Maloobchodníci sa zameriavajú na dostupné alternatívne proteínové produkty, keďže investície dosahujú 1,7 miliardy dolárov – vegconóm

Správa od Sieť investorov FAIRR zistila, že maloobchodníci čoraz viac vyvíjajú cenovo dostupnejšie produkty s alt proteínmi, ktoré uspokojujú dopyt spotrebiteľov a zároveň pracujú na svojich vlastných klimatických cieľoch.

Čísla sú založené na FAIRR’s Udržateľné zapojenie bielkovínktorú podporuje 84 investorov a spolupracuje s 23 spoločnosťami. Niekoľko z týchto spoločností nedávno uviedlo na trh cenovo dostupné možnosti rastlinného pôvodu – napríklad sortiment Plant Chef od spoločnosti Tesco je o 11,6 % lacnejší ako porovnateľné mäsové výrobky vlastnej značky, zatiaľ čo Walmart teraz ponúka produkty na rastlinnej báze ako súčasť svojej značky Great Value.

„Začíname vidieť svet, v ktorom sú mäso a mliečne výrobky rastlinného pôvodu rovnako dostupné ako konvenčné produkty živočíšneho pôvodu“

Investície do alt proteínov dosiahli v prvej polovici tohto roka 1,7 miliardy USD, čo je nárast o 2 % od rovnakého obdobia v roku 2021. Očakáva sa, že alt proteíny budú do roku 2035 predstavovať 10 – 45 % globálneho trhu s proteínmi a 25 %- 50 % do roku 2050.

Inflácia uzatvára medzeru

Keďže inflácia prudko tlačí nahor ceny mäsa a mliečnych výrobkov, cenový rozdiel s rastlinnými alternatívami sa zmenšuje. Pred tromi rokmi stál Oatly takmer 2,5-krát viac na liter ako kravské mlieko, no rozdiel je teraz len 12 %.

Zatiaľ čo cena rastlinného mäsa v tomto roku vzrástla o 3 %, konvenčné mäso o 6 %. Tento vývoj naznačuje, že cenová parita nemusí byť ďaleko, pričom podľa niektorých odhadov by sa mohla dosiahnuť už v budúcom roku.

Súcit teľacích kráv vo svetovom poľnohospodárstve
©Compassion in World Farming

“Apollo-13 moment”

V máji FAIRR varoval, že živočíšny priemysel čelí „Apollo-13 momentu“ a bude zúfalo potrebovať prijať alternatívne proteíny, aby sa zabránilo katastrofe. Sieť investorov uviedla, že zmena klímy už vážne ovplyvňuje zisky niektorých výrobcov mäsa a mliečnych výrobkov, zatiaľ čo investori presúvajú svoj kapitál inam.

Predchádzajúca správa FAIRR z decembra varovala, že priemysel nie je pripravený na prechod k udržateľnejšej budúcnosti. Analýza, ktorú organizácia zverejnila pred rokom, tiež zdôraznila rušivý potenciál pestovaného mäsa, ktoré v roku 2021 dostalo viac ako 500 miliónov dolárov na investície.

„Inovácie v oblasti alternatív mäsa narúšajú trh s komoditami a prinášajú spotrebiteľom nové, udržateľnejšie možnosti výberu,“ povedal Jeremy Coller, predseda a zakladateľ iniciatívy FAIRR. „V kombinácii s infláciou, ktorá zvyšuje ceny tradičného mäsa a mliečnych výrobkov rýchlejším tempom ako alternatívy, začíname vidieť svet, v ktorom sú mäso a mliečne výrobky rastlinného pôvodu rovnako dostupné ako bežné živočíšne produkty. Počas šiestich rokov, keď spoločnosť FAIRR viedla túto angažovanosť investorov, sme videli, ako sa konverzácia s poprednými potravinárskymi značkami zmenila z toho, či zvážiť alternatívne proteínové produkty, na to, ako rýchlejšie škálovať, aby sme držali krok s dopytom spotrebiteľov.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *