Kopi Luwak – Najzaujímavejšia, znepokojujúca a drahá káva na svete – 2022

Nenapadá mi žiadna iná kávová špecialita, ktorá rozdeľuje názory tak, ako káva Kopi Luwak z Indonézie, známa aj ako káva z mačacích hovienok.

Niektorí prisahajú na jeho obzvlášť hladkú a jemnú chuť, niektorí ho chcú len vyskúšať, pretože je drahý, zatiaľ čo iní ho odsudzujú kvôli negatívnym titulkom.

Čo je Kopi Luwak a odkiaľ pochádza?

Kopi Luwak je názov jednej z najdrahších káv na svete. Pred spracovaním musí kávovú čerešňu najprv zjesť, stráviť a vylúčiť zviera podobné lasici nazývané ázijská palmová cibetka. Proces trávenia fermentuje kávové zrná, aby získali jedinečné vlastnosti.

„Kopi“ znamená v indonézštine „káva“ a „Luwak“ je názov pre palmová cibetka (aka macko, líška)druh, ktorý je najbližšie príbuzný mongees a lasiciam. Nočný živočích pochádza z celej južnej a juhovýchodnej Ázie.

Indonézska odroda, ktorá žije na indonézskych ostrovoch Sumatra, Jáva a Sulawesi (všetko známe pre kvalitnú kávu, ktorá odtiaľ pochádza) je najznámejšie. Kopi Luwak je teraz registrovaná značka a môže ho používať iba indonézska káva z týchto ostrovov.

Cibetková mačka Mongoose

Ako sa „vyrábajú“ fazuľa Kopi Luwak

Počiatky používania kávových zŕn fermentovaných trávením zvierat siahajú do holandských kolónií 18. storočia.

In 1883Alfred Brehm, svetoznámy zoológ, pozoroval miestnych ľudí, ako zbierajú zo zeme kávové zrná strávené divou zverou a pripravujú si z nich nápoj. Bola to jediná káva, ktorú si miestni obyvatelia mohli nechať pre seba, nezbierali ju šéfovia plantáží na export do koloniálnych krajín.

Takto sa zbiera Kopi Luwak.

  1. Cibetkové mačky radi maškrtia na zrelých kávových čerešniach. Selektívne jedia len tie najzrelšie a najsladšie čerešne, na ktoré narazia.
  2. Zvieratá však dokážu stráviť iba dužinu čerešní, nie kávové zrná. Počas tráviaceho procesu vlhké prostredie a niektoré tráviace enzýmy spúšťajú mokrú fermentáciu, ktorá mení chuť kávového zrna.
  3. Tak ako mačka má svoj odpadkový box, aj Luwak má špecifické miesto, kam sa vždy vracia, aby vykonával svoje záležitosti.
  4. Farmári kávy zbierajú výlučky.
  5. Výkaly cibetky obsahujúce kávové zrná podliehajú rozsiahlemu čisteniu a sušeniu.
  6. Až keď sú zrná nepoškvrnené, odvezú sa do špeciálnych testovacích stredísk, kde sa zisťuje kvalita, a ďalej sa spracovávajú alebo expedujú.
Cibetkové mačacie výkaly

Zaujímavé, však?

Je bezpečné piť Kopi Luwak?

Napriek svojmu trochu zvláštnemu pôvodu, ako sa žartom nazýva aj káva „cat poo“, je bezpečná na konzumáciu.

Zrná Kopi Luwak sú po zbere dôkladne umyté a dezinfikované a proces praženia 370 °F+ zaisťuje úplnú sterilizáciu.

Kavička? Ako vlastne chutí Kopi Luwak?

To všetko môže spočiatku znieť dosť nevkusne, ale poskytuje to výrazný, komplexný chuťový profil, ktorý znalci kávy oceňujú.

Kopi Luwak má plnú, ale jemnú chuť, ktorá pôsobí zemitá, trochu zatuchnutá, s nádychom čokolády. Horké látky v káve sa pri fermentačnom procese štiepia a obsahujú aj menej kyselín.

Kopi Luwak som mal pri jedinej príležitosti a nebolo o čom písať domov. ale stálo ma to 39 dolárov…

Prečo je Kopi Luwak taký drahý?

Určite ste už počuli, že táto káva je jednou z najdrahších na svete. Celková „prirodzená“ úroda Kopi Luwak za rok sa pohybuje len medzi 200 – 300 kilogramami. Sú to fazule zbierané vo voľnej prírode.

Farmári kávy začali chovať Luwakov v klietkach a kŕmiť ich kávovými čerešňami, čo zvyšuje ich úrodu. Viac o tom poviem neskôr.

Koľko stojí Kopi Luwak v roku 2022?

Farmovaný Kopi Luwak stojí 50 dolárov za libru, s divokým zberom Kopi Luwak dosahuje 600 dolárov za libru. Ak ju nájdete v kaviarni, cena šálky kopi luwak z farmy sa bude pohybovať okolo Cena jednej šálky kávy kopi luwak sa pohybuje okolo 35 USD, pričom divoká odroda stojí približne 100 USD.

Takže áno, z Kopiho Luwaka si pravdepodobne neurobíte svoju pravidelnú rannú šálku kávy…

Stojí Kopi Luwak za tú cenu?

No ak to porovnávate so všeobecne kvalitnou kávou, musel by som povedať nie, nestojí za 10x vyššiu cenu.

Nie je to 10x lepšie.

Mali by ste to skúsiť, ak máte šancu?

Áno, určite by ste si to mali pridať do svojho bucket listu (ako to urobil Jack Nicholson vo svojom filme) a vyskúšať, ak budete mať príležitosť. Pitie šálky Kopi Luwak je špeciálna pochúťka, o ktorej je život.

Znepokojivá pravda za niektorými farmami Kopi Luwak

Keďže pestovatelia kávy ju môžu predávať za vysoké ceny, hľadali spôsob, ako získať viac zŕn Kopi Luwak.

Začali chovať cibetky v stiesnených klietkach, kde boli kŕmené výlučne kávovými čerešňami, aj keď prirodzená strava divých cibetiek zahŕňa iné ovocie, hmyz a malé plazy.

Na takýchto farmách žijú v zajatí za podvýživy a nehygienických podmienok. Toto je jednoznačne týranie zvierat a je to znepokojujúce.

Cibetková káva Mačka Mangoose

Má tiež negatívny vplyv na chuť kávy, keďže zviera nie je držané na správnej diéte.

Niektorí farmári pokročili a začali s ekologickým pestovaním. Na svojej kávovej plantáži budujú ďalšie výbehy, kde môžu zvieratá voľne pobehovať, jesť najzrelšie kávové čerešne ako vo voľnej prírode a nájsť ďalšie zdroje potravy, ktoré by inak našli vo svojom prirodzenom prostredí.

Ak hľadáte Kopi Luwak, majte na pamäti vyššie uvedené a uistite sa, že vaše fazule pochádzajú z voľne žijúcich cibetiek alebo z fariem s udržateľným zdrojom.

Ostatné kávové zrná „vyrobené“ zvieratami

Ako už viete, značku Kopi Luwak môžu používať iba 3 indonézske ostrovy.

Ale iné miesta vytvorili svoju vlastnú jedinečnú zmes živočíšnych fermentovaných kávových zŕn:

  1. Alamidová káva: Cibetková mačacia káva z hôr južného Mindanaa na Filipínach sa predáva pod názvom Kape Alamid alebo Phillippine Cibet coffee.
  2. Black Ivory: V Thajsku sa ľudia nespoliehajú na cibetky, ale na oveľa väčšie zvieratá: slony. „Veľkou“ výhodou je, samozrejme, to, že slony jedia a kakajú oveľa viac ako malé cibetky, čo vedie k väčšej úrode. Slony sú kŕmené zrnkami thajskej kávy Arabica rastúcimi v horách a káva z nich sa dostáva do špeciálnych kaviarní pod názvom Black Ivory.
  3. satipo: V Peru sa veľmi kvalitná značka kávy vyrába pomocou tzv kabátec peruánsky. Odborníci na kávu znalejší ako ja tvrdia, že Satipo je absolútne najlepšie na svete. Je to tiež veľmi, s cenami dosahujúcimi viac ako 200 dolárov za libru.
  4. Opičí pergamen: Kávové čerešne žuvali a vypľúvali opice Rhesus vo vzdialených džungliách Indie. V súčasnosti je to najdrahšia káva na svete.

Tieto kávy som ešte nemal, takže ich chuť nemôžem komentovať.

Tak, čo si myslíte o káve Cibet Cat? Skúsili by ste to?

Dajte mi vedieť v komentári!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *