Môžete piť starú kávu? Čo vedieť!

šálka kávy

Väčšina milovníkov kávy zistila, že sa pýta, či je v poriadku piť dennú kávu, ktorá bola vynechaná z predchádzajúceho dňa. Niekedy sa ponáhľate vyjsť z dverí, ale potrebujete rýchlu dávku kofeínu, alebo vám možno nezostala žiadna káva na čerstvý nápoj.

Bez ohľadu na to musíte vedieť, či je v poriadku dopriať si tú dennú kávu, ak sa ocitnete za akýchkoľvek okolností, ktoré si to môžu vyžadovať. Na rozdiel od niektorých iných nápojov sa nebudete musieť báť, že káva bude po celodennom posedení zatuchnutá alebo plná baktérií.

Aj keď to určite nebude mať chuť a sviežosť čerstvého piva, technicky by ste ho mohli piť, ak chcete. však tOdporúča sa vyhnúť sa pitiu kávy staršej ako 12 hodín, pokiaľ nie je uchovávaná v uzavretej nádobe v chladničke. Odporúčania sa menia, ak používate smotanu, takže sa pozrime trochu ďalej na to, čo sa stane s kávou, keď ju vynecháte.

rozdeľovač 3

Čo sa stane, keď vynecháte kávu?

Káva a všetky ostatné potraviny a nápoje prechádzajú procesom známym ako oxidácia, keď boli vynechané. Oxidácia je reťazová reakcia, ku ktorej dochádza v prítomnosti kyslíka. Tento proces je zodpovedný za zhoršenie kvality potravín a nápojov, čo vedie k zmene vône a chuti.

Oxidácia ovplyvňuje veci inak, proces sa môže líšiť v závislosti od zložiek, typu balenia, spôsobu skladovania a dokonca aj typu spracovania jedla alebo nápoja. V konečnom dôsledku oxidácia spôsobí rast baktérií a povedie k žltnutiu.

dva poháre kávy na stole
Obrazový kredit: Victor Freitas, Pexels

Oxidácia kávy

Po uvarení si káva zvyčajne zachová svoju čerstvosť približne 1 až 2 hodiny, ale akonáhle sa dostane do kontaktu s kyslíkom, začne proces degradácie. Ak ste si niekedy dali šálku kávy niekoľko hodín po rannom varení, pravdepodobne ste si všimli zmenu chuti a arómy, aj keď môže byť minimálna, pretože prebieha oxidácia.

Káva nakoniec splesnivie, keď ju necháte príliš dlho. Ak ste niekedy náhodou nechali kávu niekoľko dní sedieť v hrnci, pravdepodobne ste si všimli, že na vrchu sa vznáša pleseň. Rovnako ako pôda začne plesnivieť po prejdení strojom. To je rovnaký dôvod, prečo jablká po rozkrojení začnú hnednúť.

Dôrazne sa odporúča, aby ste svoju čiernu kávu vypili do 12 hodín od varenia, aby ste boli na bezpečnej strane a znížili riziko požitia baktérií alebo plesní. To neznamená, že po 24 hodinách nebude bezpečné piť, pretože oxiduje pomalšie ako iné potraviny, ale je najlepšie sa mýliť na strane opatrnosti.

Okrem toho sa chuťový profil a vôňa kávy výrazne zmení v dôsledku rozkladu chemických zlúčenín a zvýšenej kyslosti.

Čo ak si dám mlieko alebo smotanu do kávy?

Ak si do kávy dáte smotanu, ako to robí mnohí z nás, pravidlá sú diametrálne odlišné. Nemali by ste piť jednodňovú kávu, ktorá bola vynechaná s už primiešanou smotanou. Akákoľvek káva, ktorá už bola zmiešaná so smotanou, by sa mala skonzumovať do 1 až 2 hodín.

Káva uvarená za studena, ktorá už bola zmiešaná so smotanou, bude tiež potrebné spotrebovať do 2 hodín, ak ju necháte pri izbovej teplote. Za studena uvarenú kávu však môžete umiestniť do vzduchotesnej nádoby a uchovávať ju v chladničke až 2 dni, aby ste si zachovali čerstvosť.

mužská ruka drží šálku čiernej kávy
Obrazový kredit: Evannovostro, Shutterstock

Tipy na pitie jednodňovej kávy (ak musíte)

V dokonalom svete by ste nikdy nemuseli piť jednodňovú kávu, ale ak sa ocitnete v núdzi alebo vám chýba kávová usadenina na čerstvý nápoj, verte nám, úplne vám rozumieme. Tu sú tipy, ktoré vám pomôžu, ak sa ocitnete v potrebe vypiť tú dennú kávu.

Neohrievajte

Keď sa ohrievač kávovaru vypne, káva začne chladnúť. Niekto by si mohol myslieť, že by bolo dobré zohriať starú kávu, ale zamyslite sa znova. Proces opätovného ohrevu len rýchlejšie zoxiduje kávu, čím sa stane ešte horkejšou. Ohrievanie by sa malo vykonávať iba počas prvých pár hodín po varení, inak ho vynechajte.

Umiestnite ho do chladničky

Ak nemôžete prejsť cez celý hrniec, ale chcete si to vychutnať, namiesto toho, aby ste museli variť niečo čerstvé, vložte kávu do chladničky, aby ste spomalili proces oxidácie. To pomôže zachovať chuť a vôňu.

Nalejte ľad a použite krém

Ak ste kávu vynechali po bode opätovného ohrevu a zúfalo potrebujete tento deň starý rýchly prípravok, nalejte ju na ľad a upravte. Už sme si prešli, prečo by ste si nikdy nemali prihrievať, aj keď ste milovníkom upokojujúcej, teplej rannej kávy, no ľadová káva áno. Pridanie smotany alebo iných zmesí pomôže minimalizovať túto nevýraznú a zatuchnutú chuť.

pohár ľadovej kávy na tmavom drevenom stole
Obrazový kredit: StockSnap, Pixabay

Ako dlho je studená káva vhodná?

Teraz, keď sme spomenuli zalievanie jednodňovej kávy cez nejaký ľad, dotkneme sa základne pre milovníkov studenej kávy. Varenie za studena je úplne odlišný proces a káva bude mať oveľa dlhšiu trvanlivosť ako horúca káva.

Dlhšia trvanlivosť je jednou z najlepších výhod studeného varenia, okrem toho, že milovníkom kávy poskytuje chladný a osviežujúci spôsob, ako si dopriať svoj obľúbený nápoj. Káva za studena zostane čerstvá niekoľko dní. Pamätajte, že káva za studena nie je to isté ako prelievanie pravidelne uvarenej kávy na ľad.

Studený nápoj si zachová svoju chuť až 7 dní a môže vydržať až 10. Môžete si však začať všimnúť, že zatuchnutie začne prevládať až po 7 dňoch. Na udržanie tejto čerstvosti však bude potrebné správne skladovať. Najlepšie je uchovávať ho v chladničke v sklenenej nádobe, ktorá sa dá tesne uzavrieť.

Signalizuje, že váš studený nápoj sa pokazí

Rovnako ako horúca káva, aj studená káva prejde rovnakým oxidačným procesom, ale oveľa pomalším tempom, tu sú niektoré náznaky, že vaše studené varenie začína prebiehať alebo sa pokazilo:

  • Zatuchnutá alebo kyslá chuť
  • Nedostatok arómy
  • Znížená chuť
  • Žiadny výrazný kofeínový kop
  • Žltý zápach
  • Viditeľná pleseň

rozdeľovač 5

Záverečné myšlienky

Neodporúčame piť dennú kávu, aj keď niekedy máme pocit, že si to situácia vyžaduje. Keďže káva prechádza oxidačným procesom pomalšie ako iné potraviny, môžete technicky konzumovať jednodňovú kávu bez veľkého rizika plesní alebo množenia baktérií, ale ako všeobecné pravidlo platí, že je najlepšie ju vypiť do 12 hodín. Existuje niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu osviežiť starú kávu, ak sa k nej potrebujete uchýliť, ale my hovoríme, že sa rozmaznávate a choďte si dať čerstvú šálku.


Poďakovanie za obrázok: samer daboul, Pexels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *