Môžete pripraviť espresso bez stroja? 3 spôsoby, ako to urobiť!

Vieme, že pripraviť si espresso doma je možné, no nie vždy sa to oplatí. Keď je typický stroj taký drahý a komplikovaný na obsluhu, prečo sa obťažovať?

Ale na druhej strane, všetci sme zažili tie rána, keď ste vyčerpaní a predtým, ako začnete svoj deň, potrebujete šálku dobrej kávy.

Nebolo by pekné, keby existovala jednoduchšia cesta? Našťastie pre nás závislých od kávy s obmedzeným priestorom (alebo hotovosťou) existujú možnosti!

V tomto článku vám ich niekoľko ukážem spôsoby, ako môžete pripraviť espresso bez akéhokoľvek luxusného vybavenia alebo drahých strojov.

Čo je espresso káva?

Ak ste to ešte nevedeli, espresso je koncentrovaný kávový nápoj. Zvyčajne sa pripravuje pretlačením tlakovej vody cez jemne mleté ​​kávové zrná. Espresso káva má veľmi výrazné chuťové tóny a je dostatočne silná aj pre tých najsilnejších milovníkov kávy!

Espresso fazuľa

Zrnká espressa hrajú veľkú úlohu v celkovej kvalite šálky espressa. Čím vyššia kvalita, tým lepší bude váš konečný produkt!

Len majte na pamäti, že dostanete to, za čo zaplatíte, a lacnejšie fazule môžu chutiť horko alebo kyslo. Dobrým pravidlom je minúť pár dolárov navyše za vysoko kvalitné čerstvé fazule.

Čo sa týka pôvodu vašich bôbov, Arabica fazuľa je najbežnejšou (a najobľúbenejšou) voľbou, ale ak hľadáte výraznejší chuťový profil, vyskúšajte Robusta.

Mletie kávových zŕn

Najdôležitejšou vecou pri príprave espressa je mletie zŕn na konkrétnu veľkosť. To je to, čo určí chuťový profil vášho espressa.

Existuje niekoľko rôznych typov brúsok, ktoré si môžete kúpiť, ale buďte si istí, že väčšina z nich je relatívne lacná. Na predaj existujú manuálne a elektrické možnosti, takže by ste mali byť schopní nájsť niečo vhodné pre to, čo potrebujete.

Ako sme povedali vyššie pre espresso, chcete sa uistiť, že zrná sú pomleté ​​na jemnú konzistenciu. Ak sú príliš hrubé, v káve vám bude plávať kávová usadenina, čo rozhodne nie je príjemné.

Voda

Ako všetky nápoje súvisiace s kávou, voda je kľúčovým faktorom v tom, ako dobre dopadne espresso. Neodporúča sa používať vodu z kohútika, takže ak si chcete tento taliansky zážitok z kávy zažiť doma, zaobstarajte si kvalitnú filtrovanú vodu.

Aké sú najdôležitejšie ingrediencie potrebné na prípravu chutnej šálky espressa?

Pokiaľ ide o prípravu espressa, existuje niekoľko kľúčových ingrediencií, ktoré budete potrebovať na prípravu lahodnej šálky espressa. Tie obsahujú:

⦁ Čerstvo pomleté ​​kávové zrná: Je to jedna z najdôležitejších vecí, ktoré budete potrebovať na prípravu espressa. Čím čerstvejšie fazuľa, tým lepšia chuť. Ak je to možné, skúste použiť pražené zrná počas posledného týždňa.
⦁ Filtrovaná voda: Pri príprave espressa je nevyhnutné používať filtrovanú vodu. To pomôže zaistiť, že vaša káva bude chutiť skvele a nebude ovplyvnená žiadnymi nečistotami vo vode.
⦁ Cukor: Zatiaľ čo cukor je voliteľný, veľa ľudí chce pridať trochu sladkosti do svojho espressa. Ak sa chystáte pridať cukor, nezabudnite použiť rafinovaný obilný cukor, aby sa ľahko rozpustil.
⦁ Filter: Budete potrebovať filter, ktorý precedí vaše espresso a odstráni všetky usadeniny, ktoré sa mohli dostať do konečného produktu.

3 rôzne spôsoby, ako pripraviť espresso bez stroja

Existujú tri hlavné spôsoby, ako si doma pripraviť espresso bez prístroja. Prejdeme si každú z týchto metód a dúfajme, že budete môcť nájsť tú, ktorá vám vyhovuje!

1. Mocha Pot Espresso

pripraviť espresso bez prístroja

Moka konvička je zaujímavý ručný kávovar, ktorý pôvodne vytvoril Alfonso Bialetti v roku 1933. Tento spôsob prípravy espressa je v Taliansku skutočne veľmi populárny.

Moka konvička má tri hlavné časti – spodná časť je tá, ktorá drží vodu, stredná časť obsahuje filtračný kôš, do ktorého sa vkladá mletá káva, a vrchná časť je miestom, kde vychádza espresso.

Keď naplníte spodnú časť vodou, zahreje sa a stúpa do filtračného koša, kde sa voda pretlačí cez mletú kávu do hornej komory. Potom vytečie z hubice do vašej šálky!

Poďme sa pozrieť na postup prípravy Moka Pot Espresso krok za krokom:

1. Pomeľte si fazuľu

Najprv musíte pomlieť zrnká espressa. Pri tejto technike varenia by ste mali použiť strednú veľkosť mletia.

2. Naplňte spodnú časť hrnca vodou

Potom naplňte spodnú časť Moka hrnca filtračnou vodou. Ak sa pozorne pozriete na spodnú časť vášho výrobcu, uvidíte malú značku od výrobcu. Toto je značka pre množstvo vody, ktoré by ste mali použiť.

Majte na pamäti, že čím viac vody pridáte, tým dlhšie bude trvať, kým vaše espresso vyjde. Použitie príliš malého množstva vody by na druhej strane mohlo zabrániť správnemu vytekaniu kávy.

3. Mletú kávu vložte do filtračného koša

Teraz, keď je voda na mieste, môžete pridať mleté ​​espresso do filtračného koša. Naplňte ho len toľko, aby vytvoril rovný povrch.

4. Vložte filtračný kôš do moka nádoby

Teraz ste pripravený vložiť filtračný kôš s mletou kávou do spodnej časti Moka konvičky. Jemne ho položte a dôkladne uzavrite, aby voda nevytiekla.

5. Umiestnite hornú časť hrnca na miesto

Nakoniec musíte umiestniť hornú časť vašej Moka nádoby na miesto a uistite sa, že pevne sedí na zvyšku nádoby.

6. Zahrejte hrniec

Teraz ste pripravení zapnúť sporák na stredne vysokú teplotu a položiť hrniec na varnú dosku. Ak chcete, môžete použiť aj elektrický horák.

7. Počkajte, kým vyjde espresso

To, že je vaše espresso hotové, budete vedieť, keď budete počuť syčivý zvuk vychádzajúci z výpustu a uvidíte, že z neho stúpa para. Zvyčajne to trvá asi tri až päť minút, takže trpezlivosť je kľúčová!

8. Nalejte espresso do šálky

Et voila! Teraz by ste mali mať vo svojej šálke lahodné espresso, ktoré ste pripravili bez fantázie stroj na espresso!

2. Pripravte espresso pomocou zariadenia AeroPress

AeroPress je rýchly a jednoduchý spôsob, ako si doma pripraviť espresso! Je to tiež celkom cenovo dostupné, ale majte na pamäti, že sa používa tak ľahko, že by ste mohli stráviť veľa času prípravou kávy pre seba!

AeroPress je vyrobený spoločnosťou AeroPress Inc. (predtým známy ako Aerobie) a vytvoril ho Alan Adler v roku 2005. Dizajn je super jednoduchý. Má valcovú komoru, ktorá pojme vodu a vašu mletú kávu.

K dispozícii je tiež piest, ktorý, keď ho zatlačíte nadol, pretlačí espresso cez papierový alebo kovový filter na konci komory do vašej poslednej šálky. Výsledkom je hladká a lahodná dávka espressa!

Ak chcete používať tento ručný kávovar, všetko, čo musíte urobiť, je postupovať podľa týchto krokov:

1. Vložte svoju mletú kávu do komory AeroPress

Na dosiahnutie najlepších výsledkov budete chcieť použiť jemné tmavé praženie na espresso, ale neváhajte experimentovať so svojimi obľúbenými zmesami!

2. Pridajte horúcu vodu a zamiešajte kávu

Pridajte horúcu vodu do komory a zamiešajte. Potom ho nechajte asi minútu odležať, aby ste mohli prípadné usadeniny v mletí klesnúť na dno komory a potom pokračovať.

3. Zatlačte na piest

Teraz ste pripravení stlačiť piest, aby ste vytvorili dávku espressa. Tlak v komore prinúti vašu kávu prejsť cez malý kovový alebo papierový filter na jeho konci. Tento proces by vám nemal zabrať viac ako pár sekúnd.

4. Nalejte espresso do hrnčeka a máte hotovo!

Pripravte sa, prichádza vaše lahodné espresso! Ak chcete, môžete pridať panáka mlieka, aby to chutilo ešte lepšie.

Poznámka: Odporúčaná teplota vody pre túto metódu je medzi 195 a 205 stupňami Fahrenheita.

3. Pripravte espresso s francúzskym lisom

pripraviť espresso bez prístroja

French press je ďalší jednoduchý a cenovo dostupný spôsob prípravy espressa doma. Je to jednoduchý proces, ktorý zvládnete za pár minút!

French Press je vyrobený zo skla alebo nehrdzavejúcej ocele a obsahuje valcovú karafu s kovovým filtrom pripevneným k piestu.

Pochádza zo začiatku 50. rokov 19. storočia, kedy sa používala na varenie kávy. Prvý patent na toto zariadenie je z roku 1930, hoci v tom čase sa nazýval lis na kávu, nie French Press.

Dnes si môžete kúpiť tieto ručné kávovary v kovovej alebo sklenenej karafe za veľmi nízku cenu!

Poďme sa teraz pozrieť na kroky pri príprave espressa s týmto kávovarom:

1. Uistite sa, že vaša voda má správnu teplotu

Pred použitím tejto metódy sa uistite, že vaša voda má správnu teplotu. Ideálny teplotný rozsah pre toto zariadenie je medzi 195 a 205 stupňami Fahrenheita.

2. Pomeľte kávové zrná a vložte ich do karafy

Potom pomelte kávové zrná na stredne hrubé mletie a vložte ich do karafy.

3. Pridajte horúcu vodu a počkajte, kým sa káva uvarí

Teraz už len pridajte horúcu vodu do kávy, dobre ju premiešajte a nechajte pár minút postáť, aby sa všetok sediment z mletého mäsa mohol usadiť na dne, než budete pokračovať v ďalšom kroku.

4. Stlačte piest

Po čakacej dobe zatlačte na piest, kým nevytiahnete espresso. Možno to budete musieť urobiť viackrát, ak sa chcete uistiť, že ste z čerstvo uvarenej kávy dostali všetky espressá.

5. Podávajte svoje lahodné espresso s mliekom alebo smotanou

Akonáhle budete mať svoje espresso, neváhajte pridať trochu mlieka alebo smotany, aby sa chuť ešte viac zvýraznila!

často kladené otázky

Koľko kávy by som mal použiť?

To bude závisieť od vašej metódy prípravy espressa bez prístroja. Všeobecne povedané, budete chcieť použiť asi dve polievkové lyžice kávy na šálku espressa. Toto si však pokojne upravte podľa chuti.

Ako jemne si mám pomlieť kávu?

Opäť to bude závisieť od metódy, ktorú používate. Budete chcieť použiť stredne hrubé mletie pre varič espresso a metódy French press. Pre metódu Aeropress budete chcieť použiť jemné mletie.

Ako zistím, kedy je moje espresso pripravené?

Pri varnom espresso kávovare a metóde French press bude vaše espresso hotové po štyroch minútach. Pri metóde Aeropress bude pripravený po 30 sekundách.

Ako môžem upraviť silu môjho espressa?

Sila vášho espressa bude závisieť od metódy, ktorú používate, ako aj od množstva kávy a vody, ktoré používate. Pre slabšie espresso použite menej kávy alebo lúhujte kratší čas. Pre robustnejšie espresso urobte opak.

Môžem pripraviť espresso bez prístroja s použitím predmletej kávy?

Áno môžeš. Kvalita vášho espressa však bude nižšia, pretože predmletá káva nie je taká čerstvá. Najlepšie výsledky dosiahnete pomletím vlastných kávových zŕn.

Záverečné myšlienky

Takže áno, môžete pripraviť espresso bez prístroja. Či už ide o moka kanvičku, AeroPress alebo French press, existuje mnoho rôznych spôsobov, ako vyrobiť ten bohatý a chutný kávový zážitok, ktorý tak milujeme!

Ak vám tento príspevok pomohol predstaviť niečo nové o výrobe vášho obľúbeného nápoja, podeľte sa oň s priateľmi, ktorí by sa mohli radi dozvedieť, ako aj oni môžu mať svoju vlastnú malú „kaviareň“ doma – bez toho, aby ste potrebovali nejaké luxusné vybavenie.

Aký spôsob varenia je podľa vás najlepší na výrobu espressa? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *