Môžete piť kávu so strojčekmi? Čo vedieť!

makro záber bielych zubov s rovnátkami

Rovnátka sú ortodontické nástroje používané na korekciu uhryznutia, zhlukovania a iných bežných zubných problémov. A hoci sa Invisalign definitívne presadil v zubnom priemysle, mnoho ľudí, najmä dospievajúcich, stále dostáva tradičné strojčeky vyrobené z drôtu a držiakov.

Jednou z najväčších prekážok pri nosení rovnátka sú obmedzenia, ktoré spôsobujú, pokiaľ ide o možnosti stravovania. Niektoré potraviny a nápoje sa môžu uviaznuť v strojčekoch alebo spôsobiť škvrny. Akým potravinám a nápojom sa však treba vyhnúť? A je v tomto zozname zahrnutá aj káva? Môžete piť kávu, keď máte rovnátka, aj keď si potom možno budete chcieť vypláchnuť ústa alebo vyčistiť zuby, aby ste sa vyhli škvrnám.

rozdeľovač 6

Mali by ste piť kávu, ak máte rovnátka?

Káva môže spôsobiť škvrny na držiakoch a pásikoch vašich ortéz. Okrem kávy môžu škvrny spôsobiť aj iné nápoje, ako je tmavý čaj, červené víno a sóda. Nehovoriac o tom, že môžu spôsobiť zmeny aj na zadnej alebo prednej strane zubov.

Tomu sa však zvyčajne dá vyhnúť jednoduchým vypláchnutím úst po konzumácii týchto nápojov – alebo čistením zubov. Takže to neznamená, že si nemôžete dať svoju rannú šálku joe, ak máte rovnátka, je to skôr varovné varovanie, že to môže časom spôsobiť škvrny.

šálka kávy na tanieriku
Obrazový kredit: Richard Balane, Pexels

Čomu by ste sa mali vyhnúť, ak máte rovnátka?

Okrem nápojov existujú aj určité potraviny, ktorým sa treba podľa ortodontistov vyhýbať. Tu sú niektoré z najbežnejších. Všimnite si, že hlavné potraviny, ktorým sa chcete vyhnúť, sú tie, ktoré sú žuvacie, tvrdé alebo obzvlášť lepkavé. Niektoré príklady týchto potravín zahŕňajú:

  • Popcorn
  • Guma a žuvacie cukríky (napríklad Laffy Taffy, Starbursts a Tootsie Rolls)
  • Praclíky
  • Karamel
  • Steak
  • Nekrájané celé ovocie a surová zelenina
  • Tvrdé cukríky
  • Varená kukurica

6 najlepších tipov na minimalizáciu nepohodlia so strojčekmi:

Rovnátka sa môžu po prvom nasadení cítiť trochu nepríjemne. A naučiť sa jesť a rozprávať sa s nimi môže zabrániť ešte väčším problémom. Existujú však spôsoby, ako si tento prechod o niečo uľahčiť a vaše zuby a ďasná sa vám poďakujú.

1. Pred odchodom od ortodontistu skontrolujte svoje zásoby

Predtým, ako vyrazíte, váš ortodontista by vám mal dať niekoľko potrieb, ktoré vám pomôžu udržať si strojček. Často to bude zahŕňať gumičky, čistiace prostriedky, vosk na ďasná a špáradlá. Nezabudnite tiež rýchlo skontrolovať svoje strojčeky, aby ste upozornili na poškriabané miesta, ktoré môžu dráždiť vaše ďasná.

Ak to chcete urobiť, jednoducho posuňte jazykom alebo prstom po celej dráhe výstuh (hore a dole), aby ste skontrolovali, či nie sú nejaké špicaté alebo drsné oblasti. Váš zubár by mal byť schopný zakryť túto oblasť držiakmi alebo zastrčiť akékoľvek voľné drôty – a nezabudnite na vosk!

ortodontický vosk a gumičky
Obrazový kredit: Anna Gawlik, Shutterstock

2. Skúste prežiť prvý týždeň

Prvý týždeň nosenia strojčeka je zvyčajne najťažší – najmä pokiaľ ide o jedenie a rozprávanie. Vaše ústa budú bolieť a bude to nepríjemné. So všetkým novým hardvérom, ktorý hýbe vašimi zubami, jednoducho neexistuje žiadny iný spôsob, ako sa tomu vyhnúť.

V počiatočných štádiách môže byť slaná voda užitočná na zníženie bolesti a podráždenia ďasien/úst. A môže byť oveľa jemnejšia ako ústna voda. Ale vedzte, že to prejde a v priebehu niekoľkých týždňov sa vám ich nosenie (a používanie zubnej nite) stane príjemnejším.


3. Získajte od svojho ortodontistu zoznam potravín, ktorým sa treba vyhnúť

Toto je jedna z najťažších vecí na prípravu – jedenie. Aby ste predišli poškodeniu strojčeka, budete sa musieť vyhýbať niektorým jedlám, žuvačkám, lepkavým alebo tvrdým jedlám. Aj keď v niektorých prípadoch môžete jedlo jednoducho nakrájať na menšie sústa, čím sa vyhnete potrebe hrýzť jedlo prednými zubami.

To znamená, že potraviny ako popcorn, karamel, pizza a hrubé sendviče môžu byť zakázané. A pamätajte, že tieto potraviny môžu ľahko uviaznuť vo vašich strojčekoch, spôsobiť uvoľnenie drôtov alebo poškodenie držiakov, čo bude mať za následok ďalšiu cestu k ortodontistovi – preto je dôležité, aby ste boli počas prvých týždňov opatrní.

orezanie muža píšuceho do poznámkového bloku perom
Image Credit: Karolína Grabowska, Pexels

4. Použite vosk na pery a ďasná

Vaše nové strojčeky sa budú trieť o vnútornú stranu úst a spôsobovať podráždenie. Aj keď sú strojčeky šetrné k vašim ústam, môže chvíľu trvať, kým si na ne zvyknete. A zatiaľ čo vaše ústa si na ne viac zvyknú, vosk sa dá použiť na zmiernenie nepohodlia.

Vosk sa jednoducho nanáša, stačí ho rozotrieť na zadnú stranu pier. Ak máte vosk, majte ho so sebou, nech ste kdekoľvek. A nebojte sa požiadať svojho zubára o dodatočný vosk predtým, ako pôjdete.


5. Pravidelne kefujte a používajte niť

Strojčeky ešte viac sťažujú čistenie zubov a zubnú niť, ale tieto údržbové kroky sú absolútne nevyhnutné na to, aby ste udržali strojček a zuby čisté a pomohli vám vyhnúť sa veciam, ako sú dutiny a uviaznuté jedlo (ktoré môžu poškodiť strojček).

Aby ste zabránili množeniu baktérií a škodlivých baktérií v ústach a vytváraniu dutín, musíte si zuby čistiť opatrnejšie. Áno, zo začiatku sa to môže zdať ako trápenie, ale rozhodne to stojí za to. Ortodontisti zvyčajne odporúčajú umyť si zuby po každom jedle. Takže to môže znamenať nosiť so sebou na cestách zubnú kefku a niť.

plodina žena uvedenie zubnej pasty na zubnú kefku
Obrazový kredit: Miriam Alonso, Pexels

6. Zvážte chránič zubov

Ak športujete, možno budete potrebovať aj chránič na zuby, ktorý vám pomôže chrániť ústa a strojček. Nárazy a pády môžu spôsobiť vážne zranenia, keď máte ortézy a môžu viesť k rezným ranám, prasknutiu drôtov a krvácaniu ďasien. Nosenie chrániča zubov môže zabrániť väčšine týchto zranení. Chránič na zuby si môžete kúpiť za približne 12 dolárov na Amazone alebo v akomkoľvek obchode so športovými potrebami.

rozdeľovač 4

Balenie vecí

Aj keď môžete piť kávu so strojčekmi, je najlepšie to robiť opatrne, pretože to môže zafarbiť vaše strojčeky a zuby. Ak pravidelne pijete kávu, po konzumácii obľúbenej šálky joe si určite vypláchnite ústa, aby ste sa tomu vyhli.


Kredit za obrázok: marinafrost, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *