Môžete mlieť kávové zrná v kuchynskom robote? Čo vedieť!

biely elektrický kuchynský robot

Keď máte mlynček na kávu, mletie kávových zŕn je jednoduchá úloha. Avšak mletie kávových zŕn bez mlynčeka na kávu môže byť náročné, najmä ak si nie ste istí inou metódou, ktorá by vám mohla pomôcť rozdrviť kávu. V takýchto situáciách by ste mohli zvážiť viacero techník mletia a ak máte doma kuchynský robot, môže vám napadnúť jeho použitie na mletie kávových zŕn a musíme povedať, že to nie je zlý nápad.

Čepele vo vnútri kuchynského robota rýchlo zomelú vaše zrná, hoci hotový výrobok nebude mať rovnakú štruktúru a konzistenciu, ako keby ste použili mlynček na kávu. Napriek tomu je to výborná náhrada, keď sa ponáhľate a nemáte mlynček. V podstate áno, kávové zrná môžete mlieť v kuchynskom robote, aj keď mlynček na kávu urobí lepšiu prácu.

rozdeľovač 3

Rozdiely medzi kuchynským robotom a mlynčekom na kávu

Tieto stroje fungujú na inom princípe, takže konzistencia a textúra kávy už nikdy nebude rovnaká, keď použijete kuchynský robot a mlynček.

Mlynčeky na kávu majú otrepy, ktoré drvia kávové zrná svojím abrazívnym povrchom, čo vedie k jemnému, jemnému a rovnomernému mletiu. Väčšina má nastaviteľné nastavenia, takže si môžete vybrať veľkosť mletia. Vďaka tomu bude mať drvená káva silnú, hladkú chuť.

Pokiaľ ide o kuchynské roboty, namiesto otrepov drvia kávové zrná ostrými čepeľami. Keďže nie sú vyrobené na drvenie kávových zŕn, nebudú schopné zabezpečiť hladké mletie. Namiesto toho môže byť mletie hrubé a budú menej jednotné. Napriek tomu sa dá pripraviť výborná káva aj s hrubým mletím.

Môžete urobiť mletie jemnejšie, ale budete musieť bežať kuchynský robot dlhšie alebo zopakovať proces mletia viackrát.

Kuchynský robot vs. Mlynček na kávu
Fotografický kredit: (L) Serghei Starus, Shutterstock | (R) Becca Tapert, Unsplash

Ako mlieť kávové zrná pomocou kuchynského robota

Mletie kávových zŕn pomocou kuchynského robota je jednoduché, ale najprv si musíte premyslieť, aký druh mletia chcete dosiahnuť. V závislosti od toho môže mať proces menšie rozdiely. Pozrite si možnosti mletia nižšie spolu s pokynmi na ich vykonanie.

  • Hrubé mletie: Ak chcete dosiahnuť hrubé mletie, môžete do kuchynského robota pridať kávové zrná a pomlieť ich len pár sekúnd. Počas mletia zatraste procesorom, aby ste kávové zrná pritlačili bližšie k čepeli. Tento typ mletia je ideálny pre French press alebo kávovar.
  • Stredné mletie: Na dosiahnutie stredného mletia budete musieť stráviť viac času mletím kávových zŕn. Zrnká by ste mali mlieť dlhšie, potriasť kuchynským robotom každých 5 – 10. Tento typ mletia je vynikajúci pre kávovary na namáčanie a prelievanie kávy.
  • Jemné mletie: Aj keď môže byť náročné dosiahnuť jemné mletie pomocou kuchynského robota, nie je to nemožné. Kávové zrná budete musieť mlieť dlhšie a mali by ste ich preosiať jemným sitom. Postup opakujte, kým nedosiahnete požadované mletie. Skvele poslúži na moka kanvičku alebo espresso.

Rôzne spôsoby mletia kávových zŕn bez mlynčeka

Ak ste vyskúšali mletie kávových zŕn pomocou kuchynského robota, ale konečný výsledok nebol podľa vašich predstáv, existujú aj iné spôsoby mletia, ktoré môžete preskúmať. Mnoho ľudí nevie, že existujú rôzne techniky ručného a mechanického brúsenia a že väčšinu potrebných nástrojov máme v našich domovoch.

Blender

kávové zrná v mixéri v kaviarni
Obrazový kredit: Suti Stock Photo, Shutterstock

Mixér je vhodnou náhradou za mlynček na kávu a funguje podobne ako kuchynský robot. Kávové zrná nebudú mať rovnakú konzistenciu, ale mali by ste byť spokojní s konečným produktom.

Niektoré mixéry majú dokonca nastavenie na mletie kávy. Počas mletia by ste mali používať krátke, ale rýchle dávky, pričom medzi každým mletím zatraste mixérom. Mixéry zvyčajne pracujú pri vysokej rýchlosti, takže vaša káva bude horká, ak sa zrná počas mletia prehrejú.


Valček

Môžete sa obrátiť na túto ručnú techniku, ak nemáte žiadne elektrické spotrebiče, ktoré by vám pomohli rozdrviť kávové zrná. Okrem valčeka budete potrebovať aj vrecko na zips, do ktorého umiestnite fazuľky, aby ste zabránili ich rozliatiu po celej pracovnej ploche.

Keď kávové zrná vložíte do zipsového zámku, mali by ste ich najskôr rozdrviť valčekom. Proces môžete opakovať toľkokrát, koľko je potrebné, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.


Kladivo

kladivo na bielom pozadí
Obrazový kredit: Benjamin Nelan, Pixabay

Hoci to môže znieť zvláštne, na mletie kávových zŕn môžete použiť kladivo alebo dokonca paličku. Napriek tomu by ste mali používať túto metódu brúsenia opatrne, pretože by ste sa mohli zraniť. Budete tiež potrebovať zipsový zámok alebo bežné plastové vrecko, do ktorého umiestnite kávové zrná pred mletím.

Namiesto udierania do fazule by ste mali pevne stlačiť kladivo na vrecúško naplnené fazuľou. Pomocou tejto techniky nebudete môcť dosiahnuť jemné mletie, ale nemali by ste mať žiadne problémy so stredným alebo hrubým mletím.


Nôž

nôž na bielom pozadí
Obrazový kredit: Nick, Pixabay

Všetci máme doma nože, ktoré sú výbornou náhradou mlynčeka na kávu, najmä ak potrebujete rýchle a jednoduché riešenie na mletie kávových zŕn. Najlepšie je použiť väčší mäsiarsky alebo kuchársky nôž, ale ak ho nemáte, bežný nôž poslúži v pohode.

Fazuľu by ste mali rozdrviť plochou stranou noža, pretože vám to umožní stredne až stredne jemné mletie. Pred začatím položte kávové zrná na dosku na krájanie a pomocou noža na zrná pevne stlačte, nôž potiahnite smerom k sebe, aby bolo mletie jemnejšie.


Mlynček na korenie

nástroj na mlynček na kávové zrná a korenie
Obrazový kredit: Stefan Lehner, Unsplash

Mlynček na korenie vám spomedzi všetkých kuchynských zariadení zabezpečí mletie najviac podobné mletiu z mlynčeka na kávu. Ak ste ho už použili na mletie korenia, dôkladne ho očistite, aby vaša káva nechutila ako korenie.

Jednoducho vložte kávové zrná do mlynčeka na korenie a pomelte ich, kým nedosiahnete konzistenciu potrebnú pre vašu dokonalú šálku kávy.


Lis na cesnak

lis na cesnak
Image Credit: Erika Varga, Pixabay

Použitie lisu na cesnak na mletie kávových zŕn je veľmi odlišné od použitia mlynčeka na kávu, ale metóda je celkom jednoduchá. Kávové zrná by ste mali vložiť do lisu a vytlačiť ich. Kvôli väčším otvorom na lise na cesnak sa vám nepodarí dosiahnuť jemné mletie.

Namiesto toho získate stredné alebo hrubé mletie, ale môžete to zmiešať s inými metódami, ako je použitie noža alebo valčeka na jemnejšie mletie.


Malta a palička

mletie kávy pomocou mažiara a paličky
Obrazový kredit: Ashes Bijoux, Shutterstock

Toto je časovo najnáročnejšia metóda mletia kávy na zozname, ale môže vám pomôcť dosiahnuť najjemnejšie mletie zo všetkých uvedených metód. Mali by ste pomlieť niekoľko fazúľ a pomaly pridávať ďalšie, aby ste zabránili ich vyskočeniu z mažiara.

Keď začnete mlieť, použite svoju silu na to, aby ste fazuľa pevne zatlačili do mažiara, čím prinútite paličku, aby fazuľu rozdrvila. Keď sú fazule pomleté, pohybujte tĺčikom krúživým pohybom, aby bolo mletie ešte hladšie.

rozdeľovač 2

Záverečné slová

Ak sa ocitnete v situácii, keď máte zrnkovú kávu, ale nemáte mlynček na kávu, nemusíte panikáriť! Na získanie požadovaného mletia môžete použiť kuchynský robot, a ak to nie je niečo, čo by ste chceli vyskúšať, môžete sa obrátiť na iné spôsoby mletia, ktoré vám pomôžu pripraviť dokonalú šálku kávy.


Kredit za najlepší obrázok: Serghei Starus, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *