Môžete dať horúcu kávu do skla? Čo vedieť!

šálka kávy

Sklo je v mnohých smeroch lepšie ako plast. Je opakovane použiteľný, recyklovateľný a nedodá vášmu nápoju zábavnú chuť, ako to dokážu niektoré iné materiály. Podávanie kávy v pohári namiesto polystyrénovej šálky prepožičiava udalosti atmosféru sofistikovanosti a zároveň zjednodušuje čistenie. A aj tak, to, ako dobre sa bude vášmu poháru dariť pod teplom, závisí vo veľkej miere od kvality skla.

Existujú dva hlavné typy skla: sodno-vápenaté alebo borosilikátové. Zatiaľ čo niektoré sodno-vápenaté poháre znesú teplo, borosilikátové sklá sú špeciálne vytvorené tak, aby odolali extrémnym teplotám a neprichádzalo s nimi nebezpečenstvo rozbitia. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac o tom, do ktorých typov pohárov sa zmestí kávu.

rozdeľovač 5

Ako zistiť, či váš pohár vydrží kávu

Existuje dosť technická definícia borosilikátového skla oproti vápno-sódovému sklu, ale ak nemáte titul z chémie alebo nemáte minerálny olej v hodnote 30 dolárov, do ktorého ponoríte svoje sklo (áno, je to internetom odporúčaný spôsob, ako zistiť ak máte pravé borosilikátové sklo), vysvetlíme vám, v čom je rozdiel.

Sodnovápenaté sklo je najbežnejšie sklo v domácnosti. Hoci je široko používané, je lacnejšie a tenšie ako borosilikátové sklo a pri vysokých teplotách sa pravdepodobne rozbije. Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či máte na rukách sodno-vápenaté sklo, je všimnúť si hĺbku a či sú okraje čisté. Sodnovápenaté sklo je neuveriteľne tenké a jeho okraje sú modrozelené. Pomyslite na starú sklenenú fľašu popu a dostanete obrázok. Stále môžete byť schopní naliať horúcu kávu do sodno-vápenatého pohára, ak ho najskôr aklimatizujete, napríklad ho pustíte pod horúcu (ale nie vriacu) vodu. Najväčšie riziko rozbitia skla predstavuje náhla zmena teploty, nie nevyhnutne teplota samotná.

Na druhej strane borosilikátové sklo bolo vyrobené tak, aby zvládlo vysoké teploty. Je hrubší a mal by byť úplne číry, bez modrozeleného odtieňa na okrajoch. Väčšina kvalitnejších nádob na pečenie bude vyrobená z tohto pevného materiálu, pretože dokáže naraz odolať teplotným zmenám 300 stupňov a viac.

šálka kávy a kávových zŕn
Image Credit: Dominika Roseclay, Pexels

A čo studené nápoje?

Studený nápoj môžete zvyčajne naliať do akéhokoľvek typu pohára. Jedinou výnimkou by bolo, ak by ste spojili horúci pohár – najmä sódovo-vápenatý – s ľadovo vychladeným nápojom. Zmena teploty by v tomto prípade mohla sklo rozbiť rovnako ľahko, ako keby bolo horúce.

rozdeľovač 4

Záver

Či už plánujete párty alebo hľadáte spôsoby, ako urobiť váš životný štýl šetrnejším k prírode, sklo je vynikajúcou alternatívou k plastu a polystyrénu. Keramika môže byť lepšou voľbou, ak je váš nápoj počas chladného dňa veľmi horúci, alebo ak váš sodno-vápenatý pohár čerstvo vytiahnutý z umývačky riadu čaká na šálku limonády.

Na teplote nápoja nezáleží ani zďaleka tak ako na náhlej zmene teploty, takže pohár by sa nemal rozbiť, pokiaľ nenalejete žiadny nápoj, ktorý je drasticky teplejší alebo chladnejší ako šálka. Pre istotu však možno budete chcieť investovať do pohárov z borosilikátového skla.


Kredit odporúčaného obrázka: PactoVisual, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *