu aspoň na ďalšie dva roky. Naďalej vidíme skvelé príležitosti v oblasti rastlín a tešíme sa na partnerstvo s podnikateľmi, ktorí zdieľajú našu túžbu pretvoriť náš potravinový systém.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *