Môžete piť kávu počas dojčenia? Prekvapivá odpoveď!

zblízka žena drží šálku kávy

Ach, káva. Nektár bohov a životne dôležitý na to, aby ste zostali bdelí – najmä ak ste mama s novým dieťaťom a bláznivým plánom spánku. Kofeín, ktorý sa nachádza v káve, môže byť to jediné, čo nám občas pomôže cez deň, ale je bezpečné ho konzumovať počas dojčenia? Káva je predsa stimulant, tak koľko z nej prejde aj na vášho drobca?

Ak ste boli zvedaví, či môžete piť kávu počas dojčenia, uľaví sa vám, keď zistíte, že odpoveď je áno!

Ale (vždy existuje nejaké ale), môžete ho piť len v obmedzenom množstve. A ak sa ukáže, že vaše dieťa je mimoriadne citlivé na malé množstvá, ktoré dostáva z vášho materského mlieka, budete musieť urobiť nejaké vylepšenia, keď kŕmite svoje dieťa (alebo sa dočasne zdržíte kávy).

Tu je prehľad o pití kávy počas dojčenia, vrátane toho, koľko je bezpečné konzumovať, koľko sa prenáša cez materské mlieko, príznaky, že vaše dieťa je citlivé na kofeín, a čo robiť, ak áno.

rozdeľovač 3

Koľko kávy je bezpečné vypiť počas dojčenia?

Podľa CDCPríjem kofeínu u dojčiacich matiek by mal byť obmedzený na 300 mg alebo menej denne (približne 2–3 šálky kávy). Zhruba 1% kofeínu, ktorý konzumujete počas dojčenia, sa potom prenáša na vaše dieťa – čo neznie ako veľa, však? Dojčatá však nie sú schopné spracovať kofeín tak rýchlo ako dospelí, takže stimulant zostáva v ich systéme dlhšie. U novorodencov sa kofeín drží niekoľko dní, zatiaľ čo deti okolo 6 mesiacov starý bude mať kofeín v ich tele len asi 2 ½ hodiny, približne rovnako ako priemerný dospelý.

Takže viac ako 300 mg kofeínu denne nemusí byť pre vaše dieťa skvelé. Tiež to nemusí byť skvelé pre vás. Ak ty nadmerný kofeínmôžete pociťovať úzkosť, nespavosť, rýchly tep srdca, nervozitu a ďalšie. Nikto to nepotrebuje v najlepšom čase, tým menej, keď ide o novorodenca!

matka dojčiaca novorodenca pri pití kávy
Obrazový kredit: Dmitrij Naumov, Shutterstock

Ako zistím, či je moje dieťa citlivé na kofeín?

Ak je vaše dieťa náchylné na kofeín, uvidíte jednu alebo viacero z nasledujúcich možností znamenia:

  • Nepokoj
  • Nenávisť
  • Problémy zaspať alebo zostať spať

Ak si myslíte, že váš drobec neznáša kofeín dobre, nemusíte sa nevyhnutne zdržiavať kávy. Namiesto toho môžete skúsiť:

  • Znížte množstvo kávy, ktorú pijete (povedzme z 3 šálok denne na 1 šálku), aby ste zistili, či sa tým problém nevyrieši
  • Nakŕmte dieťa predtým, ako vypijete kávu. Po kŕmení vypite kávu a pred ďalším kŕmením počkajte aspoň 3 hodiny, aby sa kofeín vytratil z vášho systému.

Ak vám však ani jedno z toho nepomôže, aby sa vaše dieťatko vrátilo do správnych koľají, pravdepodobne si budete musieť dať pauzu od kávy.

rozdeľovač 2

Záverečné myšlienky

Pitie kávy počas dojčenia je pre vaše dieťa úplne bezpečné. Ale budete musieť obmedziť množstvo kofeínu, ktoré konzumujete každý deň, na 300 mg alebo menej. Je tu tiež šanca, že vaše dieťa môže byť citlivejšie na kofeín (najmä novorodenci), čo znamená, že množstvo kofeínu, ktoré dostáva cez materské mlieko, môže spôsobiť, že bude nepokojné alebo nervózne. Ak sa tak stane, znížte spotrebu kofeínu alebo nakŕmte svoje dieťa predtým, ako vypijete kávu. A ak ani tie nepomôžu, potom, žiaľ, budete pravdepodobne musieť na chvíľu prejsť bez kofeínu.


Poďakovanie za obrázok: Kelly Sikkema, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *