Menu Hacks: Psychológia za dizajnom menu

Vašou najcennejšou súčasťou marketingu ako majiteľa reštaurácie je premyslene navrhnuté menu. Inzeruje vaše ponuky a zároveň zvyšuje ziskovosť vašej reštaurácie. Menu inžinierstvo je strategický proces navrhovania menu na maximalizáciu zisku. Vyžaduje si to analýzu ziskových a najobľúbenejších položiek ponuky. Pomocou techník psychológie menu na zvýraznenie týchto položiek môžu reštaurácie zostaviť menu najefektívnejším spôsobom.

Najprv musíte analyzovať položky ponuky, aby ste našli tie najobľúbenejšie a najziskovejšie, čo je dôležité, pretože na základe týchto položiek budete zostavovať svoje menu. Uistite sa, že vaše menu je správne ocenené pre maximálny zisk a pochopiť popularitu položky pomocou matica menu. Po analýze položiek ponuky a ich primeranom ocenení môže zábava začať s týmito návrhárskymi trikmi.

Prvým komponentom, ktorý treba zvážiť pri návrhu menu, je jeho skenovateľnosť. Preto chcú reštaurátori upútať pozornosť hostí svojimi vysoko ziskovými položkami. Prieskum ukazuje, že zákazníci si pravdepodobne objednajú jednu z prvých položiek, ktoré upútajú ich pozornosť. Keďže hostia minú len priemerne 109 sekúnd Pri pohľade na váš jedálny lístok musí byť navrhnutý tak, aby hostia ľahko našli kľúčové položky alias skenovateľné.

Chcete sa vyhnúť preplneným rozloženiam, obmedziť výber položiek a vytvoriť prirodzený tok. Stáva sa vám niekedy, že vás ohromí pohľad na príliš veľa možností? Ide o psychologickú teóriu známu ako „paradox výberu“, ktorá predpokladá, že čím viac možností máme, tým väčšiu úzkosť pociťujeme, zatiaľ čo príliš málo možností spôsobuje, že sa spotrebitelia cítia nesprávne prezentovaní. Zlaté číslo pre možnosti stravovania je 7 za kategóriu. Čokoľvek nad sedem položiek môže prepadnúť zákazníkov a viesť k zmätku a zmätok môže spôsobiť, že sa predvolene vrátia k „zvyčajnému“ namiesto skúšania novej položky ponuky. Nie je hanba zostať pri tom, čo poznáte, no dobre navrhnutý jedálny lístok vás navnadí vyskúšať niečo iné alebo drahšie.

 • Obmedziť možnosti.Psychológovia navrhujú, aby reštaurátori obmedzili možnosti na kategóriu na zlaté číslo, okolo 7 položiek, na základe teórie „paradoxu výberu“. Obmedzenie možností môže zvýšiť dojem, že spotrebitelia urobili správnu voľbu, čo následne privádza zákazníkov späť. v odvetví, kde opakovaní zákazníci tvoria približne 70 % tržieb, je konečným cieľom primäť hostí, aby sa vracali. (Mentálna niť)
 • Uvoľnite sa. Vyhnite sa preplneným rozloženiam a vyberte si ľahko čitateľné písma a veľkosti písma. Držte sa viditeľných názvov jedál a jasných sekcií.
 • Miesto, miesto, miesto! Psychológovia študovali očné vzory spotrebiteľov a zistili, že naše oči majú tendenciu pohybovať sa najskôr do stredu ponuky, potom prejsť do pravého horného rohu a následne do ľavého horného rohu. Toto je známe ako „Zlatý trojuholník“. Umiestnite svoje najziskovejšie položky ponuky do týchto popredných lokalít nehnuteľností (Webstaurant)
 • V prípade potreby použite slovníky. Niektorí patróni sa môžu cítiť zastrašovaní neznámymi menami a môžu ich odradiť od objednávania luxusne znejúcich jedál. Slovník môže poskytnúť viac kontextu, takže hostia budú mať istotu, že robia informované rozhodnutie a správnu voľbu.

Ďalej zvážte schopnosť ponuky zasiahnuť zmysly zákazníka. Upútajú vás jedlá? Vyvoláva jedálny lístok emócie? Podľa konzultanta reštaurácie Aaron Allenfarby dokážu vyvolať rôzne typy pocitov a „motivovať“ správanie. Napríklad; modrá má upokojujúci účinok, zatiaľ čo červená môže stimulovať chuť do jedla a pocit naliehavosti a žltá priťahuje našu pozornosť. Zabavte sa pomocou okrajov, tieňovaných políčok a bieleho priestoru na zvýraznenie konkrétnych a ziskových položiek. Preplnenie jedálneho lístka fotografiami môže zlacniť dojem z jedálneho lístka, ale pekne vyzerajúci obrázok vedľa jedla môže zvýšiť predaj o 30 %.

Ďalšou taktikou je písanie dlhších, podrobnejších popisov, ktoré presvedčia zákazníkov, že za svoj dolár dostávajú viac. Podľa Cornellovej štúdie výskumníci zistili, že detailnejšie popisy predali takmer o 30 % viac potravín. Zákazníci tiež hodnotili tieto položky ako chutnejšie. „Ľudia ochutnávajú to, čo im poviete, že ochutnávajú,“ hovorí inžinier menu Gregg Rapp (Mentálna niť). Tak im povedzte príbeh! Podrobne opíšte jedlá s veľavravnosťou, ktorá popisuje, odkiaľ pochádza a ako je pripravená, aby bola efektívna pri zvyšovaní vnímania kvality položiek.

 • Použite farbu. Vyberte si farebnú schému, ktorá odráža váš predaj a marketingový cieľ. Ľudia emocionálne reagujú na farbu, podvedome, čo môže ovplyvniť ich správanie. Môžete použiť jasné farby, ktoré upútajú pozornosť a vyvolávajú chuť do jedla, aby ste sa zamerali na konkrétne nedoplatky vo vašom jedálnom lístku.
 • Použite fotografie. Profesionálnu fotografiu používajte vo svojom jedálničku, no robte to s mierou. Ľudia reagujú na vystavené obrázky tak, ako keby bol tanier priamo pred nimi, a ak ste hladní, odpoveď je „To si dám!“
 • Všetko je to o sémantike! Dávajte pozor na jazyk, ktorý používate na opis svojich jedál a rozprávanie príbehu. Prídavné mená ako „vychytaný“, „vychovaný na farme“ alebo „z miestnych zdrojov“ sú pre zákazníkov veľkým prínosom a môžu zvýšiť vnímanie kvality.
 • Nech je to nostalgické. Dotknutie sa minulých období môže vyvolať šťastné spomienky na ich detstvo, rodinu alebo tradície. „Grandma’s Chicken Soup“ alebo „Campfire Hot Cocoa“ vyvolávajú pocity pohodlia a blízkosti.

Ďalším trikom je vytvoriť priestor okolo vysoko ziskových predmetov ich vložením do škatúľ alebo iným oddelením od ostatných možností. „Keď dáte do vrecka negatívny priestor, pritiahnete oko tam,“ píše Allen. „Umiestnenie negatívneho priestoru okolo položky môže na ňu upozorniť a pomôcť vám ju predať“ (Mentálna niť).

Nakoniec sa vráťte späť k ziskovosti vášho menu. Pri zvažovaní dizajnu menu je perspektíva všetko. Autor na nezaplatenie, William Poundstone, odhaľuje psychológiu jedálnych lístkov a uvádza: „V konečnom dôsledku ide o minimalizáciu zamerania na cenu“. Cenovky budú čo najnenápadnejšie a môžeme tak povzbudiť hostí, aby míňali viac. Štúdia Cornell University zistila, že vypísané ceny tiež povzbudzujú hostí, aby míňali viac. Tu je niekoľko ďalších trikov, ktoré sú navrhnuté tak, aby zvýšili potenciál zisku vášho menu.

 • Vyhnite sa znakom dolára. Ukazovatele mien sú bodom bolesti, ktorý zákazníkom pripomína, že míňa peniaze, a vyvoláva v nich pocit, že míňajú viac, než v skutočnosti sú. Zmiernite cenu odstránením znaku dolára.
 • Vyhnite sa cenovým stopám. Cenové stopy sú bodkované čiary, ktoré spájajú položky vášho menu s ich cenou a sú hlavným hriechom dizajnu menu. To odvádza pozornosť od popisu jedla a namiesto toho priamo na cenu. Vyskúšajte „vnorené“ ceny, ceny, ktoré sú diskrétne uvedené za popisom jedla v rovnakej veľkosti písma, takže oči spotrebiteľov kĺžu priamo po ňom (Mentálna niť).
 • Vyhnite sa cenovým stĺpcom. Umiestnenie cien do stĺpca sa zameria na cenu jedla namiesto samotného jedla, čo môže viesť hostí k výberu najlacnejších položiek z jedálneho lístka.
 • Použite cenové návnady. Cenová „návnada“ je položka menu, ktorá by sa hosťom zdala príliš drahá, umiestnená blízko položiek s vysokým ziskom. V porovnaní s návnadou to dáva dojem, že zákazníci dostávajú ponuku, „lepšiu ranu za svoje peniaze“.
 • Sendvič položky menu. D Štúdie ukazujú, že zákazníci majú tendenciu všímať si a objednávať si dve najvyššie položky alebo poslednú položku v každej sekcii častejšie ako iné položky. Umiestnite svoje najziskovejšie položky na začiatok zoznamu a jednu na koniec, aby ste optimalizovali kategórie ponuky.

Záverečné myšlienky

Hostia naskenujú vaše menu v priemere za menej ako 2 minúty, čo znamená, že máte malé okno na nastavenie tónu menu pre spokojnosť zákazníka a optimálny zisk. Použitím týchto psychologických taktík dizajnu jedálneho lístka môže prepracovanie vášho jedálneho lístka výrazne zlepšiť zisky vašej reštaurácie a zážitok hostí. náš Suita Sweet Street Design vám poskytuje odborné znalosti a nástroje na zvýšenie predaja.

Zdroje: Aaron Allen | WebstauranteStore | Canva | Mentálna niť | Sydney Morning Herald

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *