Kvitnú kávovníky? Fakty o pestovaní kávy, ktoré by ste mali vedieť!

kvety kávovníka arabica

Čo môže byť lepšie ako kávovník, ak milujete kávu a rastliny? Mnoho záhradníkov sa pýta, či ich kávovníky kvitnú počas jarnej sezóny. Odpoveď je áno, robia. Kávovníky vykvitnú na jar nádhernými, aromatickými bielymi kvetmi, aby neskôr uvoľnili miesto pre produkciu bobúľ.

Ak patríte medzi vášnivých kávičkárov, pravdepodobne už viete, že káva pochádza z celkom úžasnej rastliny. Prečo je však jedinečný, okrem toho, že vyrába náš obľúbený nápoj na svete? Na túto a ďalšie otázky odpovieme v článku nižšie.

rozdeľovač 6

Všetko o kávovníku

Teraz, keď už viete, odkiaľ pochádza vaša aromatická, lahodná šálka kávy, možno by vás zaujímala samotná kávovník.

kávové kvety
Obrazový kredit: Sagoe, Pixabay
Spoločný názov: Kávovník, arabská káva
Botanický názov: Káva Arabica
Typ rastliny: Trvalka
rodina: Rubiaceae, Madder
Plná veľkosť: 6 až 15 stôp vysoký a 6 až 15 stôp široký
Doba kvitnutia: Jar
Farba kvetu: biely
Vystavenie: Čiastočné slnko
pH pôdy: Kyslé
Typ pôdy: Vlhký
Rodná oblasť: Afriky
Zóna odolnosti: 9 až 11 (USDA)
Toxicita: Toxický pre ľudí a domáce zvieratá

Aké sú rôzne druhy kávových rastlín?

Na trhu sú tri druhy kávovníka.

libérijská káva (coffea liberia) kvety
Obrazový kredit: Cheng Wei, Shutterstock

Coffea Arabica Look

Považuje sa za trpasličiu kávovníkovú rastlinu a dorastá len do výšky približne 12 palcov. Ak hľadáte kávovník, ktorý môžete chovať vo vnútri, je to pre tieto podmienky najlepšia rastlina.

Coffea Liberica

Liberica pochádza zo západnej a strednej Afriky. Plody produkované rastlinou sú veľké a obsahujú o niečo viac kofeínu ako fazuľa Arabica a menej kofeínu ako fazuľa Robusta.

Coffea canephora

Táto káva je známa aj ako káva Robusta a pochádza zo subsaharskej Afriky. Zatiaľ čo rastliny sú robustné, káva nie je taká populárna, pretože sa o nej hovorí, že má horkú chuť a je silnejšia a drsnejšia ako bežnejšie zrná Arabica.

Tipy na starostlivosť o kávovník

Kvety sú nádherné a aromatické bez ohľadu na druh kávovníka, ktorý sa rozhodnete pestovať. Tu je niekoľko tipov na starostlivosť o vašu kvitnúcu kávovníkovú rastlinu.

kávové kvety
Obrazový kredit: vandelinodias, Pixabay

Doprajte mu dostatok slnečného svetla

Kávovníkom, ako si viete predstaviť, sa najlepšie darí v teplejších klimatických podmienkach. Ak žijete v chladnejšom podnebí, budete chcieť dať svoje rastliny na plné slnečné svetlo. Ak však žijete v tropickom prostredí, môžete si vystačiť so škvrnitým slnečným žiarením, aby vaša kávovník prekvital a kvitol.

Udržujte teplotu teplú

Kávovníky majú radi teplo, čo je logické, keďže ide o tropické rastliny. Teplota by mala byť medzi 65 a 75,2 stupňami Fahrenheita, aby vaše rastliny prekvitali. Rastliny nebudú kvitnúť a trpieť pri teplotách pod 65 stupňov Fahrenheita.

Zabráňte tomu tak, že počas zimy a jesene presuniete svoje kávovníky dovnútra a umiestnite ich pod pestovateľské LED svetlá, aby boli zdravé, bezpečné a teplé.

Toto je len niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať vaše kávovníky živé, zdravé a pripravené kvitnúť na jar. Pamätajte, že najlepšie výsledky dosiahnete pri vysokých teplotách a dostatku slnečného žiarenia.

rozdeľovač 4

Záverečné myšlienky

Áno, kávovníky kvitnú. Majú nádherné, aromatické biele kvety a kvitnú na jar. Ak chcete pestovať svoje vlastné kávovníky, mali by ste byť schopní to úspešne urobiť podľa vyššie uvedených tipov. Dúfame, že budete mať úspech a nakoniec uvaríte čerstvú šálku zo svojej úrody.


Kredit za obrázok: Byron Ortiz, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *