manuálne vs. automatické vs. super automatické; Je to dosť komplikované! » CoffeeGeek

Keď som sa prvýkrát zamiloval do espressa a učil som sa, ako si ho pripraviť doma, v podstate existovali štyri typy strojových technológií, ktoré by dokázali pripraviť skutočné espresso (nezahŕňam variče a táborové espresso zariadenia):

  • Ručné strojezaložené na pákach, ktoré by využili silu vašej ruky na pretlačenie vody cez posteľ s kávou alebo natiahnutie pružiny na vykonanie práce.
  • Poloautomatickýčo boli stroje, ktoré mali vnútorné poháňané čerpadlo, ktoré tlačilo vodu cez kávové lôžko, keď ste aktivovali spínač, a prestali tlačiť vodu, keď ste spínač deaktivovali.
  • Automatickyčo boli stroje, ktoré používali vnútornú pumpu, ale mali aj nejaký druh volumetrickej kontroly množstva vody použitej na prípravu espressa. Stlačili by ste tlačidlo a stroj by automaticky aktivoval čerpadlo a dodal vopred nastavené množstvo vody pred deaktiváciou čerpadla.
  • Super Autotechnológia, ktorá prišla do domácich espresso kávovarov okolo roku 2000; obsahuje vnútorný mlynček a ubíjací mechanizmus, ktorý preberá celý proces prípravy espressa. Stlačením tlačidla prístroj pomelie kávu, presunie ju do sparovacej komory, zhutní ju a uvarí pomocou pumpy na vytvorenie tlaku, pričom pred vypnutím dodá vopred nastavený objem vody. Použitý puk je potom vyhodený do vnútorného odpadkového koša.

To bol štandard po mnoho desaťročí (super Auto prichádza neskoro). Na domáce espresso si môžete kúpiť ručné stroje, poloautomaty a automaty siahajúce až do 80. rokov minulého storočia. V roku 2000 sa k nim skutočne pripojil Super Auto (hoci superautomatické espresso kávovary na komerčné použitie vynašiel začiatkom 90. rokov 20. storočia jeden zo spolumajiteľov mlynčeka Baratza, Kyle Anderson).

Veci sa však za posledných päť rokov zmenili. Trochu. Prvá a posledná kategória — Manual a Super Auto — už nie sú také, aké boli. Teraz sú na trhu nové technológie (niektoré prerobené staré technológie), ktoré dramaticky rozširujú tieto kategórie. Tu je prvá kategória manuálov.

Manuálne kávovary na espresso

Manuálne stroje na espresso sú tradične založené na páke.

Páka sa používa jedným z dvoch spôsobov: buď stlačíte páku, aby ste natiahli silnú pružinu vo vnútri zariadenia na espresso, a akonáhle páku pustíte, pružina sa uvoľní a stlačí piest, ktorý zase tlačí vodu na varenie cez lôžko. kávy.

Druhá konštrukcia páky je to, čo niektorí nazývajú priama páka. To znamená, že vaša ruka, vaše svaly priamo tlačia na piest, ktorý tlačí vodu na varenie cez lôžko kávy.

Oba typy strojov sú napájané a využívajú túto energiu na ohrev a reguláciu teploty vody v bojleri. Na prevádzku čerpadla sa nepoužíva žiadna elektrická energia. Nie je tu žiadny vypínač na varenie, len vypínač ohrievača vody. Sú to v podstate veľký kotol s pripojenými pákovými ramenami.

V druhej polovici prvého desaťročia tohto storočia sa na trh dostal manuálny, cestovný espresso stroj Handpresso. Namiesto pák alebo elektromechanických púmp by toto zariadenie využívalo druh bicyklovej pumpy na nafúknutie komory, aby sa vytvoril tlak vzduchu (až do 6 BAR!) na prípravu espressa. Toto bol určite manuálny stroj na espresso, ale nebol elektrický; museli ste ho zásobiť vriacou vodou.

Pumpa na bicykel, prvé vydanie handpresso espresso kávovaru.

Ďalším veľkým zariadením, ktoré prišlo a otriaslo týmto trhom, bol kávovar na espresso Mypressi. Vyzeralo to ako nástroj z roku 2001: Space Odyssey. Bol manuálny v tom, že neexistovalo žiadne čerpadlo, žiadny vypínač, ale používali malé dusíkové kapsuly, rovnakého druhu, aké sa používajú v dávkovačoch šľahačky, na pretláčanie vody pod vysokým tlakom cez lôžko kávy. (pozn. red. – nie som si istý, či by som to nazval manuálnym strojom, keďže používa kapsuly s tlakom plynu).

Handpresso vedľa smutne zmiznutého plynového espresso kávovaru MyPressi.

Odvtedy pribudli ďalšie zariadenia. Dokonca jedna spoločnosť navrhuje špeciálny uzáver pre Aeropress, aby mohol vytlačiť nápoj, ktorý sa blíži skutočnému espressu, v závislosti od toho, ako silno stlačíte piest Aeropressu.

Nedávno sme mali Flair Espresso Machine a Cafelat Robot, čo sú obidva veľmi manuálne espresso stroje a oba používajú pákový systém na priame pôsobenie tlaku na sparovaciu vodu, ktorá sa potom pretlačí cez lôžko kávy. Ale obe sú úplne mechanické, bez elektriny. Vodu dodávate do prístroja.

Espresso kávovar Flair.

Vlastním zariadenie Flair a môžem vám povedať, že varí skutočné espresso. Je to pracovná záťaž a nemôžem ľahko produkovať jednu dávku za druhou, ale varí sa z nej skutočné espresso, ktoré je chutné a uspokojujúce. Nedokáže napariť mlieko, ale pripraví uspokojivé espresso! Vidím majiteľov robotov na Facebooku neustále hovoriť o svojich šikovných strojoch Cafelat a o tom, ako veľmi ich zbožňujú pre ich použiteľnosť a výkon.

Takže teraz sa zdá, že kategória Manual presahuje len pákový stroj La Pavoni alebo Elektra Micro Casa a Leva (s láskou nazývaný MCaL).

Super automatika

Super automaty sú mladou kategóriou, ale odkedy sa prvýkrát dostali na domáci trh začiatkom roku 2000, zaznamenala veľký prevrat.

Breville Oracle a Breville Oracle Touch sú podľa modernej definície pojmu považované za super automatiky, aj keď rozhodne nie sú ako žiadne super automaty inde na dnešnom trhu.

Zaškrtávajú takmer všetky políčka:

  • Automaticky melie kávu,
  • Dávkujte kávu automaticky,
  • Utláčajte kávu automaticky,
  • Kávu uvarte s vopred nastavenou objemovou dávkou vody.
  • Para a napenenie mlieka, automaticky a
  • V prípade Oracle Touch vám dokáže pripraviť nápoje takmer 100% automaticky prostredníctvom systému menu na obrazovke.

Jednou oblasťou, v ktorej sa stroje Oracle líšia od všetkých ostatných super automatík, je to, že používajú tradičný 58 mm portafilter a vy ako používateľ musíte presunúť portafilter z oblasti mlynčeka do skupinovej hlavy a znova ho odstrániť, aby ste mohli dávkovať strávil puk kávy. Všetko ostatné na strojoch je automatizované, vrátane teplotne presného naparovania a napenenia mlieka.

Mal som možnosť pracovať so strojmi Oracle Touch, keď som bol pred rokom najatý ako barista na niektorých špeciálnych akciách v obchode s prémiovými kuchyňami. Je to pôsobivý kus súpravy. Na prípravu espressa alebo duseného či speneného nápoja tak dobré, ako by ste našli v ktorejkoľvek kaviarni, je potrebný koncept super automatiky a osvedčených a skutočných vecí „baristickej úrovne“, ako je portafilter komerčnej kvality. .

Celkovo sa zdá, že celý systém kategórie espresso kávovarov sa otriasa a zahŕňa nové a odlišné technológie. Vzrušujúce časy!


Natia miluje kávu a užíva si príležitosť o nej písať. V minulosti súťažila na regionálnych baristických súťažiach, a hoci už nie je baristkou, hovorí, že jej v žilách koluje espresso.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *